Pod tímto titulem vyšel 22. července v rakouském deníku Kurier článek Konrada Kramara, který se věnuje vztahu Angličanů k Evropě, zvláště pak k Německu. V souvislosti s nástupem nového britského premiéra Borise Johnsona se článek věnuje jen tomu, co Angličany od Evropy odděluje, chcete-li odpuzuje. V úvodu vzpomíná na nadšení jinak většinou morousovitého Winstona Churchilla pro sjednocenou Evropu. Ten krátce po druhé světové válce navrhoval vytvoření Spojených států evropských. Svoji zemi viděl pouze v roli přítele a mecenáše. Anglie podle něj k Evropě náleí, ale ne jako její část. Poválečnou atmosféru popisuje autor takto: Po druhé světové válce hledali britští politici partnery raději ve Spojených státech ne v Evropě. Bylo nutné vyhrát dvě světové války a ubránit demokracii proti šíleným autoritářským ideologiím, které přišly od Němců. Proč se tedy s touto Evropou sbliovat?
Konrad Kramar tvrdí, e v tomto odmítavém postoji byli britští pováleční politici jednotní. Bez velkého zájmu pozorovali váhavé kroky k evropskému sjednocení. Na jednání posílali druhořadé politiky, kteří posléze hlásili do Londýna, e Evropané se beztak nikdy nesjednotí. Ani hospodářský vývoj v polovině 50. let nepřispěl k uklidnění situace. Zatím co se na ostrově ještě rozdávaly potravinové lístky, Němci si jezdili v VW broucích na dovolenou na Jadran. Kdo vlastně tuto válku vyhrál? ptali se mnozí Angličané. Pro mnoho Britů měl vstup Anglie do Evropské unie i po mnoha letech od konce války pachuť poráky.
V další části článku s podtitulkem Všude zlí nacisté popisuje autor situaci v zábavním průmyslu. Nejen legendární Monty Pythonové se často věnují zesměšňování Němců. Velké roztrpčení zaznělo po návštěvě Anglie z úst bývalého ministra vnitra Joschky Fischera: Pokud se ještě dnes chcete naučit, jak funguje prušácký bojový pochod (Stechschritt), musíte konzumovat britskou televizi. Pokud by moje děti tento pohled na Německo v britských mediích zaznamenaly, byl by to obraz, jaký v ivotě neviděly. Kramar, autor několika historických knih a od roku 1999 zahraniční redaktor deníku Kurier, věnuje ve svém příspěvku dosti prostoru elezné dámě Margaret Thatcherové. Se svými skeptickými názory vůči EU a Německu se netajila. Pronesla mimo jiné i toto: Kadé neštěstí, které Velká Británie ve 20. století zaila, přišlo z Evropy. Do poslední chvíle se snaila znemonit sjednocení Německa. Tvrdila, e německý nacionalismus není mrtev. Společnou měnu euro označila za komplot Němců směřující k pohlcení Evropy, srovnatelný s úmysly Adolfa Hitlera. Nelichotivých přezdívek pro Němce jako například Hunnové či hlávky zelí mají Angličané na skladě dostatek. Přezdívky, které britský bulvár bez obalu běně pouívá. Na závěr svého neradostného článku autor konstatuje, e šíření protiněmeckých nálad s nadsazeným vyuíváním válečné terminologie proniklo nejen do komentování fotbalových zápasů, ale i do reklamy.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.