Jste zde: Listy > Archiv > 2019 > Číslo 6 > Antonín Rašek: Nebezpečné vedlejší účinky a baťovský trik
Kdysi v třiapadesátém v minulém století zdědil jeden poručík z olomoucké posádky dost slušnou finanční sumu po babičce. Při tom štěstí měl krutou smůlu, bylo to zrovna před měnovou reformou, a tak peníze musel měnit v poměru l:50. Naštval se tak, e se opil, a v najatém kočáře rozhazoval mezi děti plnými hrstmi haléře. Odnesl to od chápajícího velitele jen kázeňským trestem a po letech v hodnosti podplukovníka udělal ještě slušnou kariéru v armádní televizi. Od té doby nemáme ani haléře a tříhaléře, ale postupně jsme se zbavili i pětihaléřů, desetihaléřů, pětadvacetihaléřů (na telefon) a padesátihaléřů. Nejmenší mincí zůstala koruna, stonásobně niší nominální hodnota. Přesto obchodníci stále zneuívají jako hodně vyčpělé pivo kdysi úspěšný baťovský trik a nabízejí zboí za ceny, kde je za celou částkou devítka. Jako kdyby kupující dával přednost koupit si jogurt nebo čtvrtku chleba za 9,90 Kč, ne kdyby se prodávaly za 10 Kč. Spoléhá se tedy na jakési podvědomí. Nebo e při zaokrouhlování při pěti polokách ušetří korunu? Spíše to připomíná dialog W+H na předscéně, v něm se Jan Werich pozastavuje nad vysvětlivkami u nového vydání Haškova Švejka, kde se vysvětluje například: Řeznická ulice – ulice v Praze, krucinálhergothimllaudón – německá kletba. Werichův soud o nakladateli je drtivý: myslí si, e co Čech, to blbec.
*
Můj otec byl simulant. Nechtělo se mu za války pracovat pro Adolfa Hitlera. A tak jsem s ním dost často putoval, ne tedy s říšským vůdcem, ale s tatínkem, ke kralupskému panu doktorovi Kubiasovi nebo k panu doktorovi Nevolemu. Od nich vdycky dostal nějaký lék. Ten, vdycky kdy jsme přecházeli po mostě přes Vltavu, hodil do řeky rybám. Jak tedy pravil, protoe byl vášnivý rybář. Z toho jsem usoudil, e léky jsou pořádné svinstvo. A kdy jsem byl nemocný, pil jsem různé čaje a nanejvýš v případě potřeby si vzal ivočišné uhlí nebo aspirin, tedy dnešní acylpyrin, který asi byl jako první synteticky vyrobený lék z konce 19. století dostatečně vyzkoušený.
A teď došlo i na mě s lékem, který mi zněl jako název nějakého latinskoamerického ostrova. Proto jsem neváhal se začíst do málem půlmetrového a ve dvou sloupcích oboustranně nejmrňavějším písmem potištěného letáku pro pacienty. A asl jsem. První, co mě překvapilo, je klasifikace neádoucích účinků léků na velmi časté, časté, méně časté, vzácné, velmi vzácné a dokonce neznámé. To bych ještě snesl, horší je, e uití tohoto léku mi můe mimo jiné způsobit závratě, sníení počtu krvinek, změnu funkce ledvin, ospalost, nespavost, kašel, zácpu průjem, dušnost, kopřivku, edém či dokonce zhoršit stav nemoci, kvůli které je lék uíván. A tak jsem v první chvíli měl pocit, jestli můj tatínek neměl pravdu, kdy léky házel do řeky.
Jene ironie mě přešla ve chvíli, kdy jsem zjistil, e uívání toho mého léku mi způsobuje právě velmi vzácné onemocnění, které postihují jednoho pacienta z deseti tisíc uivatelů. Naštěstí jsem to zjistil hned a potíí mě rychle zbavil lék docela jiný.
Antonín Rašek, Praha
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.