Jste zde: Listy > Archiv > 2019 > Číslo 4 > Václav Jamek: Jazykový koutek: Jak správně česky nepřechylovat
Včera jsem tuze šalamounsky a katolicky vyřešil problém přechylování enských příjmení v češtině.
Vycházím z toho, e hlavní překákou toho, aby se s přechylováním přestalo, je potřeba nepřechýlená příjmení skloňovat. Čeština je jazyk flexivní, a proto není vhodné, aby v ní byla celá velká kategorie podstatných jmen, která by se skloňovat nedala. Tento argument se nedá obejít.
Proto formuluji následující pravidlo:
enská příjmení v češtině lze přechylovat nebo ponechat nepřechýlená. Tak lidská bytost enského pohlaví v rodině Novákových se můe jmenovat Nováková, nebo Novák, pokud se tak rozhodne.
Nepřechýlené příjmení se v dalších pádech povinně skloňuje, a to připojením pádové koncovky, jak je v češtině obvyklé. Pádové koncovky nepřechýlených enských jmen jsou:
Nominativ: 0
Genitiv: -ové.
Dativ: -ové.
Akuzativ: -ovou.
Vokativ: -ová!
Lokál: -ové.
Instrumentál: -ovou.
Pozor! V tomto případě jde jen a jen o pádové koncovky umoňující skloňovat obecné příjmení u subjektů enského rodu, a v ádném případě tudí nelze mluvit o přechylování. Zvláštní podoba koncovek je vynucena tím, e nepřechýlené enské příjmení v nominativu je v zásadě rodu muského, a ádné jiné ústrojné enské koncovky tudí nemá.
U příjmení ukončených na -a (Svoboda, Smetana), se v dalších pádech koncové -a samozřejmě vypouští, jak je v českém skloňování běné, take se nebudeme setkávat s ádnou paní Smetanaovou (ani Smetanou), ale pouze Smetanovou. U pánů také nemáme ádného Cristianoa Ronaldoa, nýbr Cristiana Ronalda, take ať se eny v zájmu rovnoprávnosti dají do klidu.
Stejné pravidlo lze uplatnit i u příjmení adjektivního původu. Dcera nebo manelka pana Novotného se tedy můe klidně jmenovat Madla Novotný, od genitivu pak samozřejmě přijímá koncovky enského rodu, tj. bez Madly Novotné atd.
Jediná skutečně nesklonná (respektive nerozpoznatelně sklonná) enská příjmení tak z podstaty věci zůstávají enská příjmení tvořená adjektivem s měkkým skloňováním (např. paní Hořejší a Dolejší, apod.). To je i tak a dost. eny, které touí po tom, aby se jejich příjmení neskloňovalo, mohou si podat ádost a převést je do této gramatické formy – např. paní Novák si výhodně změní příjmení na Zánovní, paní Smetana na Smetanovější, atd. Ideální drúzu pak vytváří jméno paní Paní: to se zvlášť doporučuje.
Vlk enské nezávislosti na zvůli falocentriků se tak naere a čeština zůstane celá.
P. S. Kdyby některým enám vadilo, e jejich jméno se skloňuje enskými koncovkami adjektivními (s vloenými hláskami -ov-), mohou se uchýlit ke skloňování archaickému s koncovkami vzoru ena, které bylo běnější v pradobách slovanských a obrozenských. Koncovky jejich příjmení pak budou: genitiv: -ovy; dativ: -ově; akuzativ: -ovu; vokativ: -ova!; lokál: -ově; instrumentál: -ovou. Čeho pravzor nacházíme v Rozině Ruthardově od Josefa Kajetána Tyla (nominativ ovšem nově: Rozina Ruthard).
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.