V roce 1964 jsem s redaktorem Československého rozhlasu Karlem Jezdinským, který později pracoval v Hlasu Ameriky, putoval na jakousi konferenci mládee v Moskvě. Kdo absolvoval tu cestu jako my vlakem, určitě se divil, co napadlo Adolfa Hitlera jako Napoleona Bonaparta zaútočit na Rusko, kdy má jako spojence nejen mráz, ale i nekonečně rozlehlou zemi.
A tak pro vojáky nebylo překvapení, e Vladimír Putin svou desetiletou reformu armády prověřoval přesunem třetiny jejích sil tisíce kilometrů do prostoru Sibiřského vojenského okruhu a k Pacifiku. Z vojenského hlediska je to jedno, jde o stejnou rovinu jako na západě země, jen méně urbanizovanou. Rusko de facto uvedlo do stavu bojové pohotovosti celou armádu včetně vojsk strategického určení, pokrylo arktické přístupy a aktivovalo systém protiraketové obrany Moskvy. Překvapením byla početná účast mongolských a zejména čínských vojáků. Rusko tak dalo najevo, jak je to s jeho spojenectvím. Ve Vladivostoku navíc ruský a čínský prezident jednali o ekonomické spolupráci. To neznamená, e si ruští a čínští generálové neporovnali vojenské schopnosti. Stejně tak pozvaní vojenští pozorovatelé. I kdy dorazili letadlem, musel je jako v té písni o Stěnku Razinovi doprovázet neodbytný pocit, jak nekonečné sibiřské jsou pláně.
Vyrovnat se s posilováním ruských vojenských schopností – ač všechny země NATO vydávají na obranu pomalu patnáctkrát více (900 miliard dolarů) a jen ty evropské téměř šestkrát (300 miliard dolarů) více ne Rusko (66 miliard dolarů) – není jednoduché.
Američtí generálové docházejí k závěru, e zatímco se spolu se spojenci věnovali lokálním asymetrickým válkám, co vedlo k tzv. afghanizaci aliančních armád, došlo k oslabení přípravy na teritoriální obranu i válku jadernou. Tomu naopak věnovala pozornost v desetileté Putinově reformě armáda ruská. Projevilo se to zejména v rychlosti moderních raket, které mohou z pozemních odpalovacích základen či nákladních lodí v Arktidě zasáhnout americké území do 15 minut a z ponorek ještě dřív. Nová mezikontinentální balistická raketa RS-28 s jadernou hlavicí zase můe a 15 samostatně naváděnými jadernými hlavicemi zničit celý pás měst na východním pobřeí USA. Znepokojení vyvolává i projekt stíhacího letadla 5. generace Su-57. Bylo by moné pokračovat ruskou výsadkovou lodí 775 Minsk-Koroljov, ponorkami třídy Kilo, atomovou ponorkou Borej atd. Objevují se proto obavy o americkou vojenskou a technologickou dominanci.
Převáná část komentátorů se shoduje, e americký prezident je nevyzpytatelný. Zrušil snad všechny dohody, které mohl. Stejně tak urazil i světové a evropské instituce. Poloil základy k obchodní válce. Zrušil také či sníil nejrůznější platby, kde mohl, nebo pohrozil, e to udělá, nebudou-li třeba ostatní spojenci přispívat na obranu jako USA. Teď se v rozpočtové politice jeho ruka směrem k armádě rozevřela. To je zároveň přiznáním, e americké světové vůdcovství skončilo nebo je váně oslabeno a je nutné napravit to zvýšením vojenských schopností. Vojenský rozpočet ve výši 717 miliard dolarů (přes 16 bilionů korun) Trump povauje v historii za rekordní, co není pravda. Vezmeme-li v úvahu inflaci, byl v minulosti (2008–2018) reálně vyšší. Rozpočet umoňuje rozsáhlé investice do modernizace námořních, pozemních i leteckých sil. Ozbrojené síly se mají rozrůst o 15,5 tisíce muů a en.
Jako potenciálního nepřítele identifikoval Trump Čínu a Rusko. Čínu i proto, e si vytyčila cíl dosáhnout do roku 2050 světové dominance a zatím se jí daří záměry realizovat.
Americký vojenský rozpočet představuje polovinu světových vojenských výdajů. Vzhledem k počtu obyvatel zatěují USA vojenskými výdaji své občany zhruba desetinásobně ne jinde ve světě. Je to ale z bohatství země s vysokým HDP. Je ale logicky otázkou, jak dalece je nutné americké vojenské výdaje zvyšovat, kdy sám Trump říká: Jsme nejmocnější, nejbohatší, nejpočetnější, nejsilnější a nejchytřejší. I kdy někteří vojenští experti upozorňují na slabiny americké armády, přesto nezaostává, je schopná čelit kterémukoli potenciálnímu protivníkovi. Ocitla se však vzhledem k technickému a technologickému rozvoji na začátku nové fáze modernizace. Ta bude velmi nákladná, jak je tomu zvláště u všech nových zbraňových systémů, které jsou většinou mnohonásobně draší, take si jich kadá armáda můe ve srovnání s minulostí pořídit jen niší počet. I česká armáda například má jen desetinu letadel a vrtulníků oproti minulosti, o tancích nemluvě.
Američané cítí, e vojenské výdaje jsou i pro ně enormní. Proto chtějí, aby se na nich výrazněji podílely evropské země a víc nakupovaly zbraňové systémy v USA. Donald Trump dokonce uvauje o tom, aby náklady na 700 vojenských základen hradily země, v nich jsou dislokovány.
Asi bychom se ale zpronevěřili západním hodnotám, kdybychom si mysleli, e velikost země tvoří jen její vojenská síla.
Antonín Rašek (1935) je sociolog a publicista, odborník na problematiku obrany.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.