Stát Bosna a Hercegovina mě překvapil u při prohlíení mapy. Jeho území je dnes pokryto Federací Bosny a Hercegoviny obývanou převáně muslimskými Bosňáky a katolickými Chorvaty, a Republikou srpskou (sic!), kde převaují pravoslavní Srbové. Mezinárodní arbitrá rozhodla, e oblast Brčko, je vypadá na mapě jako sponka mezi dvěma křídly Republiky a dvěma křídly Federace, bude spadat pod správu celého státu. Federace má kromě křídel další oddělenou oblast, take území státu je šestičetné. Bizarnosti mapy odpovídají politické detaily: stát řídí tříčlenné prezidium – Bosňák, Chorvat a Srb –, jeho předseda se střídá po osmi měsících. Na základě mírových dohod z Daytonu výraznou roli v politickém systému země hraje Vysoký představitel pro Bosnu a Hercegovinu, jeho volí mezinárodní Rada pro implantaci míru. Tuto funkci po dva roky velmi úspěšně zastával slovenský diplomat Lajčák. U pouhá existence úřadu Vysokého představitele napovídá, e válka, která si vyádala na 100 000 ivotů, není dosud zcela uzavřenou minulostí. V Sarajevu ji připomínají zejména muzeum genocidy a tzv. tunel spásy. Během obléhání města trvajícího 1429 dnů (déle ne blokáda Leningradu) obyvatelé tajně prokopali pod letištěm tunel, aby umonili zásobování města. Údajně tak pronesli na 20 milionů tun potravy a červí dírou se protáhlo na milion osob. U vstupu do tunelu je muzeum, kde běí filmové záběry hořícího Sarajeva, v něm byla za války zničena čtvrtina budov. Dírky po kulkách v omítce jsou na některých budovách ponechány jako varování, stejně jako barevně označené trhliny po granátech v dlabě – sarajevské růe.
Město si prohlííme z hory Trebević. Leí v hlubokém říčním údolí a táhne se jím jako jitrnice. Upoutají nás útvary rozeseté po celém městě a na první pohled připomínající tovární komíny – jsou to však věe minaretů. Pod námi jsou i katolické a pravoslavné kostely a synagoga. Město, v něm Principovy výstřely uvedly Velkou válku, má stále potenciál stát se městem míru. Paradoxně občanská válka skončila tím, e novému státu zůstal k řešení mezietnický problém celé bývalé Jugoslávie.
Pokud se dá po krátkém pobytu a letmých kontaktech s lidmi soudit, obyvatelé Bosny nepatřili k šiřitelům nacionálních ani náboenských vášní. Gavrilo Princip mezi ně přišel ze Srbska. S uznáním vzpomínají na to, e infrastruktura města byla vybudována za vlády habsburské monarchie. Ze všech kopců viditelná radnice je dílo českého architekta Karla Paříka. Uznání patří dosud i Titovi, protoe pečoval o hospodářské zvelebení Bosny a dokázal svou autoritou udret blahodárný mír.
Divem přírody, který by neměl návštěvník Sarajeva opominout, je Vrelo Bosne. Krasová řeka Bosna přichází na svět jako dospělá. Vyvěrá mohutnými prameny na úpatí hory v nádherném přírodním parku, rozlévá se do ramen a po jejich spojení utváří proud, který se průtokem vyrovná Moravě v Olomouci. Mnohem delší řeky, je mladičká Bosna potkává, se musejí smířit s tím, e soutokem ztratí jméno. Není to jediné velkolepé vrelo v Bosně. Ještě mohutnější řeka Buna vytéká zpod nebetyčné skalní stěny, kde je k ní přilepen starobylý dervišský klášter, a zahajuje svou pouť hřmícím vodopádem. Na rozdíl od Bosny brzy potkává svou přemoitelku, zelenou Neretvu. Z autobusu zahlédneme slavný zřícený most na Neretvě, známý z filmu. K večeru procházíme po neméně slavném mostě v Mostaru. Za války byl poničen nejen pro svůj strategický význam, ale patrně i jako neádoucí muslimská památka. Před patnácti lety byl pietně, z místního kamene, obnoven tureckou stavební firmou. Ké z mostu, který byl kdysi postaven, aby spojil křesťanskou a muslimskou část města, mohou odvání mladíci předvádět skoky dospělosti ještě stovky let.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.