Češi jsou takový národ stěovatelů, a to i kdy se mají v principu dobře. Nadávají na školství, na zdravotnictví, na dopravu, na tchýni i tchána, na politiku. A samozřejmě si stěují i na justici. Jedním z evergreenů je, e naše soudnictví je pomalé. A e by s tím politici měli něco konečně dělat. Máme špatné zákony, chybí legislativa, slýcháme takřka obden. A ode všech, nejen od právníků. Přiznám se, e stesky nad pomalostí a vleklostí justice vnímám ji od roku 1993, kdy vznikl náš stát. Vydám se ovšem antipopulistickým směrem a dovolím si poukázat na opomíjený aspekt, o kterém se politici, patrně ve strachu o hlasy voličů, bojí hovořit. Za pomalost justice si můeme – my Češi, Moravané, Slezané, Vietnamci, Ukrajinci, Slováci a Romové usídlení v české kotlině a okolí – do značné míry sami. Naše soudy jsou mnohdy zavalovány neskutečnými bagatelnostmi. A to platí pro soudy civilní, trestní, správní i soud ústavní. To, co si dříve sousedé, spolupracovníci, příbuzní či obchodní partneři vyříkali mezi sebou, se dnes nadměrně často řeší alobami. Ale nejen v Česku, je to problém celoevropský. Nedávno mne jako učitele správního práva například zaujal judikát Nejvyššího správního soudu, který rozhodoval o udělení ředitelské důtky ve škole. Ano, někomu stálo za to hnát a k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS), tedy a do justiční metropole Brna, prachobyčejnou ředitelskou důtku. Ano důtku, dokonce to nebyla ani dvojka z chování či nedej boe pětisetkorunová pokuta. Pro jistotu jen dodávám, e NSS zde jasně řekl, e rozhodnutí o udělení důtky ředitele školy nenaplňuje znaky správního rozhodnutí, o něm by bylo nutno vést správní řízení, a proto nelze shledat povinnost vydat zde rozhodnutí nebo osvědčení. A nelze je tedy následně alovat ve správním soudnictvím. Take mono upozornit rodiče, e ředitelské důtky (jako výchovné opatření bez právních následků) jejich malých či větších nezbedů naštěstí správní soudnictví nákladně řešit nebude. Prozatím.
Nicméně i tak jsou naše soudy mnohdy zavalovány neskutečnými věcmi. A to neplatí samozřejmě jen pro soudy správní. Někdo řekne, co vám na tom vadí, kadý má právo se soudit, o co chce, jsme v právním státě. To jistě ano, avšak odvrácenou stranou tée mince je, e se pak nedostává energie a času na závanější věci. Ani volání po vyšším počtu soudců nedává smysl, aktuálně máme jeden z nejvyšších počtu soudců na světě na počet obyvatel. V posledních letech došlo i k nárůstu počtu asistentů soudců a justičních čekatelů. Take ani apelování na posílení těchto pomyslně niších kádrů dnes není moc na místě. Tyto postesky byly vhodné před patnácti a více lety, kdy byl tohoto erudovaného obsluného justičního personálu větší nedostatek.
A zase bude někdo lkát nad pomalostí justice a neschopností soudců a politiků, bylo by dobré mu připomenout, e část viny leí i na české společnosti, která se soudí, soudí a soudí, a to mnohdy v nesmyslných věcech, a tomu ani sebelepší procesní předpisy nezabrání. Jak radili ji staří římští právníci, nad hloupostmi je lepší mávnout rukou ne prosoudit půlku ivota. Na úplný závěr připomeňme klasická Ciceronova slova: Na moři a před soudem jsi v rukou boích. A proto se soudům v méně podstatných věcech raději vyhýbejme, dodává s laskavým povzdechem autor této glosy.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.