V Anglii je všechno – ale všechno trochu jinak. Jezdí tu Opely zrovna jako v Evropě. Mají ale volant napravo a jmenují se Vauxhall. Chodí se tu do hospody zrovna jako v Evropě. Nesmí se v nich ale pít, protoe slušní lidé pijí venku na chodníku. Mají tu slunce zrovna jako v Evropě. Po chvíli ale zjistíte, e to vůbec není slunce, nýbr záhadný kotouč, který svítí, ale nehřeje – asi jako naleštěná dvacetikoruna.
Můete se tisíckrát snait si na tu jinakost zvyknout. Lijte si do čaje mlíko po litrech, kadý večer před spaním zpívejte Rule Britannia. Drím vám pěsti. Bojím se ale, e nepochodíte. Kdyby šlo o velké věci, snad. Na maličkosti se ale vdycky zvyká nejhůř. Ne náhodou se rozcházíme kvůli chrápání a špatně pověšeným záclonám. Ne náhodou se války začínají pro rozsypaný čaj.
Ale nakonec co. Člověk si nemusí zvyknout, aby se mu někde líbilo. Aspoň má kadý den nádech nového. ivot se nestává rutinou a zůstává dobrodrustvím. I po letech je jízda double-deckerem prostě záitek. I po letech vás překvapí, e gentlemani na Piccadilly opravdu vypadají jako gentlemani na Piccadilly. Objevovat Anglii je zábavnější ne objevovat tropický prales. V pralese je nové všechno a je tam spousta nebezpečných zvířat. Je to jaksi dobrodruství prvoplánové. Objevovat Anglii znamená nalézat něco, co důvěrně známe – z Sherlocka Holmese, ze sledování BBC, z těch divných rozhovorů v učebnicích angličtiny. How do you do, John? ptá se Peter. How do you do, Peter? odpovídá John.
Angličani dávají kafe do ledničky a vejce do skříně. Vedl jsem s nimi o tom mnoho vzrušujících debat a všechny skončily stejně. Kdy jsem řekl, e to v Česku děláme naopak, bylo mi velmi distingovaně naznačeno, e jsme barbaři. Má domácí zašla tak daleko, e zcela otevřeně zpochybnila naši inteligenci, a prohlásila, e jestli se v Československu (sic) cpou vejce do lednice, nediví se, e všichni utíkáme do Anglie. Naštěstí ijeme ve věku přecitlivělosti a já ji mohl na oplátku nařknout z rasismu. Následně jsme se tomu ale oba zasmáli a dál se bavili o počasí. A právě to je na Anglii báječné.
Další specialitou anglických domovů jsou vypínače a otvírače. Je jich spousta a kadý vypadá jinak. Jedním si ale můete být jisti. Vdycky to bude systém, který nenajdete nikde jinde na světě. Tam, kde Evropané instalují úsměvně prostá tlačítka, Angličan zkonstruuje mačkátka, kroutítka a vytahovátka. Tam, kde bývá v Evropě na okně klika, v Anglii je šroub. Ironií osudu navíc zpravidla nefunguje. Můete jím kroutit, jak chcete, ale otevřené okno si z něj nevykroutíte. Za trochou čerstvého vzduchu pak musíte vybíhat v pravidelných intervalech na zahradu. Ta ovšem bývá zamčená. Pochopitelně ne normálním klíčem, nýbr čímsi, co silně připomíná vrták, a pro jistotu zajištěna závorou, která se zasekla někdy za vlády královny Viktorie a od té doby se odmítá pohnout.
Mám takovou teorii. Kdy se sečtou všechny kadodenní maličkosti, vyjde vám z toho velká politika. Mlíko v čaji, vejce ve skříni, šrouby na oknech – není tohle nakonec důvod pro ten slavný brexit? Z Evropy se můeme nakrásně snait vytvořit jeden stát. V Anglii ale bude vdycky všechno trochu jinak.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.