Několik posledních týdnů sledujeme veřejnou debatu o budoucnosti sociálně -demokratického ministra kultury Antonína Staňka. Otázky převáně znějí, zda měl odvolat ředitele Národní galerie Jiřího Fajta a ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. Postupně se k nim přidávají otázky, co s demisí ministra či návrhem na jeho odvolání udělají (abecedně) Andrej Babiš, Jan Hamáček a Miloš Zeman. Přes několikatýdenní intenzivní pozornost soustředěnou na ministerstvo kultury se ale nedovídáme nic o plánech ministerstva ve stávající koaliční vládě ani o tom, zda je ministr Staněk plní či plnil. A nevyuíváme pozornost soustředěnou na resort kultury, abychom debatovali o prioritách nových – a je jedno, zda by šlo o priority pro navrhovaného ministra Šmardu anebo budoucí moné ministry z řad starostů, lidovců, pirátů, komunistů, topáků nebo občanských demokratů.
Středobodem debaty přitom jistě mohou být platy a mzdy v kultuře, kde na jedné straně ředitel Národní galerie bere skutečně velmi málo – má-li jít o člověka usazeného v zahraničí a dávajícího ústřední kulturní instituci k vyuité své rozsáhlé mezinárodní kontakty –, hovoří se jen o sedmdesáti tisících měsíčně. Ale skutečně velmi málo berou i zaměstnanci v kultuře, kde doposud stát připouští i tabulkové platy pod výší státem nařízené minimální mzdy, o platech pod hranicích chudoby nemluvě. Kadá ze stran aspirujících na účast ve veřejné debatě ať řekne, zda jí jeden i druhý plat přijdou přijatelné a jak navrhují postupovat. Třeba u jen proto, aby si příští ředitel Národní galerie nemusel ke svému platu ve své instituci přivydělávat organizací výstav.
A kadá jedna z našich stran ať řekne, zda chce investice do výstavby kulturních infrastruktur (třeba Středoevropského fóra, ale i regionálních filharmonií, muzeí a knihoven, novou budovu té Národní nevyjímaje), zda chce vstupy do muzeí a galerií zdarma, zda souhlasí s převodem úkolu financovat církve z ministerstva kultury na ministerstvo financí a jak chce potom případně dosáhnout vzývané jedno procento na kulturu a kam ho věnovat.
Debata, kdo má rád koho a kdo koho rád nemá, politické práci toti systémově škodí. A především kvůli tomu ani po měsíci debaty soustředěné na kulturu – a kdy se takového času zase dočkáme – nevíme nic ani o tom, zda Antonín Staněk vládní program plnil, ani jaký program to vlastně je.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.