Jste zde: Listy > Archiv > 2019 > Číslo 4 > Václav Jamek: Poptávka nepoptávka aneb Salieriho talíř sladkostí
Jestlipak někdy pomyslíte na to, e u přinejmenším pětadvacet let nikdo nepřipomíná tzv. zákon nabídky a poptávky, kterým nás naši trní věrozvěsti krmili v prvních letech po převratu? Mělo to být tak, e rostoucí poptávka zvyšuje ceny, protoe obchodníci vědí, e své zboí prodají i tak; kdeto poptávka klesající vede prý ke sniování cen, aby se zájem o zboí zase povzbudil a ceny se pak mohly opět zvýšit.
Dnes u jsme pochopili, e ekonomové lou, jako kdy tiskne, a ceny se zvyšují, ať poptávka roste, klesá nebo stagnuje. Kdy je poptávka vysoká, ceny rostou, protoe obchodníci chtějí vydělat, co je legitimní. Kdy je poptávka malá, ceny rostou, protoe obchodníci ne-chtějí prodělat, co je také legitimní. Kdy nízká poptávka v důsledku zvýšených cen dál klesá, ceny se zvýší ještě víc, a kdy v důsledku toho zboí nekupuje nikdo, výroba se zruší. Kdy ekonomové zjistí, e námezdním pracovníkům rostou mzdy, ceny se začnou zvyšovat poptávka ne-poptávka, a to vdy víc ne ty mzdy. To, čím by snad chudině nedopatřením přilepšil, vyrovnává kapitalismus inflací. Obyvatelstvu se vykládá, e inflace je potřebná. Obyvatelstvo dost dobře nechápe, proč by měla. Zvlášť nechápaví jsou důchodci, blahodárnost inflace jim do hlavy nevpravíte, následkem čeho jim hlasatelé inflace nemohou přijít na jméno kvůli tomu, jak volí. Biti jsou také někteří umělci (např. literáti), ale ti se pro blaho oligarchů rádi obětují a ve volbách je na ně spoleh.
Náš hlavní miliardář a trhobaron Kellner, dobrý přítel našeho Levicového Prezidenta Zemana, se včera nicméně vyjádřil, e nerovnosti je podle jeho názoru u nás a v celé Evropě pořád málo. Co by sakra ještě chtěl?! Vedle toho je Babiš vskutku komunista.
Take by mě zajímalo, na co čekáme. A nastoupí Kellner místo Babiše?
Mimochodem, to, e je dnes obvyklé brát něco kolem 25 000 Kč místo nějakých 3000 (Kčs) jako na konci komunistického reimu, není důsledek lidumilnosti nového systému a jeho péče o všeobecný blahobyt, ale právě toho, e příjmy musí pořád dýchavičně dohánět inflaci, neboli přizpůsobují se, pomalu a nerady, vytrvalému znehodnocování měny, nejspíš jen proto, e s růstem by to asi vypadalo dost špatně, kdyby se konzumovalo stále míň, a miliardáři to při nejlepší vůli všechno neutáhnou. Letos je tomu nejspíš poprvé jinak – toti e mzdy začaly stoupat dřív ne ceny; ale ty se v posledních týdnech nenechávají zahanbit. Trysk od 3000 k 30 000 během 30 let je tedy víceméně falešné znamení.
V jedné přátelské debatě jsem byl napomenut, e při klesající poptávce ceny někdy přece jen klesají, take poptávka prý funguje. To je moná pravda, ovšem nízká cena nemá dlouhé trvání: jde v zásadě o doprodání zásob, zvlášť těch, které by mohly podlehnout zkáze, jak se pěkně česky říká; nebo kdy je cena za sklad nebo za kolování náklaďáků po silnicích méně výhodná ne výprodej. Další várka stejného produktu u je draší. Naposledy jsem to zail s ovocem zvaným kaki-churma: jeden týden v akci při základní ceně řekněme 12 Kč za kus, další týden opět v akci, a to za 12 Kč, zázračně přeměněných v cenu akční. Tady u Kaufland lidskou schopnost zapomínat poněkud přecenil.
Tak či onak: i kdy je zřejmé, e podnikatelé pořád vedou poptávku v patrnosti a nabídku to ovlivňuje, jako nástroj ideologické a politické propagandy se tzv. zákon nabídky a poptávky vyil a zprofanoval, protoe jeho mechanismus je ve skutečnosti zapeklitější a poťouchlejší, ne se lidem tvrdilo.
Mezi zvyšováním cen u zboí, po něm poptávka klesá, a jeho zmizením najdeme navíc ještě jedno stadium, a to je zmenšování výrobku. Cena se tolik nezvyšuje, zato zboí se scvrkává. Ten postup pouívali u komunisté, v jejich zájmu bylo zvyšování cen maskovat z příčin ideolo-gických, ale naši kapitalisté to rádi převzali. V současné době postihuje tento proces např. slavné olomoucké syrečky: v obchodech vidíme jejich stále titěrnější balení za ceny skoro nepříčetné, jak se ve dvou a třech téměř nepostřehnutelných exemplářích za obecného nezájmu krčí v regále. V tomto případě je to nepochopitelné, protoe po oblíbeném sýru by jistě byla poptávka dobrá a stabilní, při niší ceně by ještě vzrostla a spolu s ní i odbyt; výrobce by tudí netratil, a mohl by dokonce expandovat. V tomto případě tedy ničí potenciálně dobrou poptávku sám výrobce. Restrikce je v kapitalismu cesta k zániku, a právě tam mají podle všeho olomoucké syrečky namířeno. (Prý u ani tak dobře nechutnají.) Záleí ovšem na tom, kdo tuto výrobu vlastní, a zda ji vlastně nechce zrušit. Německé syrečky, co do chuti méně výrazné, ale dobré, se u nás dnes prodávají za srovnatelnou cenu, ovšem v balení dvojnásobném.
Kapitalismus zná toti ještě další fígle: například ceny dumpingové, jejich cílem je právě zlikvidovat domácí výrobu a nahradit ji drahými dovozy. Někdo si moná pamatuje kolem roku 1990 na krásná a tuze levná jablka, která zůstala levná, dokud se jejich dodavatelům nepodařilo zlikvidovat domácí produkci jablek, a pak je začali prodávat za horentní ceny, jim jsme rychle přivykli.
Některé druhy výrobků byly zlikvidovány i bez cenového dumpingu prostě tím, e cizí společnosti převzaly domácí infrastrukturu a původní produkci nahradily svými standardními modely. Někde to mohlo prospět, ale jinde to bylo ke škodě.
Druhý případ se týká pečiva netrvanlivého i trvanlivého, které bylo u nás často lepší ne na Západě: to nejlepší původní bylo zlikvidováno nejdřív. Nevím, kdo si ještě pamatuje na tzv. jemné záviny nebo na vynikající makovce. Prodávaly se v kovových vaničkách, záviny makové, povidlové, tvarohové a makotvarohové, makovce kulaté s cukrovou polevou nebo obdélníkové bez ní, stály 6 korun 40 (makovce 6 rovných) a poptávka po nich byla vysoká. Přesto je nový systém zlikvidoval téměř okamitě, stejně jako nejlepší druhy sušenek. Ty, které milostivě ponechal, vdy nějak pokazil. Kdopak by si pamatoval, e např. esíčka byla původně mramorovaná, větší a ne tak tvrdá? Kdo si pamatuje původní rozměr tatranek nebo čokoládových tyčinek? (U těch tyčinek šla do háje také kvalita tzv. čokolády, take podobně jako párky, zhotovené z růového škrobu, nejsou k jídlu.)
Proti novým pořádkům však skoro nikdo neprotestoval, protoe také nikdo nesliboval, e budou poctivé a spravedlivé.
A se někdy zase budete dívat na Formanův film Amadeus, doporučuji všimnout si z tohoto zorného úhlu scény, kdy jde Mozartova choť za Mozarta orodovat k Salierimu. Salieri jako správný italský mlsoun ije mezi talíři plnými sladkostí, a kromě jakýchsi marcipánových Venušiných pahorků, které skladatel ve shodě s českou představou o Italech Konstanzi poněkud oplzle nabízí, si lze povšimnout jednoho talíře se sušenkami. Jsou vyrobeny ze dvou těst, na vykrajovaném kolečku leí věneček z těsta vytlačovaného, a uprostřed vidíme terčík červené zavařeniny. Tyhle průmyslově vyráběné sušenky koupil Miloš Forman v libovolné praské samoobsluze, a je to jakési spiklenecké mrknutí určené jeho Praanům. Dobře je znám, často jsem si je kupoval. Také ty nástup kapitalismu okamitě zrušil, stejně jako tři další druhy, které šly v pořadí chuti a kvality hned za nimi.
V podobném duchu by se dalo mluvit o poště, která je jakoto veřejná sluba našim vládukonajícím pravicovým i levicovým soukromníkům dávno trnem v oku, take dělají, co mohou, aby ji zničili. Nebo o cenově dostupných, a tudí také dobře prodejných knihách (jak je moné, e za komunistů vycházely obvykle vázané v plátně?). Tím nijak nepopírám to, co je zase lepší (např. sortiment jogurtů nebo kávy) a někdy snad i levnější – protoe bezvýhradní obhájci kapitalismu se v tom smyslu nepochybně hned ozvou. Dnes mluvím jen o jedné stěejní li, o pečivu, kaki-churmě a olomouckých syrečkách.
Ještě malou osobní poznámku: tento fejeton, který po dlouhé době zase zabrousil do ekonomiky, je osmdesátý, který jsem pro Listy napsal.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.