Bezprecedentní krize, které musel před téměř sto lety čelit ve funkci amerického prezidenta Franklin D. Roosevelt, si vyádala zásadní strukturální změny v ekonomice. Výkon ekonomiky tehdy ve Spojených státech klesl o třetinu, čtvrtina aktivní populace přišla kvůli krizi o práci. Tým okolo prezidenta Roosevelta měl odvahu navrhnout politická opatření spočívající v růstu hospodářské role státu, jeho projevem byly významné veřejné investice, subvence pracovních míst ze státního rozpočtu, podpora zemědělství nebo regulace finančního sektoru, který nesl značnou část zodpovědnosti za ekonomickou katastrofu.
Nová šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová se ujímá vedení Evropy na pokraji další zásadní krize, je vyaduje systémové změny. Hospodářství ve většině členských zemí prosperuje, zato se nám hroutí klima. Vstříc její snaze představit v prvních sto dnech v úřadu zelený plán na řešení klimatické krize přišla iniciativa Green New Deal for Europe – Nový zelený úděl pro Evropu (www.gndforeurope.com), sloená z evropských odborníků působících ve vědě a výzkumu, odborech i třetím sektoru.
Jejich plán rozpracovává sérii konkrétních opatření, která jsou v mnohém na evropské úrovni okamitě realizovatelná. Iniciativa třeba navrhuje regulovat monosti bankovního sektoru financovat fosilní byznys S -takovým omezením ji před nedávnem přišla sama Evropská investiční banka. Jiné návrhy spojené se spravedlivým přechodem na udritelnou ekonomiku jsou ještě ambicióznější a budou muset projít širší veřejnou debatou. Příkladem je třeba návrh, aby veřejný sektor fungoval coby zaměstnavatel poslední instance, anebo vyplácení občanských dividend z kapitálových příjmů veřejného sektoru. V plánu ale najdeme i evergreeny, které je třeba všem evropským politikům vytrvale připomínat. Třeba to, e by si Unie měla konečně poradit s daňovými ráji, kterých má i na svém území hned několik.
Strukturální změna ekonomiky nemůe být úspěšná, nebude-li pamatovat i na nízkopříjmové skupiny, pro ně je plošné zvýšení ivotních nákladů likvidační a oprávněně je mobilizuje k revoltě. O tom se přesvědčil Emanuel Macron poté, co navrhl zvýšení daně z pohonných hmot.
Nový zelený úděl pro Evropu na svých sedmdesáti stranách opakovaně zdůrazňuje, e nejefektivnější opatření jsou citlivá ekologicky i sociálně. Například podpora investic do veřejné dopravy nebo do úsporného dostupného bydlení. Takové infrastrukturní projekty má se svým stoletým předchůdcem společné.
Roosevelt ve své době musel řešit a důsledky krize, která zničila ivot milionům. Dnešní evropští politici tak mají oproti němu zásadní výhodu: mohou své krizi předcházet. Návod u k tomu mají.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.