Americko-čínská obchodní válka a íránský konflikt jsou aktuálně základními příčinami zahraničně-politického napětí ve světě. V tomto střetu má a překvapivě klíčové místo Huawei. Peking to potvrdil tím, e dohodu s Washingtonem podmínil zrušením restrikcí vůči této firmě. Čínský prezident Si Ťin-pching jel i na setkání se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem na summitu G20 v Ósace s tímto záměrem. Potvrzuje to mimořádně silné postavení Huawei v čínském establishmentu. Nebylo to asi jednoduché rozhodnutí, kdy Spojené státy zařadily Huawei na černou listinu a k obchodování s touto firmou potřebují americké podniky zvláštní povolení. Americké tajné sluby podezírají Huawei ze spolupráce s čínskou rozvědkou. Jako by to u strategických firem bylo ve všech zemích něco zvláštního.
Republikánský senátor Marco Rubio, bývalý prezidentský kandidát, na svém twitteru napsal: Pokud se prezident rozhodne zrušit také sankce proti Huawei, bude to katastrofální chyba. Zničí to důvěryhodnost varování jeho administrativy, nikdo ji u nikdy nebude brát váně. I další američtí politici varovali, e bude-li Huawei tolerována, ztratí tím Washington účinný prostředek v obchodní válce. Podobně tvrdý postoj stále má i náš Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
Ačkoli se o tom pochybovalo, Donald Trump po schůzce se Si Ťin-pchingem nakonec firmě Huawei znovu nakupovat ve Spojených státech dovolil. S výjimkou, kdyby to ohroovalo bezpečnost, protoe Huawei má strategické postavení v zavádění sítí G5. Můeme si o to myslet cokoli, ale Američané nyní, podmíněně, dávají přednost něčemu jinému. Jako by bezpečnostní hrozba Huawei byla ukvapená a rozhodující je sníení rizika obchodní války.
Trump po setkání s čínským prezidentem prohlásil, e zatím ani nechce zavádět na dovoz čínského zboí další cla. Číňané za to budou kupovat více amerických zemědělských produktů. Obchod je prostě pro Trumpa z vnitropolitického hlediska přednější. I kdy je stále těké posoudit, na čí straně je převaha. Současné jednání by nejspíš nasvědčovalo tomu, e síly jsou vyrovnané. Češi na sociálních sítích s humorem přijali informaci, e Trump opět dovolil Huawei ve Spojených státech nakupovat. V tom jsou Češi nepřekonatelní. Některým se zdá, e Američané se znovu vracejí k pravidlům, která světové ekonomice dali a byli v ní kdysi nepřekonatelně úspěšní. Ale zdánlivě vstřícnému postoji Trumpa mohlo předcházet varování, e nedostane strategické suroviny, jich je v majetku Číny přinejmenším 95 procent. Zareagovala na to podle deníku E15 i naše ministerstva, která při plnění pokynů NÚKIB zvýšenou hrozbu ze strany Huawei nezjistila, a nechávají proto firmu s výjimkou Finanční správy ve svých tendrech. A jak u to u Donalda Trumpa bývá, nechtěl dále zvyšovat cla, ale zvedl je opět u některých komodit o deset procent právě v průběhu čínsko-amerických obchodních jednání. S podobnými změnami se dá dále počítat. A málem všemi bojkotovaná firma oznámila, e se jí zvyšuje obrat i zisky. A nejspíš můe v úspěších pokračovat, kdy se rozhodla pro vlastní operační systém.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.