V poslední době se mi u dvakrát stalo, e jsem náhodou objevila něco, co jsem vůbec nehledala a o čem jsem ani nevěděla, e bych to na daném místě mohla najít.
U té první náhody šlo o dvě reportáe novináře Franty Kocourka o sárském plebiscitu v roce 1935 publikované v Peroutkově Přítomnosti, o nich dosud nikdo v Sársku – a u nikdo u nás – nevěděl. (Šlo v něm o to, jestli se obyvatelé Sárska rozhodnou pro připojení k Německu, u hitlerovskému, nebo k Francii, či zvolí třetí monost zůstat samostatným státečkem pod patronátem Společnosti národů.) Nechme stranou, jak mne překvapilo, e se u nás o sárském plebiscitu tolik psalo, ne mi došlo, e v pohraničí se u tehdy začínali houfovat henleinovci. To jsem u v archivu Českého rozhlasu objevila dalších sedm Kocourkových komentářů a textů k tée události. To ovšem u nebyla náhoda, ale tak říkajíc její systematizace.
A pak se to stalo. Kdy jsem se opět spíš náhodou o svém nálezu komusi zmínila, zadrhlo se mi náhle slovo náhoda na jazyku. A já jsem si najednou uvědomila, jak dlouho jsem u slovo náhoda nevyslovila, neslyšela, nečetla. To ovšem u nebyla náhoda, protoe v našem svou racionálností se pyšnícím moderním světě nemůe být něco nevypočitatelného, nepředvídatelného jako náhoda a vůbec něco náhodného rádo viděno. Jestlie, jak nás poučuje Ottův slovník naučný z roku 1936, náhodné je to, co neplyne z pravidla nebo zákona, pak náhoda v racionálním systému myšlení nemá místo, protoe se vymyká, porušuje jeho pravidla a zákonitosti a ukazuje tak bezděčně jeho slabiny. Vymluvit se z toho ovšem lze argumentem, e kadá, jakákoliv událost by se dala objektivně vysoudit z předešlých, kdyby člověk měl neomezené vědomosti, protoe všechno je určeno zákony, jak říkají deterministé. Ale kontingentisté na to odpovídají, e existují jen objektivní náhody a ani vševidoucí bytost by nedovedla všechny události vysoudit z předchozích.
O tyto fajnovosti naučných slovníků a filozofie se ale obyčejný člověk nezajímá a snaí se, jak to dnes často slyšíme, nepřenechat nic náhodě. Obvykle tu jde o výchovu dětí a zabezpečení jejich společenského vzestupu a úspěchu, který je třeba v rámci systému od narození důsledně připravovat. Problém je toti v tom, e neexistují jen náhody příjemné, ale i nepříjemné a nebezpečné, a to nelze předem vyloučit. Určitou pomocnou ruku podává monost výpočtu tak zvané statistické náhody, kterou lze například vypočítat, jak velká je pravděpodobnost, e vám na ulici ze střechy spadne na hlavu cihla nebo e se váš syn oení s černoškou. Ale co kdy v datech, je statistik do výpočtu pouil, chybějí přesné údaje?
A proto raději pro jistotu náhodu pokud mono ze ivota vyloučit, protoe náhodu, s ní by byl člověk spokojen, nebo mu dokonce přinesla štěstí, například zakopl a přitom objevil valoun zlata, si nikdo vybrat nemůe. Ale co kdy vaše pro úspěch systematicky vychované dítě sele. Bude to náhoda? Nebo projev zákonitosti, s ní se zde protkly dva nekompatibilní příčinné řetězce, vůle rodičů a osobnost systematizovaného dítěte? Jako náhodu to přátelům v ádném případě vysvětlit nemůete. To by z vás udělalo špatné rodiče. Take náhoda do ivota přináší jenom potíe. Ale kolik šťastných mileneckých a manelských párů se setkalo jen náhodou? Není v lásce náhoda setkání téměř pravidlem? A právě ona, náhoda, má v sobě něco osudového, mimořádného, iracionálního, ba metafyzického, čeho bychom se nechtěli vzdát a co naší všednodennosti chybí. Nepřehlédli jsme jen, e náhoda je zabudována u do základů skutečnosti, v ní ijeme? Na pomoc nám tu přichází věda v podobě kvantové fyziky, která předpokládá, e náhoda můe být částí fyzikálních procesů ve vesmíru. A moderní genetika nám vrací náhodu na zem jako tvořivou šanci mutace. Náhoda je ale především tvořivou šancí naší existence. Vdyť ani vrh kostami nikdy nevyloučí náhodu, věděl u Mallarmé.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.