Vypadalo to na válku tankerů nebo přesněji o tankery. Střet kolem nich se přesunul překvapivě z beder Američanů na ta Britů. Donald Trump vyuil incidentu, kdy íránské Revoluční gardy zadrely britskou loď Stena Impero jako odvetu za íránský zadrený tanker Grace plující pod panamskou vlajkou u Gibraltaru. Údajně přes vyhlášené sankce vezla naftu do Sýrie, co Teherán popřel.
Také americký ministr zahraničních věcí Mike Pompeo dal najevo, e je to věcí Britů. I kdy o zadrení Grace zřejmě Londýn poádal Trumpův bezpečnostní poradce John Bolton.
Trumpovi jako by na tomto prostoru momentálně přestalo záleet. Na Írán si ani troufnout nemohl, měl v prostoru sice vojenské schopnosti na letecký útok, ale ne na invazi. Navíc s ozbrojeným konfliktem se v současné době prezidentské volby vyhrávají dost těko. A tak si íránské Revoluční gardy začínaly v Hormuzském průlivu počínat jako na svém svrchovaném území, zadrely tu i íránskou loď údajně pašující naftu.
Nový britský premiér Boris Johnson na konflikt zatím neměl čas, má vánější starosti s brexitem a zachráněním své vlády. Britský vládní krizový výbor Cobra chtěl nelegálně zadrenou loď Stena Impero vrátit. Stejně jako Íránci Grace. Jsme asi v éře výměny lodí a jejich posádek. Čeká to také Rusko a Ukrajinu.
Velká Británie nemá sílu ani prostředky sama Teherán k vrácení tankeru donutit. Svědčilo to přinejmenším o měnícím se poměru sil, jak si Íránci i v průplavu testovali.
A tak Cobra doporučila, aby se jejich lodě Hormuzskému průplavu vyhýbaly. Bylo to znakem bezmocnosti. Jako v případě sestřelených dronů. Vyřešit to měla z iniciativy Britů navrhovaná evropská komise pro ochranu námořní plavby. Pomoc slíbily Francie, Itálie a Dánsko, ale odmítlo Německo. Nebyl to k uvítání nového premiéra na Downing Street 10 zrovna nejlepší signál.
A tak jsme se předběně z britského bulvárního listu The Sun dověděli, e na Gibraltaru, který je britským zámořským územím, rozhodnou íránský tanker pro-pustit. A sice s odvoláním na zdroje blízké šéfovi gibraltarské vlády Fabianovi Picardovi. Podmínkou mělo být, e Grace nezamíří do Sýrie a zadrená britská loď bude propuštěna.
Jak je patrné, i bulváru se občas podaří narazit na dobrý zdroj. Podle gibraltarské televize gbc to záviselo na rozhodnutí místního soudu. Ten tak ve čtvrtek v souladu s monou fámou skutečně rozhodl. Informoval o tom list Gibraltar Chronicle. Ministerstvo spravedlnosti Spojených států předem a zatím bez uvedení důvodů poádalo o to plavidlo nepropouštět. Server BBC ale uvedl, e podle gibraltarského soudce Anthonyho Dudleyho soud americkou ádost vůbec neprojednával. Ale íránský tanker pod jiným jménem i pod íránskou vlajkou trčel u Gibraltaru dál. Po soudním zamítnutí americké ádosti tanker konečně v pondělí vyplul. Hodinu po půlnoci.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.