Délka stavebního řízení je v Česku opravdu rozvleklá a tristní. Doba stavebního řízení, dle aktuálních statistik Světové banky, dosahuje u nás průměrně neskutečných 246 dní. Například v Dánsku na vyřízení stavebního povolení stačí cca šedesát (kalendářních) dnů. Uvádí se, e naše stavební řízení je pomalejší ne na Ukrajině či v Estonsku a na Litvě. Nechci zde populisticky srovnávat např. s Mauretánií, jeliko bychom asi těko plnohodnotně zohlednili kvalitu a specifika řízení v obou státech, nicméně v rámci Evropy jsme opravdu na chvostu. Délka řízení má mj. neblahý vliv na cenu nemovitostí. Čím je méně dostavěných bytů a domů, tím logicky rostou i jejich ceny. To se ví ji dlouho. Ostatně před kadými volbami politici rázně slibují, e ho zrychlí. Dokonce to ji troubí do světa i třeba před komunálními či evropskými volbami, kde toho se stavební legislativou věru nelze moc dělat.
Nechci rozšiřovat řady reptalů, raději si dovoluji v rámci drobné masarykovské práce předloit stručný legislativní návrh na zrychlení správních řízení. Jedním z nešvarů nejen stavebního řízení jsou tzv. blanketní (prázdná) odvolání. Jde o takové odvolání, je účastník řízení sice podá včas v zákonné lhůtě, ale neobsahuje ádné důvody. Ano vůbec ádné, jen odkaz e bude podání doplněno po lhůtě. Asi chápete, proč je účastníci podávají, prostě nestíhají lhůtu. Laik by si řekl, nestíháš podat odvolání, máš smůlu. Kdo pozdě chodí, sám sobě škodí. Nicméně dle většinové české soudní judikatury a doktríny platí, e správní úřady musí v případě, e odvolání neobsahuje (ádné) odvolací námitky, ale odvolatel v odvolání poádá o stanovení lhůty k doplnění odvolání, takovou, de facto náhradní, delší lhůtu stanovit.
Asi vás napadne, e takové prodluování lhůt logicky zdruje celý postup. Tedy nejedná se jen o (náhradní) lhůtu samotnou, ale na rychlost řízení zde má nezanedbatelný negativní vliv i fakt, e takto se reálně podají i odvolání, která by jinak nebyla ve hře, a tudí správní rozhodnutí by se ji stalo dávno pravomocným. A jak moná víte, odvolání má odkladný (suspenzivní) účinek a rozhodnutí tedy není kvůli podanému odvolání pravomocné, tedy vykonatelné a realizovatelné. Můj návrh tedy zní: nechť se zákonodárce při přípravě nové stavební legislativy váně zamyslí, zda zde nenastal čas zakázat zmíněná blanketní odvolání. Určitě by to rychlosti řízení prospělo. Nepopírám, e zejména právníci z neziskovek zde budou asi brblat. Vím, není to samozřejmě ádný legislativní všelék, avšak drobný krůček k zefektivnění a zrychlení stavebního řízení by to dozajista byl, páni politici. Jak říká s oblibou prezident Miloš Zeman, je lepší zapálit malou svíčku, ne neustále proklínat temnotu. Nebo ne?
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.