Jste zde: Listy > Archiv > 2019 > Číslo 4 > Boris Mosković, Jan Pelikán: Zajizvující se rány i touebná očekávání
Pozornost srbské veřejnosti se v předchozím půlroce upínala k výročí, které ještě stále postrádá patřičnou historickou distanci. Málokterá událost je v Srbsku dodnes přijímána s takovou dávkou nepochopení, otevřené zloby i trpkosti jako ozbrojený zásah Severoatlantické aliance proti někdejší Svazové republice Jugoslávii, od jeho ukončení uplynulo 10. června přesně dvacet let.
Téměř devadesátidenní bombardování jugoslávského území zastavil a podpis příměří v letištním areálu nedaleko makedonského města Kumanova. Během vojenských operací NATO vedle strategicky významných objektů zaútočilo mj. také na budovu státního rozhlasu a televize. Rakety poničily i čínskou ambasádu. Trauma roku 1999 se rychle – a jak se záhy ukázalo i pevně – ukotvilo v podvědomí rozhodující části srbské veřejnosti, která od začátku postup rozhodujících velmocí Západu logicky povaovala nejen za zločinnou vnější agresi, ale také za potupnou a krajně licoměrnou geopolitickou lekci, která byla krutou ironií dějin uštědřena na samém konci krvavého 20. století právě jejich, vlastními problémy ji dlouho předtím beztak zmítané zemi. V očích mnoha Srbů se tak obrazy leteckých útoků Severoatlantické aliance zároveň staly i jakýmsi tragickým vrcholem bouřlivé dekády, je se odehrála ve znamení zániku jugoslávské federace, série válek a kolotoče mezietnického násilí.
Současné Srbsko je v mnoha ohledech zemí dvou tváří. Zatímco v jedné z nich lze snadno rozpoznat otisky sloité minulosti devadesátých let, tu druhou ji formovaly události i výzvy nového milénia. Politické a společenské poměry se v uplynulém dvacetiletí v nejednom ohledu výrazně změnily. Nezvratným důsledkem ozbrojeného zásahu NATO se stala nejprve ztráta faktické kontroly a později i formální svrchovanosti nad Kosovem. Došlo té k několika zásadním mocenským změnám – úvodní vedla v roce 2000 k pádu reimu Slobodana Miloševiće, ta (zatím) poslední před několika lety vynesla k moci stávající hlavu státu Aleksandra Vučiće. Právě zákruty osobního i politického ivota současného, nyní padesátiletého prezidenta názorně ukazují, jak křivolakou cestu Srbsko v posledních dvou dekádách urazilo. Při tomto putování se opakovaně potvrdilo, e vědomí tíivé minulosti a obava z nepředvídatelné budoucnosti jsou gordickým uzlem srbské reality.
Aleksandar Vučić, rodák z Bělehradu a vystudovaný právník, se začal politicky angaovat ji na počátku bouřlivých devadesátých let. Tehdy vstoupil do Srbské radikální strany Vojislava Šešelje, mue přitahujícího pozornost svými radikálně nacionalistickými postoji, egocentrickou povahou, širokým rozhledem i břitkými výroky zpravidla překračujícími hranice dobrého vkusu. Snaivý Vučić zaloil svůj politický vzestup na image oddaného Šešeljova áka, který nekompromisně obhajoval svérázné názory svého učitele. Vučić se tak mimo jiné hrdě hlásil k ideji Velkého Srbska mající sjednocovat nejen území s většinovou srbskou populací, ale i teritoria povaovaná za historickou a neodcizitelnou součást srbského státu. Takový útvar měl podle radikálů zahrnovat i více ne třetinu dnešního Chorvatska, Bosnu a Hercegovinu, Makedonii, Černou Horu a samozřejmě Kosovo. Poté, co se Šešelj počátkem roku 2003 dobrovolně odebral do Haagu, aby tam čelil obalobě mezinárodního soudního tribunálu, jen máloco nasvědčovalo tomu, e by se snad Vučić někdy mohl, byť i mírně, odchýlit od jeho linie. Zvláště kdy takřka za kadých okolností teatrálně nosil odznak s podobiznou svého stranického vůdce a s neskrývaným dojetím hovořil o jeho nadmíru statečné misi v haagském aláři.
Zlom přišel v druhé polovině roku 2008. Vučić tehdy s o generaci starším Tomislavem Nikolićem, jen fakticky působil jako Šešeljův zástupce, oznámil odchod od radikálů a zaloení vlastního politického subjektu – Srbské pokrokové strany (SNS). Jakkoliv se tento krok mohl jevit jako blesk z čistého nebe, jeho chladnokrevná logika byla více ne zřejmá. Radikálům se toti kvůli jejich svéhlavému vystupovaní – a to i přes opakovaná prvenství ve volbách – nedařilo získat odpovědné posty v exekutivě a přímou zkušenost s vládnutím. Nikolić musel krátce vznikem SNS skousnout těsnou poráku v prezidentském klání. S narůstající sérií Pyrrhových vítězství se uvnitř strany prohlubovala frustrace i váné pochybnosti o správnosti dosavadního přístupu. Předáci nově ustanovené SNS se proto rozhodli vsadit na zdánlivě neslučitelné programové prvky. Srbské, poněkud uhlazenější, ale nadále militantní národovectví doplnili o proevropskou orientaci. Na úkor malicherných sporů o minulost akcentovali aktuální výzvy a budoucí vize. Na rozdíl od svých obdobně vystupujících politických rivalů se SNS mohla odvolávat na skutečnost, e se v předchozích letech nezdiskreditovala údajně nedůstojnou spoluprací se Západem a neúctou k těm, kteří uprostřed válečné vřavy devadesátých let bojovali za zájmy vlasti, aby pak byli podlým způsobem vydáni do nenáviděného Haagu. O vlasteneckém cítění a zapálenosti předáků SNS pochyboval vzhledem k jejich bohatému nacionalistickému portfoliu málokdo.
Náhlý a pro mnohé dodnes nepochopitelný názorový obrat, kterým před deseti lety prošel Vučić a jeho spolupracovníci, nezůstal bez ohlasu. Srbská pokroková strana zvítězila nejen v prezidentských (2012), ale s velkým přehledem i v parlamentních volbách (2014). V čele Srbska stanul tandem tvořený T. Nikolićem jako hlavou státu a A. Vučićem jako premiérem. Můeme spekulovat, do jaké míry stojí za tímto nevídaným politickým kotrmelcem bezbřehý mocenský pragmatismus, dokonalý volební kalkul či prosté zjištění, e Šešeljova rigidně nacionalistická a v podstatě izolacionistická linie je z dlouhodobého hlediska neudritelná a kontraproduktivní. Kadopádně jejich hereze způsobila na srbské politické scéně nebývalé zemětřesení a jejich vůdcům otevřela dlouho zapovězenou cestu k moci. Nejene se SNS povedlo přilákat převaující část někdejších Šešeljových příznivců, ale také dokázala v souboji o voličské hlasy na dlouhou dobu doslova paralyzovat většinu svých konkurentů. Vučić, který se před dvěma lety elegantně zbavil svého staršího souputníka Tomislava Nikoliće a vystřídal ho v prezidentské funkci, se velice umně a efektně stylizuje do role zodpovědného a státníka. Tím se pokouší diskvalifikovat své protivníky, kteří podle něj tvrdošíjně a avanturisticky sní o realizaci Velkého Srbska a satanizují kadý pokus o spolupráci se Západem. Neznamená to však, e by sebevědomý a obratný Vučić sám pravidelně nezahrál na národoveckou strunu. Obranu srbských národních zájmů, je v jeho patetických projevech patří mezi často skloňované sousloví, ale u vyzdvihuje bez euforického nádechu a mnohem spíše s odkazem na nezbytnost tvrdé práce ve prospěch obyvatel Srbska.
Letošní připomínky dvacátého výročí bombardování Jugoslávie velmi dobře ukázaly, e kurs nastolený SNS dokázal výrazně korigovat i pohled na tuto krajně citlivou kapitolu moderních dějin. Ozbrojený zásah NATO zůstává sice i nadále pro většinu Srbů nepřátelskou agresí a flagrantním porušením mezinárodního práva, jeho relevance (a traumatizující efekt) jako faktoru ovlivňujícího další směřování země však ji beznadějně bledne. Média sice věnovala mimořádný prostor vzpomínkám, novým detailům a rozličným pohledům vztahujícím se k událostem jara 1999, těko však mohla – i přes stále přítomnou vypjatou emocionalitu – zvrátit skutečnost, e se dvacet let stará křivda definitivně odporoučela z oblasti aktuální politické agendy do hájemství historizující publicistiky a bilancujících rozprav. Rozličné výstavy, diskusní večery, umělecká vystoupení, ale i několik protestních shromádění, je se během letošního jara snaily poukázat na nehumánní a zločinecký charakter intervence NATO, mohly jen stěí změnit nemilosrdná pravidla (geo)politiky. Ta mají mimo jiné za následek i to, e Černá Hora, která před dvěma dekádami tvořila se Srbskem jeden státní útvar, je dnes nejen plnohodnotným členem Severoatlantické aliance, ale její vládnoucí špička dokonce odmítá i sebemenší náznaky teze o někdejší agresi NATO. V rámci své euroatlantické linie označuje události roku 1999 za intervenci, nad jejími následky vyjadřuje maximálně opatrné politování. Takový postoj plně koresponduje i s výroky generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga, který dvacet let starou ozbrojenou akci nedávno označil za legitimní a potřebnou, a to především s ohledem na tehdy hrozící humanitární katastrofu. Z jeho slov bylo přitom patrné, e za mnohem podstatnější povauje aktuální úspěšně se prohlubující spolupráci s Bělehradem. Spletitá dějinná traumata, je vdy silně ovlivňovala společenské klima ex-jugoslávského prostoru, se setkávají s čím dál menším pochopením.
Vzhledem ke všem těmto okolnostem se Vučić vydal cestou promyšleného, ale efektního politického balancování. Srbská vláda i přes svou proevropskou orientaci jasně odmítá případné členství v Severoatlantické alianci. Místo toho se hrdě hlásí k vágně definované, ale přitalivě znějící neutralitě. Opakovaně přitom vyzdvihuje své tradiční a srdečné vztahy s putinovským Ruskem, které pro nemalou část Srbů zůstává jedinou důvěryhodnou velmocí, a to i na základě odmítavého (ve skutečnosti ale spíše pasivního) postoje Kremlu k někdejším útokům NATO. Stejně snaivě se bělehradská mocenská elita ovšem pokouší i zbavovat pout minulosti. Málokterý moment vystihl samotnou podstatu Vučićova politického kursu, styl jeho veřejného vystupování, ale i charakter oficiálních připomínek dvacetiletého výročí útoků NATO lépe ne ceremoniál odehrávající se v neděli 24. března v jihosrbském městě Niši. Viditelně pohnutý Vučić na něm na jedné straně připomněl stovky obětí ozbrojeného zásahu i jeho zločinnou podstatu. Na straně druhé ovšem nenechal na nikoho na pochybách, e i tuto zdánlivě nepřekonatelnou křivdu přenechává soudu dějin, a nikoliv silokřivkám aktuální politiky, kdy prohlásil: Dnes, po dvaceti letech, máme nejen znovu přátele, ale i ty, kteří ji nejsou našimi nepřáteli.
Mezititulky redakce.
Boris Mosković (1990) je historik a balkanista, pracovník Masarykova ústavu a Archivu Akademie věd, v. v. i., je mezi jiným autorem monografie Mezi Titem a Tudjmanem: Chorvatsko v letech 1989–1990 (Praha 2017).
Jan Pelikán (1959) je historik a balkanista, profesor Katedry jihoslovanských a balkanistických studií FF UK, mj. autor monografie Novými cestami: Kosovo v letech 1958–1969 (Praha 2014).
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.