Redakce uvádí Povrchní zprávu z Bratislavy Aleny Wagnerové slovy, e se jedná o padesát let starou reportá, kterou stojí za to si připomenout. V článku je uvedeno: ,Uráí mě, kdy mi velí český důstojník, řekl před časem jeden mladý slovenský spisovatel. ,Uráí mě, kdy mi vůbec někdo velí, řekl jeho český kolega. Tato slova komentovala autorka tak, e je jimi příznačně vymezena trasa cesty ke svobodě a samostatnosti. A autorka pokračovala: Cesta k pochopení slovenské problematiky vede jen skrze neustálou konfrontaci dvou historií, dvou tradic, dvou přítomností. Pohlíím na tyto výroky zcela odlišně. V době své patnáctileté sluby v ČSLA jsem měl četné kontakty s důstojníky slovenské národnosti. Nevzpomínám si na jediný příklad, který by mne donutil pohlíet na výrok onoho mladého slovenského spisovatele jinak ne jako na projev primitivního nacionalismu. Ten rozhodně neinicioval rozhodnutí slovenského národa restartovat svůj stát. Jako důstojník jsem více ne čtyři roky byl zástupcem velitele bombardovací letecké divize, národností Slováka, a pokud jsem někdy na některé jeho názory měl odlišný názor, nikdy ne proto, e je pronášel Slovák. Vdy jsem se pokoušel hledat v těchto odlišnostech racionální jádro. U vůbec nehovořím o tom, e jsem někdy musel provést rozkaz, který mi zrovna neseděl. Psal jsem o tom ve své knize Letcem ve studené válce na stranách 125 a 138. Jako vojákovi, který byl vázán přísahou, mi však nikdy nepřišlo na mysl protivit se rozkazu, který vydával Slovák. Také jsem po dobu čtyř roků byl náčelníkem štábu leteckého svazu, jemu velel rovně Slovák. A po celé čtyři roky jsem bez odmluv a komentářů plnil rozkazy, které mi jako můj velitel dával. Odvolat se mohu rovně na stránky 151 a 166 výše uvedené knihy. Kdy tento mu zemřel, publikoval jsem v roce 1995 v časopise Letectví a kosmonautika vzpomínku, ve které jsem napsal: Z řad našich letců odešel výborný stíhací pilot, zásadový a pevný velitel, charakterní a čestný člověk, neokázalý vlastenec. Tedy vlastenec, nikoliv iredentista. Dovoluji si tvrdit, e trasu Slováků ke svobodě a k samostatnosti nevytyčovali nacionalisté podobní onomu spisovateli Aleny Wagnerové, ale zcela jiní činitelé.
*
V článku Náš manifest jak zachránit Evropu před sebou samou objasňuje Thomas Piketty, profesor ekonomie na paříské ekonomické škole, co musí učinit Evropa, aby sama sebe zachránila. Neobtěuje se, aby čtenářům objasnil, před kým či před čím se má onen nejasně definovaný subjekt, který nazývá Evropa a který má třeba obnovit solidaritu se svými občany, zachránit. Pokud by toto jasně definoval, moná by cesty, o kterých hovoří, byly pro čtenáře schůdnější. Nehodlám se podrobně vyjadřovat k otázkám, které jsou v manifestu naznačeny. Jedné si však všimnout musím. Je to podfinancování oblasti vzdělávání.Tento fenomén autor povauje za jeden z evropských kritických momentů. Tady by jistě bylo na místě, kdyby se Evropa poučila z té části poválečné historie, která je eufemisticky nazývána studenou válkou. Kolik bylo za výdaje s ní spojené zbytečně utraceno, aby se jich pak nedostávalo třeba na oblast financování vzdělání a výzkumu, asi ještě nikdo nespočítal. Stejně tak ještě asi nikdo alespoň neodhadl, kolik prostředků bude věnováno na bezpečnost euroatlantické civilizace, o její potřebě píše třeba jeden z přispěvatelů Listů Antonín Rašek v článku v MF Dnes 4. 4. 2019. Do omrzení se zdůrazňuje poadavek vytýčený Evropě zámořskou velmocí, aby výdaje na tzv. obranu byly ve výši dvou procent HDP. Nikdo ještě nezdůvodnil, proč to musí být právě 2 procenta, nikoliv třeba 1,9 nebo 2,1 %. Prostě někdo ve Washingtonu, D. C., řekl dvě procenta a šmytec. V této souvislosti vzpomínám na roky, kdy jsem navštěvoval obecnou školu ve vesničce na moravsko-českém pomezí. Byla to jednotřídka s pěti odděleními, take – pro vysvětlení dnešní mládei – v jedné třídě byli áci prvního a pátého ročníku. Po celých pět let, a do 15. 3. 1939, kdy prošla vesnicí vojska Wehrmachtu, nás učil jeden a tý učitel. Po onom dni byl německým zastupitelstvem – obec byla většinou obývána německým občany republiky – ze školy vypuzen. Z českých spoluáků, kteří v obci bydleli jako já, jsme čtyři vystudovali vysokou školu, jeden dokonce dosáhl titulu profesora na Vysokém učení technickém v Brně. Nevím, jak byl náš učitel Jaroslav Med placen, ale vím, e si moc vyskakovat nemohl. Po celou dobu bydlel v budově školy. Bylo také školství v době první republiky podfinancovaným? Myslím, e učitele první republiky motivovalo něco více ne pouze peníze. A dedukuji, e současný problém financování vzdělávání není v celkové situaci, ve které se Evropa nachází, řešitelný, jestlie současně nebude řešeno i financování obrany proti nepříteli, který je hledán v oblasti ovládané Chimérou.
Jaroslav Dvořák, Třebíč
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.