– Poutavá popularizační práce Nasza wojna (Naše válka) čtenáře provází první světovou válkou, jak se odehrávala na ruské a srbské a dalších balkánských a východoevropských frontách a v zázemích, v městech bojujících států i v jejich armádních jednotkách. Podnětné je sledovat proměnu perspektivy míst okupovaných a dobytých v pohledu vojenského velení i civilních obyvatel i pozorovat proměnu loajalit směrem ke konci války a vzniku nových národních států.
Nejsou to dějiny první světové války samotné, ale mnohem více dějiny kadodenního ivota doprovázené všeobecnými informacemi o bitvách a politickém dění, které samotné válce předcházelo a které následovalo po ní. Jsou to dějiny bohatě prokládané citáty z novin, deníků a pamětí, ale i souvisejících prozaických knih. A jsou to dějiny navracející paměť o první světové válce zpět do veřejné debaty. Hned v úvodu ke svému dvousvazkovému dílu toti Włodzimierz Borodziej a Maciej Górny upozorňují, e z různých důvodů nepatří první světová válka mezi konstitutivní události středo- a východoevropských států, u třeba proto, e v ruském případě byla na dlouhá léta onou konstitutivní událostí říjnová revoluce a v polském a vítězství v polsko-sovětské válce let 1920/1921. I proto v zemích střední a východní Evropy vidíme jen málo muzeí a památníků velkých prvoválečných bitev a hlavní stopou v krajině zůstávají vojenské hřbitovy všech armád.
V rozporu s legendami, píše se v Naší válce, byly boje na východní frontě přinejmenším stejně krvavé jako na Západě. Zde padlo do zajetí nejvíce lidí a jejich úmrtnost v táborech byla největší. Zabíjeli se zde navzájem vojáci impérií a národních států, kteří se někdy lišili jen uniformou, a ne jazykem, vyznáním nebo etnickou příslušností. A jako doklad vezměme jen fakt, e ruské armády vedly do války němečtí generálové. Ruští i rakousko-uherští generálové ovšem věřili, e jejich území je prošpikováno sítěmi agentů a represe proti domnělým zrádcům pak fungovaly jako samonaplňující se proroctví tím spíše, e za zrádce byli povaováni příslušníci konkrétních národností nebo etnických skupin.
Borodziej s Górnym na jedenácti stech stranách poutavě a mnohovrstevnatě popsali proměnu střední, východní a jihovýchodní Evropy v letech kolem první světové války a neopomněli přitom srozumitelně popsat proměnu způsobu, jakým o sobě státy i jejich obyvatelé v průběhu let přemýšleli. Nejen v tom je Naše válka knihou, která ve zdejší historiografii chyběla a která by se měla dočkat i svého českého vydání.
Włodzimierz Borodziej, Maciej Górny: Nasza wojna. Tom 1. Imperia 1912–1916, Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 2014, 478 s. Włodzimierz Borodziej, Maciej Górny:
Nasza wojna. Tom 2. Narody 1917–1923, Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 2018, 622 s.
-pe-
– Rüdiger Vaas je nová hvězda, která se v posledním desetiletí rozhořívá na nebi populárně vědecké literatury v oblasti fyziky a astronomie. Jeho knihy vycházejí v němčině, ale byly ji přeloeny do řady jazyků. Dvě z nich přicházejí nyní k nám. Autor není profesionální fyzik, vystudoval biologii, germanistiku, lingvistiku a filozofii. Představuje čtenářům myšlenky a objevy dvou patrně široké veřejnosti nejznámějších fyziků v podobě tvůrčích biografií, v těsné vazbě s jejich osobními osudy. Od většiny jiných autorů ze stejné oblasti se liší tím, e klade mnohem větší důraz na jevovou stránku světa, který fyzika zkoumá, méně se zabývá principy, a téměř vůbec ne vzorci. Na jeho knihách má významný podíl jejich ilustrátor, designér Gunther Schulz. S vyuitím důvtipných obrázků se autorovi daří přiblíit čtenáři podstatu Hawkingova a Einsteinova díla na poměrně malém počtu stránek. U Hawkinga je vznik a vývoj jeho myšlenek ukázán v těsném sepětí s dramatem jeho ivota, kdy s pomocí moderní medicíny a techniky dokázal mimořádně nadaný člověk zůstat aktivním a plodným vědcem a do pětasedmdesátého roku svého ivota, v něm kniha krátce před jeho skonem vyšla. I odborník najde v knize řadu zajímavých detailů. Snad pro kadého čtenáře budou zajímavé Hawkingovy úvahy o vzdálenější budoucnosti lidstva a o nebezpečích, které mu budou hrozit. Upoutá Hawkingův přímočarý vztah k filozofii. Na ukázku: Fyzikální teorie jsou jen matematické modely, které vytváříme. Nemůeme se ptát, co je skutečnost, neboť nemáme na modelu nezávislé ověření toho, co je skutečné.
Rüdiger Vaas: Prostě Hawking! Geniální myšlenky vtipně a jasně, přeloil Michal Šmíd,
Grada Publishing, Praha 2018,127 s.
-jn-
– Kniha věnovaná Einsteinovi se knize o Hawkingovi na první pohled velmi podobá. Kromě vlastního textu a obrázků oceníme v obou knihách detailní přehled hlavních dat ze ivota protagonistů na obálkách a zábavné kvízy, na nich si mohou čtenáři po kadé kapitole ověřit, zda si ze čtení něco odnesli. Přitom však – a to se podařilo autorovi pěkně ukázat – jde o velmi protichůdné osobnosti. Zatímco Hawking byl nespoutaný fantasta chrlící nápady, Einstein touil především po jasných principech a ke svým nejsmělejším objevům, černým dírám a gravitačním vlnám, se stavěl s nedůvěrou a přenechával jejich rozvíjení jiným. Kontrastně k Hawkingovi zní jeho výrok: Nejsem spokojen s tím, kdy mám stroj, který mi sice umoňuje předvídat, ale neumoní mi dát věcem jasný význam.
Obě knihy jsou dobře přeloeny, ale v knize o Einsteinovi je chyba, kterou mi svědomí fyzika nedovolí zamlčet. Termín tenzor momentu energie pro pravou stranu Einsteinových gravitačních rovnic (s ní byl autor a do smrti nespokojen), je nesmyslný – správně má být tenzor energie-impulsu, popř. tenzor energie-hybnosti.
Rüdiger Vaas: Prostě Einstein! Geniální myšlenky vtipně a jasně, přeloil Michal Šmíd,
Grada Publishing, Praha 2019, 127 s.
-jn-
Protijed na neoliberalismus je analyticky dobře napsaná esej, jaká se přinejmenším na českém trhu levicové literatury nevidí. Není to filipika ani pamflet, i kdy jí ani útočnost ani ironie místy nechybí, a to jak směrem k neoliberálům, tak do vlastních řad. Není tak silně polsky ukotvená, aby nešla přeloit do češtiny, i kdy by si to ádalo jisté úpravy. Michał Syska, v Polsku známý pracovník politické levice, začíná samozřejmou analýzou. Populismus, píše, odhalil nedostatky liberální demokracie, ale nepojmenovává alternativu k trnímu fundamentalismu, pouze proti neoliberální globalizaci staví neoliberální nacionalismus. Ostřím Syskovy kritiky je poznání, e důvěru lidí v demokracii sníil přenos monosti činit klíčová rozhodnutí na nevolené instituce centrálními bankami a ústavními soudy počínaje a mezinárodními hospodářskými organizacemi konče. Jako by se zde odráel vliv Syskovi blízkého vratislavského rodáka Lassalla. Analytických míst je ale řada, od kritiky slabé dopravní dostupnosti řady míst v Polsku po zneuívání krizové rétoriky ke škrtání sociálního státu po roce 2008. Čtenář objeví i věci nově pojmenované a podstatné, třeba kdy Syska píše, e zprávy věnované konkrétním politikům vyklízejí místo zákulisním zprávám z vnitřního ivota jednotlivých uskupení. To všechno pomáhá pravicovému populismu, který získává tam, kde emoce vítězí nad fakty.
A co je tím protijedem? Naděje na stabilní budoucnost, v ní se individuální svoboda propojí se společenskou solidaritou. Konkrétních nápadů má k tomu ale Syska dostatek.
Michał Syska: Antidotum. Postępowa odpowied na neoliberalnš chorobę i jej populistyczne objawy, Ošrodek Myšli Społecznej im. Ferdynanda Lassallea, Wrocław 2018, 111 s.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.