Jste zde: Listy > Archiv > 2019 > Číslo 3 > Jiří Svoboda: Udělej s tím něco aneb jak nelze řešit klimatický problém
Kdy se u nás něco pokazilo, moje maminka to vzala a poloila mi to na stůl se slovy: Udělej s tím něco! Mamince bylo jedno, co s tím udělám, pro ni ten problém přestal existovat a já, šetřílek, se maximálně snail věc zachránit. Stejně většinou po značném vynaloeném úsilí skončila v koši.
Maminka uměla problém identifikovat, nebyla ochotna jej tolerovat, ale správnou adresací u nás okřídlené věty našla řešení. V tom asi měla velké štěstí.
V minulém čísle Listů jsme si mohli přečíst příspěvky od gymnazistky Vlasty Řenčové a mého staršího kolegy fyzika Jana Novotného o klimatické stávce studentů. Všichni tři se shodujeme, e stávka jako nástroj protestu proti zvůli či ignorantskému chování establishmentu je správným počinem, byť stávku není vůbec jednoduché zorganizovat. Všichni jsme té zajedno, e je třeba klima urychleně řešit. Gymnazistka v článku apeluje: Udělejte s tím něco! a je si navíc jistá, e našla správného adresáta, naše politiky, které je jen třeba dostatečně zatlačit do kouta, a problém bude vyřešen. To kolega je mnohem uválivější a není si jist ani adresátem ani tím, zda by se neměl poadavek mnohem lépe promyslet a specifikovat. Já jsem ještě mnohem skeptičtější.
Myslím, e gymnazistka ani její stávkující kolegové nemají takové štěstí jako moje maminka. Předně klima není opravitelné dotaením několika šroubků. Je to nejkomplexnější celoplanetární problém, kterému kdy lidstvo čelilo. Klimatický rozvrat je přímým důsledkem bouřlivého rozvoje naší civilizace za posledních 200 let zaloeného na bezbřehém vyuívání fosilních paliv. Mnozí jsou přesvědčeni, e jediná moná řešení jsou buď se na klimatický rozvrat adaptovat, nebo klima zachránit silnou redukcí civilizačních vymoeností. Můe dojít k úpadku naší civilizace v rozvráceném klimatu vydrancované planety. Řešení takového problému chtějí studenti po našich zákonodárcích, libujících si v abomyších válkách, a vládě, její hlavní náplní práce je hašení společenských poárů. Vliv těchto politiků těko sahá za hranice našeho státu a na lince do Bruselu zvedne sluchátko většinou jen vrátný. Pokud studenti se svou takto pojatou stávkou vůbec nějak uspějí, docílí asi jen toho, e se na chvíli štědře otevře ruka státního rozpočtu vůči vlivným lobbistickým skupinám a peníze bez významného efektu zmizí v jejich kapsách.
Kolega navrhuje, aby studenti prostávkovaný čas v době výuky nahradili pořádáním diskusních akcí, kde si rodiče, učitelé, vědci a politici budou postupně problém rozvratu klimatu ujasňovat a dojdou k závěrům, co je reálné po politicích ádat. I kdyby nakrásně k něčemu takovému došlo, mám obavu, e se toho ujmou hlavně aktivisté ekologických organizací, názory budou přefiltrovány a za nezájmu většiny politiků a veřejnosti budou omílána zaručeně fungující levná řešení z ekologických dílen. Kolegův nápad je jistě dobrý, bohuel to samo nezajistí kvalitní realizaci. Na závěr kolega ocitoval Friedricha Dürremnatta: Co se týká všech, mohou řešit jedině všichni. Na líbivý citát zkusím reagovat výrokem o právnících: Kdy jich 25 řeší stejnou matematickou úlohu, dojdou k 25 různým výsledkům. Ochrana klimatu je nesrovnatelně sloitější problém ne matematická úloha, a proto si myslím, e idea, aby se do hledání řešení zapojili všichni, nepovede k rozumnému výsledku. Ve slabším pojetí je ovšem Dürrenmattova myšlenka správná: všichni se musejí stát součástí řešení problému.
Kolega se pokoušel studentům navrhovat, pokusím se i já. Efektivní ochrana klimatu s sebou nese obrovská úskalí. Pokud chceme zredukovat emise oxidu uhličitého ze spalování fosilních paliv na řekněme desetinu, znamená to vyrábět elektřinu a teplo prakticky bezemisně, převést celou dopravu (včetně letecké!) na nefosilní zdroje, v hutích pouívat elektrolytický vodík místo koksu, mnohonásobně lépe zateplit všechny budovy To jsou radikální zásahy v klíčových odvětvích, na nich naše dnešní civilizace stojí. Rozvíjející se země dnes do těchto odvětví masivně investují a nebudou ochotny za deset či dvacet let všechno předělávat. Pouívání fosilních paliv je v současnosti stále povaováno za samozřejmost a velcí hráči na světových trzích jen tak lehce nepřipustí, aby jim bylo jakkoli křivděno.
Celosvětový problém klimatického rozvratu musí být řešen celosvětově působícími a nejefektivněji fungujícími nástroji. Kadý neúspěch bude vodou na mlýn mocným klimaskeptikům, kteří antropogenní příčiny klimatického rozvratu bagatelizují, a snahy o ochranu klimatu mohou být rychle utnuty. Asi jedinou platformou, kde je moné efektivní řešení pro klima řádně prodiskutovat a prosadit, jsou klimatické summity OSN. Bohuel zatím ádný z 24 dosavadních summitů nelze povaovat za úspěšný, a to by mělo být zdrojem reflexe a poučení.
Je si třeba přiznat, e kapitalismus a trní vztahy posunuly lidskou civilizaci obrovsky dopředu, a funkční trh lze proto povaovat za nejúčinnější ekonomický nástroj lidského rozvoje. Stejně jako oheň tak i trh je dobrý sluha a špatný pán. Proto bylo třeba i trhu dát striktní mantinely a jasná pravidla, na mnoha případech se ukazuje, e tam, kde jsou mantinely a pravidla obcházeny či deformovány, společnost neprosperuje. Daňový systém je součástí ekonomiky kadého státu a slouí k financování terciární sféry. Modifikace daňového systému umoňuje dynamicky měnit priority státu během krátkých časových období, ani by bylo významně deformováno trní prostředí, neboť podmínky se všem konkurujícím subjektům změní stejně. Naopak dotační programy většinou podpoří jen některé podnikatelské aktivity a tím těm nepodpořeným uškodí. Dotační programy mohou sice něco v trním prostředí dočasně napravit, z celkového hlediska ale mohou způsobit škody řádově vyšší, ne jsou jejich přínosy. Dá se proto očekávat, e vhodným nastavením daňového systému, tj. za co daně vybíráme, lze vůči trhu postupovat velmi šetrně a přitom dosáhnou kýeného efektu mnohem efektivněji ne dotačními programy. Jednoduchým příkladem můe být nastavení dostatečně vysoké spotřební daně na fosilní pohonné hmoty tak, aby se mohly přestat dotovat biopaliva i auta na různé alternativní pohony. Trh pak sám postupně najde a prosadí nejvhodnější způsoby bezemisní autodopravy.
Chceme-li efektivně ochránit klima, musíme předně drasticky zredukovat spotřebu fosilních paliv a není nic přímějšího, ne toho dosáhnout celosvětovým zdaněním těby fosilních paliv podle mnoství obsaeného uhlíku. Aby se světová ekonomika mohla adaptovat, je třeba s uhlíkovou daní začít na poměrně nízké hodnotě a podle předem známého dlouhodobého scénáře ji zvyšovat. Těaři promítnou daň do cen fosilních paliv a tak se automaticky ocení uhlíková stopa kadého produktu. Po jisté době se stanou fosilní paliva natolik drahá, e budou vyuívána jen sporadicky, těba fosilních paliv bude postupně utlumována, v kadé době budou vyuívány jen ty nejdostupnější zdroje a ty hůře dostupné zdroje se budou uzavírat. Prakticky se přestane investovat do hledání nových zdrojů. Vůči těařům to bude představovat asi ten nejméně drsný postup. Ze spotřebního koše kadého z nás postupně vymizí produkty s vysokou uhlíkovou stopou, protoe budou cenově nedostupné.
S myšlenkou takto pojaté uhlíkové daně přišel před více ne deseti lety významný americký vědec-klimatolog James E. Hansen, který dokonce navrhl veškerou vybranou uhlíkovou daň rozdělit zpět lidem. Lidé s podprůměrnou uhlíkovou stopou (těch je většina) by tak na systému vydělali, viz http://www.columbia.edu/~jeh1/2009/WaysAndMeans_20090225.pdf. Ač je myšlenka celosvětové uhlíkové daně uvedena ve vědeckém článku, Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC) se na něj neodvolává a myšlenka uhlíkové daně je v panelu tvrdě upozaděna. Členové panelu se vymlouvají, e se musí dret jen vědeckých faktů a nesmějí navrhovat politikům konkrétní řešení. Ale uhlíková daň je obecná metoda pro řešení klimatického rozvratu publikovaná ve vědeckém článku, lze ji tedy chápat jako vědecký fakt! Stanovení výše uhlíkové daně, scénáře jejího zvyšování i jak s vybranou daní naloit by bylo předmětem politického rozhodnutí. Konkrétní technická řešení by ale nevybírali politici, nýbr dotacemi nedeformovaný trh.
Co tedy studentům navrhuji? Začít se předně obracet na členy panelu IPCC a ádat je, aby se poadavek celosvětové uhlíkové daně stal v panelu jasně deklarovaným efektivním nástrojem pro řešení klimatického rozvratu. A v dalším kroku by se studenti měli obracet na politiky a ádat, aby se zavedení celosvětové uhlíkové daně stalo centrálním tématem nejbliší klimatické konference konané v prosinci 2019 v Santiagu de Chille. Pokud studenti alespoň částečně uspějí, hluboce před nimi smeknu a věřím, e nebudu jediným. Jde toti o nejzapeklitější problém lidstva.
Jiří Svoboda (1958) je vědeckým pracovníkem Ústavu fyziky materiálů AV ČR.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.