Jste zde: Listy > Archiv > 2019 > Číslo 5 > Václav Jamek: Kdo kritizuje Trumpa aneb Lék na to všechno
Ve svém projevu k svátku 4. července řekl prý Donald Trump, takto prezident Spojených států amerických a pán světa, e během americké války za nezávislost ke konci 18. století jednotky amerických bojovníků ovládly všechna vojenská letiště. Kampak se hrabe Miloš Zeman se svými lumíky. Amerika je prostě Amerika! My troškaři máme leda na breberky.
Proč ale původní zdroj této zprávy, Channel4News, povaoval za nutné výslovně poučit své publikum také o tom, e planes were not used in warfare until the 20th century? O jaké úrovni vědomostí u běného Američana to svědčí? e by o stejné, jakou má i jejich prezident? Zvláštní logiku jeví ovšem i ti urnalisté: pokud letadla, jak zní jejich informace, a do 20. století ve válce pouívána nebyla, máme si snad myslet, e k jiným účelům pouívána byla? Čili kdy se o tom u muselo mluvit, nemělo se americkému prezidentu i lidu spíš připomenout, kdy bylo provozu schopné letadlo (míněno to s křídly) vůbec sestrojeno a poprvé pouito?
Pár dní nato: Kdo kritizuje Trumpa a jeho politiku v jakékoli oblasti, nenávidí Spojené státy, neřkuli celý kontinent zvaný Amerika. Říká Trump.
Toté říká Babiš, kdy jde o jeho politiku, nebo dokonce o jeho soukromé aféry: kdo kritizuje Babiše, škodí České republice.
Divím se, e ho česká pravice, tak nakloněná americkým republikánům, za to neobdivuje a nepostaví si ho do svého čela.
Krátce poté přišel toti do zpravodajského pořadu veřejnoprávní televize Trumpa obhajovat stále otřesnější Jefim Fištejn. Šlo o ten fakt, e jisté demokratické, víceméně barevné kongresmanky (správně kongresuiminy) Trumpa svou kritikou popudily tak, e je chtěl odeslat zpátky do zemí, odkud si představoval, e pocházejí. Fištejn prohlásil, e ony kongresuiminy Ameriku opravdu nenávidí a Trumpa obhajoval tím, e ony dámy prý často lou. Doloil to jedním příkladem jedné z těch kongresuimin; jeho pravdivost nebylo mono doloit odjinud, a tudí ani to, zda nele sám Fištejn. Co přítomný urnalista samozřejmě nepodotkl. Ale i kdyby Fištejn nelhal, obhajovat zrovna takhle Trumpa, který le, jako dýchá, a jeho li se počítají na desetitisíce, je vskutku troufalost.
Ale ještě hůř: Fištejn tvrdil, e Trumpovy útoky na čtyři poslankyně, zvolené jistě platnější občanskou většinou ne on sám, nejsou rasistické, protoe poslankyně, která pochází z Portorika, je běloška. Tím se dostal na úroveň onoho českého soudce nebo soudkyně, který/která před lety odmítl(a) uznat rasistickou motivaci u českého rasisty obviněného za prokazatelně spáchaný útok na Romy, s tím zdůvodněním, e Romové jsou Indové, tudí stejné rasy jako my, a tudí nemůe jít o rasistický útok. (V kadém případě šlo o útok motivovaný nenávistí k jedné skupině obyvatelstva, co je rasismu ekvivalentní.)
A opět: televizní komentátor naprosto nic nenamítl. Například, drahý pane Fištejne, e rasismus je v hlavě toho, kdo nenávidí, a vůbec nezáleí na tom, zda ten nenáviděný opravdu odpovídá tomu, co si o něm rasista myslí. idé ostatně jsou asi také běloši.
Trumpovy útoky jsou rasistické proto, e jde zjevně o poslankyně, v jejich rodokmenu je (z hlediska bílého mue) přinejmenším něco exotického. Se stejným oprávněním by přece bylo moné posílat někoho zpátky do Itálie, do Řecka, do Irska, do Polska, do Československa nebo... do Anglie. Ale to by Trump určitě neudělal. Potom by se nejspíš našel někdo, kdo by poslal Trumpa zpátky do Německa a za ním pak do příslušných zemí původu všechny bílé i černé obyvatele Spojených států: podle původu tam nemá co pohledávat ádný z nich.
Z čeho plyne, e argument o zemi původu na americkém kontinentě jaksi nelze vůbec vytahovat (nato v demokracii stojící na občanském principu). S výjimkou Evropy, která je tímto svým prokletím posedlá (a moná také arabských feudálních despocií), vlastně vůbec nikde jinde na světě. Trump se svým americkým velikášstvím se vlastně neprojevuje jako Američan, ale jako ubohý bílý německý nacista.
Bravo, Fištejn.
A teď prosím lék na to všechno, jak ho vidím já:
Poté, co otěe moci ve světě převzali tvorové jako Donald Trump, dosazený jakýmsi dávno zapomenutým sborem volitelů proti vůli většiny Američanů, a řada dalších ponurých komiků jako kamarád Kim Čong-un, Miloš Zeman, Jaroslav Kaczyński, Rodrigo Duterte, Jair Bolsonaro, italský předseda vlády i tamní ministr vnitra, ukrajinský prezident atd., a po nejnovějšího ministerského předsedu té skvělé Velké Británie Borise Johnsona, usuzuji, e by se konečně dalo výhodně přejít na politický systém, který vymysleli v Austrálii.
Tam kdy padne vláda, ať u pro sešlost věkem nebo v důsledku jiného ujímání, odebéře se austrálská Rada Moudrých do posvátného eukalyptového háje za hlavním městem Kamamberou, rozhlédne se po stromech a z vačnatých medvídků koalů vybere podle pravidel, je stanovili austrálští Otcové zakladatelé, novou vládní koalici.
Tato koalice potom v Austrálii vládne, dokud nepojde.
Tento způsob vlády má i tu výhodu, e vyjde celkem lacino.
Koalici zajímá jenom eukalyptové listí, a nedá se tudí zkorumpovat. Vak má na mladé, ne aby si do něj něco cpala.¨
U nás ovšem eukalypty nerostou a moných koalic je tu jako šafránu. Nabízí se však řešení ryze české, vlastenecké: místo cizácké koalice ať u nás vládne skutečný vůl. Prostě – kdy vůl, tak vůl! To bych směle napsal i na prezidentskou vlajku.
Ustájit by se dal v Jízdárně Praského hradu, aspoň by se kolem Hradu mohly zrušit všechny blbé kontroly, stačila by ta veterinární. A navíc! Byli bychom pro celý svět krásným genderovým příkladem. Chybí jen krůček.
Kadý další stát by si mohl demokraticky vybrat svého vládnoucího tvorečka. Slováci řekněme sviště, nebo kamzíka, Maďaři tátoše vraného, Poláci klidně mroe, Francouzi třeba ústřici, proč ne! Američani samozřejmě krocana.
Jak rajský stav by to byl, málem u anarchie. Konečně!
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.