Z moci nové předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové byla jako její místopředsedkyně navrena naše dosavadní komisařka pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a otázky rovnosti Věra Jourová.
I kdy nejde o jednoho ze tří statutárních místopředsedů, ale z pěti ostatních, je to jistě pro naši republiku pocta. Jako bylo kdysi zvolení Jana Kavana předsedou Valného shromádění OSN nebo armádního generála Petra Pavla předsedou vojenského výboru NATO. A tak kdy nešlo nějak tento vlastní fakt odstřelit, najde se vdy něco jiného a podrobí kritice. V tomto případě navrený resort pro naši eurokomisařku. Předseda ODS Petr Fiala, který se pasoval do vedoucího postavení politické alternativy, k tomu řekl: Získané portfolio pro Věru Jourovou není v zájmu České republiky a předseda vlády obelhal veřejnost, kdy říkal, e vyjednávání se vyvíjejí dobře. Jde o výraznou poráku autority předsedy vlády, který je hlavním politickým vyjednavačem v zásadních politických otázkách v Evropské unii.
Věra Jourová se má zabývat posilováním demokracie v zemích Evropské unie a podílet se na dodrování vlády práva, kvality právního státu a svobody médií. V konfrontaci s tím a Fialovým výrokem si mnozí asociativně vzpomněli, kolikrát někdejší předseda ODS a premiér Mirek Topolánek bojovně a zaujatě hovořil o svobodě a demokracii. Ale nejen to, bylo by moné najít na toto téma i tucty Fialových výroků, které vyuil právě proti premiéru Andreji Babišovi. Jak ho to poté kvalifikuje jako politologa?
Kdybych byl navren na místo eurokomisaře, tak se přiznám, e bych si vybral právě toto portfolio a usiloval o jeho získání. Je toti ze všech aktuálně nejdůleitější. U proto, e je-li něco skutečně ve svízelné situaci, a někteří filozofové a politologové hovoří dokonce o krizi, je to právě stav liberální demokracie. Je oslabena neoliberalismem a nepříliš šťastně prosazovanou genderovou politikou, jimi se většinová společnost cítí poškozena. V tom by Věra Jourová mohla udělat kus uitečné práce. Stejně jako v případě Polska a Maďarska, na co někteří politici a komentátoři upozorňovali, protoe kdo jiný ne my jsme schopni pochopit a zlepšit vzájemné vztahy a vyuít k tomu zkušenosti s těmito sousedy z předválečné doby, za války i po válce.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.