Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     Předplatné



Jste zde: Listy > Archiv > 2019 > Číslo 5 > Antonín Rašek: V jaké Evropě žijeme?

Antonín Rašek

V jaké Evropě žijeme?

Nová podoba Evropy se od přelomu tisíciletí formuje už dvacet let. Posledních deset roků minulého století probíhalo pod vedením Spojených států. V tehdejší podobě liberální demokracie se nám i ve složité době po pádu bipolarity žilo dobře a hlavně s nadějí. Situace se zlomila příchodem nového století a tisíciletí. Útočníci na newyorská dvojčata 11. září 2001 možná netušili, jaké to bude mít tragické geostrategické důsledky. A liberální demokracii nahradí neoliberalismus. Problém spočíval v tom, jakou strategii Američané se spojenci proti tomuto zločinu zvolili. Místo promyšlené operace, jakou byla likvidace Usáma bin Ládina, kterou bývalý americký prezident Barack Obama mohl se svým týmem sledovat v přímém přenosu, byla zvolena série vysilujících lokálních válek. Počínaje nekončícím Afghánistánem, přes Irák a Sýrii, a konče Libyí. Navíc boje probíhaly pod ideou šíření demokracie, pro kterou v tomto prostoru nebyly podmínky. Nejenže to nevedlo k hlubší jednotě západních spojenců, ale urychlilo to návrat Ruska na světovou scénu. Podstatně posílila hlavně Čína jako nový soupeř USA v boji o světovou dominanci. Evropa se ocitala stále více mimo hru.

Evropská unie si po celou tu dobu nedokázala zvolit takové nejvyšší představitele, kteří by byli schopni přijmout takovou strategii a její prioritní cíle, aby se členské země sjednotily a staly se důstojnými partnery klíčových mocností jako Spojené státy, Čína a Rusko. EU dosáhla mnoha úspěchů, ale nepodařilo se jí z každé krize vyjít silnější a jednotnější, jak prohlásil předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Určitě ji neposílí ani brexit.

Nejvíce Evropu poznamenala nedostatečně zvládnuta uprchlická vlna v roce 2015 a přijatá migrační politika. Vedlo to k oslabení postavení německé kancléřky Angely Merkelové a k posílení nacionalismu a populismu. Projevilo se to i ve volbách do Evropského parlamentu, při nichž došlo k oslabení lidovců a socialistů, což může negativně poznamenat evropský sociální pilíř. Budoucnost Evropy nyní hodně závisí na tom, jak si budou počínat nově zvolení představitelé EU. Nezbývá věřit, že lépe než ti předcházející.

Antonín Rašek, Praha

Obsah Listů 5/2019
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.



Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.