Předseda ODS Petr Fiala se po volbách do Evropského parlamentu pokusil na svých webových stránkách zhodnotit stav opoziční alternativy (Česko má po eurovolbách naději na změnu. ANO utrpělo ne-vítězství, u mu nefunguje ani drzost). Z posledních čtyř voleb od podzimu 2017 vyvodil, e jejich výsledky prokazují posilování pravice a poráku vlády. Zakládá to na této analýze: Před rokem a půl získalo hnutí ANO o třetinu více hlasů ne dvě nejsilnější opoziční strany (ODS a Piráti) dohromady. V evropských volbách tyté dvě opoziční strany získaly dohromady o třetinu více hlasů ne ANO. A současná parlamentní demokratická opozice přečíslila vládu a její podporovatele. ODS ztrojnásobila z hlediska hlasů svůj volební zisk, jaký měla před pěti lety. Tím podle něho potvrdila svou pozici lídra politické a programové alternativy. Voliči své hlasy rozloili tak, e v těchto volbách by poslali hnutí ANO do opozice. To prý skýtá naděje na programovou změnu. Konstelace, v ní se ANO nachází, by mu neumonilo sestavit vládu.
Ve výsledcích těchto eurovoleb můeme podle Fialy spatřit většinu, která by přinesla zemi politickou, programovou a mocenskou změnu, moný předobraz vlády, která by se dokázala dohodnout na základních obrysech reformy státu. A navíc se i procentem účasti letošní volby do Evropského parlamentu přiblíily k volbám první kategorie.
Z analýzy účasti v těchto a dalších volbách lze ale vyvodit něco zcela jiného – e pro české voliče jsou hlasování do Senátu a Evropského parlamentu, ať se nám to líbí, nebo ne, mimo ohnisko jejich hlavního zájmu, příliš se nenamáhají k nim jít. Preferují volby, je vedou k exekutivní moci v republice, tj. prezidenta, Poslanecké sněmovny a krajských a místních zastupitelstev. Je to mrzuté, ale náhoda je někdy a setsakramentsky zlá. Píše-li Petr Fiala o předobraze budoucí vlády, Centrum pro výzkum veřejného mínění, které má i mezi sociology nejvyšší presti, mu ji vzápětí předloilo: Dosavadní koalice podporovaná komunisty, by dostala téměř polovinu hlasů (48,5 procenta), tj. měla by pravděpodobně ústavní většinu. Celá pravice zastupovaná jen ODS a piráty by měla jen necelou třetinu hlasů (30,5 procenta); Fialova ODS posílila proto, e se jí podařilo vyluxovat všechny ostatní pravicové demokratické strany (KDU-ČSL, STAN a TOP 09). Volební matematika a realita jsou prostě neúprosné.
Před prázdninami se opozice pokusila vyslovit nedůvěru vládě. Jak ale napsali někteří komentátoři, spíše tím dala příleitost koalici, aby v mnohahodinových polemikách prezentovala výsledky své vládní politiky. Má k tomu profesionálnější exekutivní aparát ne opozice.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.