Čtyři neděle se potýkám s jakýmsi zánětem v plicích, který se tam svezl z obyčejné rýmy, protoe poznal mé – podle doktorů – chronicky slabé místo. K jednomu antibiotiku jsem nesměl mléčné výrobky, k dalšímu alkohol. Dvakrát rentgen, dvakrát krev, ve středu asi potřetí. Co se mnou to záření udělá, tím si nejsem jist; moná zmutuju; je načase. Hlavně druhý týden byl drsný, teď u snesu bez únavy i delší pochůzku a smím jogurt. Ode dneška i rum. V ivotě jsem nevykouřil jedinou cigaretu, ale jak říká paní v naší trafice: na plíce umírají i nekuřáci. Pasivním kuřákem jsem byl ovšem po celé dětství a do sedmnácti let, protoe tátovi se cigarety zakázat nedaly. Umřel na rakovinu plic, doil jsem u o deset let víc ne on, to je celkem dost. A vida: plíce, náš osud.
Take jsem v sobotu ráno, celkem u zdráv, vyšel evropsky volit, mám to kousek, škola je hned naproti. Aby to nebylo úplně nanic, rozhodl jsem se cestou zpátky trochu víc prozkoumat společenství plevelů, kterými obrůstají lípy v ulicích kolem. Je to pohodlné, nemusím kvůli tomu daleko, nejdál k odpadovým kontejnerům, navíc jsem je dosud tak trochu přehlíel, a kde je řečeno, e tyhle nenápadné, houevnaté a mnohdy plazivé rostliny, tolik mi náš drahý národ český připomínající, v brzkém zhroucení pozemské přírody nevyhynou jako všechno ostatní? Nemusím tedy poznávat jenom květy vznešené a vzdálené, stačí zůstat u domu: vzácností se brzy můe stát všechno, i ten komár.
Zpoza mříí na rohu školní zahrady přečníval do ulice bílými květy obsypaný tavolník, do něho vpletené plané bílé růe a keř červených růí pěstěných. To mě chvíli zdrelo: tavolník zvláštně voní, skoro páchne, svěe a jakoby minerálně, nevím, jak to nazvat: elektricky. Jako kdy jsem si v dětství poloil z jedné i druhé strany jazyka plíšky ploché baterie a zakoušel onu sladkou, trnoucí chuť slabého elektrického proudu. Dalo mi jistou práci zjistit, jak se ten keř jmenuje, teď u to vím.
Pojmenováním jsem zamýšlel zvládnout i plevel, který si ostatně u osvojil geometrického ducha a většinou se poslušně drel ve čtvercích upravených v dlabě pod kadou lípou; uvnitř čtverce si však počínal chaoticky. Kadý čtverec měl také trochu odlišné obsazení. Plazivý základ zajišťovaly různé ptačince a také rozrazil břečťanolistý, jeho kvítka nejsou skoro vidět. Jeden čtverec byl však osazen bíle rozkvetlou vesnovkou obecnou a z druhé strany krásně urostlým sveřepem měkkým, v druhém však převaovala řeřicha rumní, víceméně odkvetlá, z trav se přidal ječmen myší a mezi nimi zářilo jasnou zelení a lutými květy pár trsů jetele polního. V dalším ivořily mezi běnými plazivkami a rozsypanými hrudkami jakési šmolkově modré barvy dva bídné listy lopuchu.
Můj zájem o plevel není však čistě platonický, vědecký, ba ani ideologický: je také utilitární. Kdy si jeho vzorky donesu domů, zkoumám, nejen co to je, ale i k čemu to je. A přijde konec světa, můe se to hodit. Pokud mí pořádkumilovní, normální a slušní spoluobčané mezitím ten prevít nevyhubí nějakou zdravou chemikálií, jako se jim to u podařilo se šruchou zelnou. Ta v minulých dvou letech vyráela hustými drobnolistými trsy ze škvír kolem domovních zdí, zrovna při cestě do samoobsluhy, občas jsem si hrst dunatých stonků, ronících jakousi mírně olejnatou mízu, natrhal, doma je omyl od psí moči a měl jsem zadarmo chutný salát, nebo přísadu do míchaných vajec. Neznalé obyvatelstvo však šruchu nesklízelo, ale ničilo, a letos u nevyrostla ádná. Jsem bez salátu.
Ale nemusel bych být, protoe ptačinec je prý také dobrá salátová bylinka, ale úplně mladý, ještě ne rozkvete, moná se dá dobře smíchat s mladými kopřivami. O vesnovce jsem se zase dočetl, e její nerozvitá květenství nahradí brokolici. K tomu přidejme rozvitá květenství bezu černého usmaená v těstíčku čili kosmatice (co kdybych to napřesrok zkusil se šeříkem?), uprae-ná semena svízele jako náhradu kávy a semletá semena merlíku zvrhlého jako náhradu mouky, a naše temná budoucnost opět získává na půvabu. A řeřicha rumní, to u je úplný zázrak, protoe je plná vitamínů a minerálů a skýtá přirozené antibiotikum, take se do temného budoucna nemusím bát ani dalších plicních infekcí; nádavkem mi ještě vyléčí ekzém a rozmělní močové kameny, pokud snad nějaké mám a nevím o tom. Chudák Montaigne, bylinky neznal, odvar z řeřichy rumní nepil a na močové kameny umřel, co se mně stát nemůe. Ale měl bych se optat, v jakém stavu je náš protiatomový kryt. Co by člověk neudělal, aby prodlouil svůj pitomý ivot o deset minut!
Ani se mi nechce věřit, e to všechno řeřicha nějak tahá ze země a e to v té zemi vůbec je: draslík, vápník, hořčík, jód a selen, vitamíny B, C a karoten! Nedala by se vyuít k dolování?
Take volby do Evropského parlamentu nebyly úplně marné: musel jsem kvůli nim ven a dobře jsem toho vyuil. U vím, e záchranu světa mám přímo před domem. Výsledky voleb mě u ani nepřekvapily, stačilo vidět tu spoustu výhradně fašistických nebo zfašizovaných, nacionalistických nebo populistických stran, které kandidovaly; a proti nim buď nestravitelné konzervativce, nebo nestravitelné asociály. K tomu jedinečná spousta uraených a zneuznaných, kteří se udělali pro sebe s vlastními listinami. A komunisti jsou na tom poprvé od převratu líp ne veškerá demokratická levice. Volební lístky jsem si prostudoval a rovnou vyházel, a na jeden, který v naprostém zoufalství zbyl, a neuspěl. V Evropském parlamentě nicméně zastoupení mám, ale ne od nás, odjinud. Hlavně ze Španěl. Proto mi tolik záleí na tom, aby Evropská unie trvala a sílila: ocitnout se v našem malém dolíku sám bez vyhlídek s tolika pošetilci, hlupáky, šejdíři a vykuky, toho se doít nechci.
A nejbliší stanoviště náprstníku, o kterém vím, je a v Jevanech. Pokud tam vydrel.
Jinak mohu jen konstatovat, e lidstvu trvalo zhruba pětasedmdesát let, ne se přestalo bát fašismu, nacismu a vypjatého nacionalismu ve všech podobách. Dnes u se nebojí; přinejmenším jeho nezanedbatelná a stále rostoucí část, dokonce na obou stranách Atlantiku a v celé Eurasii. Přestali se bát i nukleární apokalypsy. Nebezpečí apokalypsy klimatické k nim ještě ani nedolehlo. S výjimkou Malediv, které leí převáně dva centimetry nad mořem. Jistě je za tím pocit civilizační bezvýchodnosti a bezmoci, ale také neochvějné odhodlání k úplné pasivitě. Ať to u konečně sakra někdo zařídí. Le Penová, Salvini, Farage, Orbán, Trump nebo Babiš, Zeman, Okamura. (A v té společnosti je Babiš pořád ještě nejmenší zlo.)
Světlo nepřichází, a svítit se nedá.
Po letech se mi zas vrací pocit, který jsem míval začátkem devadesátých let: člověk můe zřetelně vidět osudové chyby, kterých se jeho společenství dopouští, můe je pojmenovat, podávat důkazy, navrhovat jiné cesty, není to nic platné, protoe lidé ve svém úhrnu se rozhodli někam hnát a nic je nemůe zastavit. Po dvaceti, třiceti letech je pochybení u jasné všem, ale ti, kdo měli jasno hned, vděku stejně nedojdou, právě proto, e si dovolili pochopit dřív. Dnes jako by se dělo něco obdobného v planetárním měřítku: zástupy se rozhodly někam hnát, a na varování nehodlají slyšet. Prvotní hřích je opravdu neskonalá a mnohotvárná síla hlouposti, ať u ji chceme omlouvat jakýmikoli spravedlivými důvody. Lidstvo na svou hloupost zřejmě těce doplatí, a těm, kdo vidí, zbývá zase povinnost krajní: pohromě nepomáhat.
Rozdíl je v tom, e mně u dvacet let ivota nezbývá, abych poznal výsledek, a proto skončím vesele u teď, básní, kterou jsem nedávno napsal, a protoe k ní nehodlám připisovat celou sbírku, podělím se o ni tady. Báseň má název Dvě ódy o smrti.
Tak aspoň epygram!
aneb Viktorygo přemlouvá Zubatou
Jednou denně inhaluju relvar,
eru detralex,
carzap, indap, cardilan,
anopyrin proti trombózám,
mau se belogentem, meju cytealem
a mám z toho leda průjem
a nohy dál tumpachové.
Kdejaká revue chrlí
další a další verše.
Doktor chce, abych zhubnul.
Jene to nejde.
Epytaf! vybafne Zubatá.
Viktorygo si píše epytaf:
Umřel, a nezvěděl.
Na to Zubatá:
To by fak moh říct kadej.
Fak jo.
Viktorygo to mae a NADECHUJE SE,
jak byl zvyklý,
k básni nezměrné, k veršům
rozmáchlým v šíř i v dál,
donekonečna se řinoucím,
pomyšlení bleskové, dlouhá báseň.
Jeden náhrobek na to bude málo,
zabere to půl řbitova, ne, přidejte,
celý řbitov, několik řbitovů,
všechny!
Tesejte, kameníci!
Zní po celé Zemi
tlukot majzlíků
NEUTUCHAJÍCÍ!
A začne se to vysílat i do vesmíru,
ať to mimozemšťané vědí,
Nevím, proč si Američani myslí,
e je to pravidlem všude...
Nakonec nezbylo ne dát mu na hrob
nějaký citát z Boeny Němcové,
nebo odkud:
Nadechuje se, nadechuje,
nadechnout nemůe...
Ale ne, to bude Čelakovský.
Není v tom cítit ruská bylina?
Nojo.
EPYGON.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.