Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     Předplatné



Jste zde: Listy > Archiv > 2019 > Číslo 5 > Antonín Rašek: Přejmenovaná Grace konečně odplula

Antonín Rašek

Přejmenovaná Grace konečně odplula

Vypadalo to na válku tankerů nebo přesněji o tankery. Střet kolem nich se přesunul překvapivě z beder Američanů na ta Britů. Donald Trump využil incidentu, kdy íránské Revoluční gardy zadržely britskou loď Stena Impero jako odvetu za íránský zadržený tanker Grace plující pod panamskou vlajkou u Gibraltaru. Údajně přes vyhlášené sankce vezla naftu do Sýrie, což Teherán popřel.

Také americký ministr zahraničních věcí Mike Pompeo dal najevo, že je to věcí Britů. I když o zadržení Grace zřejmě Londýn požádal Trumpův bezpečnostní poradce John Bolton.

Trumpovi jako by na tomto prostoru momentálně přestalo záležet. Na Írán si ani troufnout nemohl, měl v prostoru sice vojenské schopnosti na letecký útok, ale ne na invazi. Navíc s ozbrojeným konfliktem se v současné době prezidentské volby vyhrávají dost těžko. A tak si íránské Revoluční gardy začínaly v Hormuzském průlivu počínat jako na svém svrchovaném území, zadržely tu i íránskou loď údajně pašující naftu.

Nový britský premiér Boris Johnson na konflikt zatím neměl čas, má vážnější starosti s brexitem a zachráněním své vlády. Britský vládní krizový výbor Cobra chtěl nelegálně zadrženou loď Stena Impero vrátit. Stejně jako Íránci Grace. Jsme asi v éře výměny lodí a jejich posádek. Čeká to také Rusko a Ukrajinu.

Velká Británie nemá sílu ani prostředky sama Teherán k vrácení tankeru donutit. Svědčilo to přinejmenším o měnícím se poměru sil, jak si Íránci i v průplavu testovali.

A tak Cobra doporučila, aby se jejich lodě Hormuzskému průplavu vyhýbaly. Bylo to znakem bezmocnosti. Jako v případě sestřelených dronů. Vyřešit to měla z iniciativy Britů navrhovaná evropská komise pro ochranu námořní plavby. Pomoc slíbily Francie, Itálie a Dánsko, ale odmítlo Německo. Nebyl to k uvítání nového premiéra na Downing Street 10 zrovna nejlepší signál.

A tak jsme se předběžně z britského bulvárního listu The Sun dověděli, že na Gibraltaru, který je britským zámořským územím, rozhodnou íránský tanker pro-pustit. A sice s odvoláním na zdroje blízké šéfovi gibraltarské vlády Fabianovi Picardovi. Podmínkou mělo být, že Grace nezamíří do Sýrie a zadržená britská loď bude propuštěna.

Jak je patrné, i bulváru se občas podaří narazit na dobrý zdroj. Podle gibraltarské televize gbc to záviselo na rozhodnutí místního soudu. Ten tak ve čtvrtek v souladu s možnou fámou skutečně rozhodl. Informoval o tom list Gibraltar Chronicle. Ministerstvo spravedlnosti Spojených států předem a zatím bez uvedení důvodů požádalo o to plavidlo nepropouštět. Server BBC ale uvedl, že podle gibraltarského soudce Anthonyho Dudleyho soud americkou žádost vůbec neprojednával. Ale íránský tanker pod jiným jménem i pod íránskou vlajkou trčel u Gibraltaru dál. Po soudním zamítnutí americké žádosti tanker konečně v pondělí vyplul. Hodinu po půlnoci.

Antonín Rašek

Obsah Listů 5/2019
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.



Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.