Mezinárodní středoškolské studentské výměny, do kterých se začaly české školy zapojovat především po roce 1989, představují osobitý způsob poznávání jiných národních kultur, místních zvyklostí a v neposlední řadě i monost osvojování si cizích jazyků. V ČR jsou tyto výměny orientovány především na západní země Evropské unie (SRN, Rakousko, Velkou Británii a Francii), přičem kontakty s dalšími evropskými státy jsou ji poněkud opomíjeny. Mezi studenty a učiteli méně vyhledávané státy patří Srbsko – tedy země, s ní máme z hlediska historického, kulturního i hospodářského mnohem více společného, ne je všeobecně známo. Příkladem úspěšného rozvíjení netradičních studentských kontaktů je partnerská spolupráce Gymnázia Václava Beneše Třebízského ve Slaném s Gymnáziem Jovana Jovanoviće Zmaje v Novém Sadu – největším městě autonomní srbské oblasti Vojvodina.
Pro české i slovenské návštěvníky tohoto města můe být zajímavé, e v letech 1819–1824 byl ředitelem a do roku 1832 profesorem tohoto prestiního srbského gymnázia významný představitel českého národního obrození P. J. Šafařík, náš významný literární historik a jazykovědec slovenského původu. Tuto významnou osobnost zde připomíná především pamětní deska, která byla v budově gymnázia odhalena po první světové válce, kdy se Vojvodina stala součástí nově vytvořeného jugoslávského státu (tehdy nazvaného Království Srbů, Chorvatů a Slovinců).
V rámci partnerství se kadoročně konají vzájemné pobytové a poznávací výměny ve Slaném a v Novém Sadu, poskytující studentům jedinečnou monost poznat navštívenou zem zcela bezprostředně. Za patnáct let spolupráce je výčet míst, je naši a srbští studenti během výměn poznali, velmi široký. Město Slaný a metropoli srbské Vojvodiny Novi Sad povaují ji vzájemně za svá domovská města. Slánští gymnazisté procestovali postupně v podstatě celou Vojvodinu – národnostně pestrý (a přitom velmi tolerantní) region, kde kromě Srbů ijí také Maďaři, Chorvati, Slováci, Rusíni, Rumuni, Němci, Češi a mnohé jiné národy.
Kromě tradiční prohlídky Nového Sadu a jeho okolí a výletu do Bělehradu studentky a studenti slánského gymnázia letos nově absolvovali především tematicky zaměřenou exkursi do města Kragujevac ve středním Srbsku, kde si v pietním areálu Šumarice připomněli nezměrné oběti, které srbskému národu přinesla druhá světová válka. Minulost tohoto města má ale také výraznou spojitost s československými dějinami, neboť zde na konci první světové války došlo k neúspěšné vzpouře rakousko-uherských vojáků slovenské národnosti, z nich 44 bylo popraveno. Tuto událost dodnes připomíná vojenský památník. Na programu bylo také ji tradiční setkání s českými krajany ve Vojvodině. Zatímco loni účastníci studentské výměny cestovali za místními Čechy do vzdáleného Vršce v Banátu, letos se s nimi setkali přímo v Novém Sadu, kde byla v roce 2018 zaloena místní organizace České besedy, co je kulturní a vzdělávací sdruení naší menšiny v Srbsku i v ostatních zemích bývalé Jugoslávie. Poprvé se studenti slánského gymnázia setkali se srbskými Čechy před čtyřmi lety, kdy navštívili město Bela Crkva a obce Češko Selo a Kruščica.
Na závěr pobytu se učitelé ze Slaného setkali s ředitelem novosadského gymnázia dr. Radivojem Stojkovićem, který zdůraznil význam vzájemných studentských výměn a přání, aby pokračovaly i v dalších letech.
Zdeněk Víšek, Olga Míková, Slaný
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.