Evropských voleb v roce 2004 se Jiří Pelikán o jedno volební období nedoil. Moná by mu v jeho jednaosmdesáti letech nikdo kandidaturu u ani nenabízel. Jistě by ale leckdo přinejmenším z domácí levice o jeho výslovnou podporu stál. Kdo by nechtěl vyuít jména a tváře prvního československého europoslance právě v prvních domácích eurovolbách?
Patnáct let po tomto hlasování a dvacet let po úmrtí Jiřího Pelikána (26. 6. 1999) je na místě začít si zakladatele našeho časopisu připomínat právě od okamiku, kdy byl v roce 1979 ve vůbec prvních přímých volbách zvolen do Evropského parlamentu na kandidátce Italské socialistické strany.
Mohl tak cítit hrdost i mrazivé chvění, kdy nejstarší členka Evropského parlamentu, francouzská politička Louise Weissová zvala ve svém úvodním projevu do evropského Pantheonu vedle římských císařů, Danteho, Shakespeara, Huga, Kanta nebo Marxe i Čecha Jana Masaryka zavraděného v našem boji za uznání práv jedince a národů. Weissová se ovšem znala s Tomášem Masarykem, Benešem i Štefánikem ještě z prvoválečné Paříe, kdy pak obsazovala evropský Pantheon, brala za samozřejmé, e tehdejší bloky se svými hranicemi Evropu jako duchovní a politický projekt nijak nerozdělují. Jiří Pelikán jako zřejmě jediný poslanec parlamentů východu i západu studené války byl ivým dokladem její politické představivosti.
Český pohled ale nemůe pominout, co zaznamenal právě u v roce 1984 československý spisovatel a nucený exulant Pavel Kohout v několikrát později vydané reportái z tehdejší Pelikánovy kampaně. Jiří Pelikán, čteme v textu, se u podruhé dostal do Evropského parlamentu v otevřeném politickém boji, vedeném v cizí krajině a v cizím jazyku. Ať to po něm někdo zkusí.
Jen uspět s dobrými cíli v politickém boji ve dvou zemích a dvou jazycích je úkol naplňující bohatě úctyhodný ivot jednoho člověka. Součástí Pelikánova příběhu je ale i válečný odboj, zatčení gestapem a ivot v ilegalitě, účast na únorovém puči a následných čistkách, co pro něj bylo největším důvodem ke studu, práce v mezinárodních studentských strukturách i podíl na úspěchu československého jara, po něm následoval vynucený exil spojený z velké části s Listy a právě europoslaneckou prací v barvách italských socialistů. Rozbor by si zaslouily jeho politické střety se zastánci Brandtovy východní politiky v barvách německé SPD i podíl na záchraně Čechoslováků unesených v Angole silami UNITA.
Po roce 1989 Jiří Pelikán přenesl Listy do Československa a udrel je jako místo pro politickou a společenskou debatu a hledání nejlepších alternativ. Kdo se nepohyboval v jeho přímočarostí ivotního osudu utvářeném milieu, mohl ho poznat jako erudovaného častého italského dopisovatele Práva.
Na počátku funkčního období Evropského parlamentu je na místě si přát, abychom na jeho konci měli systematičtější Pelikánův ivotopis a alespoň pár svazků sebraných projevů a textů. Jen tak toti lze v příslušných Pantheonech udret ty osobnosti, které do nich nejvíce patří. Jako Jiří Pelikán patří do Pantheonu demokratické socialistické politiky a urnalistiky posledního století.
Patrik Eichler (1984) je novinář, redaktor Listů, zástupce ředitele Masarykovy demokratické akademie.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.