České centrum Mezinárodního PEN klubu vzpomínalo v minulých dnech na třicáté výročí svého obnovení, znovuuvedení do ivota. PEN klub v roce 1921 zaloil v Londýně John Gathworthy jako nepolitickou organizaci spisovatelů a společenskou platformu pro přijímaní návštěv zahraničních kolegů. Záhy začala vznikat centra další, s českým přichází Karel Čapek v roce 1925. V chartě PENu byla myšlenka vzájemného porozumění, proti nenávisti, za svobodu slova. To vše se uplatnilo při solidaritě ve třicátých a dalších letech. Činnost PEN klubu byla v Československu třikrát pozastavena, jako mezinárodní spolek však nemohl být zakázán. V 60. letech dochází načas k obnovení, jsou přijati noví členové: Havel, Klíma, Škvorecký, Tatarka, Goldstücker, Šiktanc... Záhy následuje další zmrazení, a do léta 1989, kdy je v době politického tání v Sovětském svazu u nás zájem na obnovení činnosti PENu jak z oficiálních míst, která si ho chtěla osedlat, tak z kruhu disentu. Naše exilové centrum existovalo v zahraničí a pro českou a slovenskou zakázanou literaturu udělalo neuvěřitelný kus práce. I z centra Mezinárodního, z jeho Výboru pro vězněné spisovatele, sem několikrát do roka přicházela pomoc pronásledovaným literátům, kterou z Holandska přiváela Miep Diekmannová (1925–2017), autorka u nás vydávaných oblíbených kníek pro mláde a konspiračně zkušená válečná odbojářka; Ivanu Klímovi například posílala peníze pro disidenty přes prostředníka. Navenek se stýkala spíš s autory oficiálními, vydala dobrou kníku stranické funkcionářky Věry Adlové, co jí tu zajistilo ádoucí postavení, třebae byla na hranicích vyšetřována a přijímána s nedůvěrou. Na praském Mezinárodním kongresu v Praze byla po revoluci slavnostně představena prezidentu Havlovi.
V létě 1989 se ve věci obnovení činnosti PEN klubu sešlo po bytech několik tajných schůzek. Nejvýznamnější byla ta 3. srpna ve vile dosavadního předsedy Jiřího Muchy. StB byla o akci informována, mezi členy byli i její lidé. Proto na to odpoledne předvolala k výslechu Václava Havla a Milana Jungmanna, v Brně Jana Trefulku a v Bratislavě si pojistila Milana Šimečku. Zápis ze schůze je dojemným svědectvím toho, jak se spisovatelé snaí orientovat v nové pozici nezakázaných, ale přesto neádoucích a ohroených. Je rozšířen výbor časem zredukovaný a přijati noví členové. Nakonec za potlesku přichází právě propuštěný Václav Havel; zahajuje vlastní práci PEN klubu – návrhem na protest proti fatvě nad Salmonem Rushdiem a ádostí o milost právě vězněným kolegům. To byl začátek obnovené činnosti našeho PENu.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.