Českou republiku čekají volby a za rok. Sice jen krajské, ale i tak půjde o významný a poslední test před volbami parlamentními. Můeme mezitím pozorovat, kam se posunuje politika rakouská (září 2019), polská (říjen 2019) či slovenská (březen 2020). Všechny volby jsou i pro nás důleité, vidíme, jak si vedou tradiční strany, jaké jsou alternativy, jak silná či slabá je opozice, jak úspěšné jsou nové strany.
Svým způsobem se ocitla česká politika v období velké nudy. Nic překvapivého se neděje. Prezident dál třímá otěe výkonné moci, premiér upevňuje své postavení a obsazuje státní správu a její různé orgány sobě loajálními lidmi. Tzv. demokratický klub, tedy pravicová opozice, marně hledá strategii, jak převzít vládní moc. A my všichni kadý měsíc sledujeme preference politických stran, které vykazují mimořádnou stabilitu. O koňskou délku vede hnutí ANO, kolem pětiprocentní hranice je natěsnáno několik menších stran. Ačkoliv se jedná zvláště v případě malých stran o data nepřesná, média se jim věnují s mimořádným zájmem. Zbytečně. V září na to doplatili komunisté, kdy jim Kantar přisoudil podporu 4,5 procenta, co vzbudilo pozdviení, vlnu nadšení a desítky zpráv a komentářů. Přihlédneme-li ke statistické chybě, mohou mít komunisté podporu třeba 6 procent populace.
Pokud si něco zaslouí naši pozornost, pak pokus výzkumného týmu kolem Daniela Prokopa, který se soustředil na rozdělení české společnosti. Odmítl jednoduchou polarizaci, která se na základě médií i debat v hospodách scvrkává na Zeman vs. Anti-Zeman, Babiš vs. Anti-Babiš, venkov vs. město atd. Z výzkumu Česká společnost po třiceti letech vyplývá, e populaci lze rozdělit do šesti tříd, a to na základě ekonomické situace, sociálního a lidského kapitálu. Takové rozvrstvení můe být uitečné, nejen kvůli nám samotným, ale zejména kvůli problémům, které jako společnost musíme vyřešit. Nikoli pouze řešit, jak říká s oblibou premiér. Kadý takový výzkum vzbudí souhlasné i nesouhlasné reakce, ale právě kritický ohlas mu můe pomoci. Samotného mne například překvapilo, koho všeho lze zařadit do střední třídy, těch tříd je a příliš.
Suma sumárum. Pokud chceme na společnost nahlíet prostřednictvím čísel, průzkumy stranických preferencí a na stabilitu podpory nám téměř nic neřeknou. Chceme-li se dozvědět něco více, sledujme například průzkumy sociální sebeidentifikace. Ten skutečný svět čísel by pomohl nám všem.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.