Vlastně jsem chtěla psát o něčem jiném. Do paměti se mi ale přímo vnutila vzpomínka na to, co znamenalo nejen hluboký dějinný zlom, ale i zásah do ivota kadého, kdo v tomto historickém a zeměpisném kontextu il, na to, čemu říkáme rozpad socialistického bloku. Hned se ale ve mně ozvala i otázka: Je třicáté výročí pádu berlínské zdi, kterým reálně i symbolicky skončilo čtyřicet let rozdělení Evropy, důvodem k oslavě, nebo spíš jen k nostalgické vzpomínce? Co vlastně zůstalo z toho obrovského rozmachu u od počátku 80. let se formujících občanských protestních hnutí v tehdejších socialistických zemích? Co zbylo z nadějí pondělních demonstrací v Lipsku, vůle k odporu polské Solidarity, Gorbačovovy Perestrojky, materiálů Charty 77, všech těch kulatých stolů, u nich občané, eny a mui, vůči vládnoucí moci formulovali svoje poadavky za svobodu slova a pohybu, demokracii a právní stát?
Na to se za eny pro jejich velký podíl na této společenské změně pokoušela odpovědět konference Kam jsme směřovaly tehdy? Kam směřujeme dnes? V berlínském Pankowě ji v minulých dnech uspořádal v roce 1992 zaloený OWEN (Mobile Akademie für Geschlechterdemokratie und Friedensförderung) ve spolupráci s Friedenskreis Pankow, Fundacia STER ve Varšavě a Gender Studies v Praze.
Včetně mne to bylo dobrých šedesát en, které na tyto dvě otázky společně hledaly odpověď.
V prvních příspěvcích rekapitulujících občanské dění v 80. letech převládalo uspokojení, hrdost i radost nad tím, co protestní hnutí tehdy dokázala. Nebylo zapomenuto ani na význam Helsinské konference v roce 1975, která svým závazkem dodrování lidských práv hlavně v 80. letech uvolňovala prostor pro občanské aktivity. Právě na porušování lidských práv v Československu se při svém vzniku odvolávala také Charta 77. Skutečným překvapením prvního diskusního pódia byl ale příspěvek Rusky Olgy Bessolové, která připomněla dnes bohuel zapomenuté zásluhy Michaila Gorbačova o uvolňování politického napětí mezi oběma bloky, jeho představu Společného domu Evropa a mírové koeexistence kapitalismu a socialismu v zájmu lidstva. Jen jako vzdálená ozvěna tehdejších nadějí znějí dnes jeho slova: Axióm bezpečnosti je nedělitelný, můe platit buď pro všechny, nebo neplatí vůbec.
Nálada hrdosti a uspokojení nad tím, co občanští aktivisté v kadé ze zúčastněných zemí a za různých podmínek dokázali, se ale začala krůček za krůčkem vytrácet, kdy se začalo diskutovat o tom, co se změnilo poté, kdy se berlínská zeď definitivně proměnila v ruinu. Návrat k autoritativnímu reimu a hluboce konzervativnímu katolicismu v Polsku, který omezuje i práva en, stejně tak k více či méně totalitnímu nedemokratickému reimu v putinovském Rusku, sjednocení Německa ne jako rovnoprávné spojení dvou suverénních států, ale připojení NDR k Západnímu Německu, nevytvářely právě radostný pohled na současnou politickou situaci postsocialistických zemí.
Nebuďte naivní, řekl významný německý politolog Ralph Dahrendorf na začátku 90. let Petru Pithartovi. Vy čekáte demokratický liberální kapitalismus, ale co přijde, bude neoliberální kasino kapitalismus. A přesně to se stalo. Ale nechtěli jsme my v Československu po druhé světové válce demokratický socialismus a nebyl nám místo toho podstrčen stalinistický socialismus sovětského typu? A nečekali jsme tentokrát, e spolu se svobodou a demokracií přijde sociální trní hospodářství, a místo toho se nám dostalo vlády finančního kapitálu?
A tak na transparentech po poslední debatě v pracovních skupinách například stálo: Není svobody bez rovnosti, není spravedlnosti bez solidarity! Bez změny systému se nezdaří zachránit naši planetu! Zisky investovat do sociálně ekologického systému! Řekla bych, e těmito třemi výzvami konference svůj účel splnila a ukázala, kam dnes směřovat: ke změně systému.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.