Idea klouzavého mandátu se vrací na scénu. A nikoliv poprvé. Pamětníci vzpomenou na aktivity Andreje Babiše v této oblasti. Premiér patřil a patří, z pochopitelných provozních důvodů, k velkým zastáncům této myšlenky. Aktuálně je na stole návrh, nikoliv však od babišovců, ale z legislativní kuchyně Pirátské strany. Hlavní myšlenkou stále ambicióznějších Pirátů je, e by ministři nemohli ze zákona být současně poslanci. Pro informační komplexnost dodejme, e pirátský návrh parafovalo ji čtyřicet šest zákonodárců, a to nejen z vod pirátských, ale i z hnutí ANO, SPD anebo STANostů, tedy ze subjektů koaličních i opozičních. Rezervovanější postoj ke klouzavému mandátu mají prozatím poslanci zvolení za KDU-ČSL a drtivá většina těch z ODS. Po instalaci pohyblivého mandátu by se za poslance, jen se stane vládním ministrem, poslaneckého křesla ujal náhradník. Ne ovšem navdy – paklie by (dočasně) nahrazený politik ztratil ministerskou idli, vyzískal by svou poslaneckou funkci se všemi poitky z toho plynoucími nazpátek, a do konce volebního období.
Jako vše na světě má i klouzavý mandát pozitivní a negativní stránky. Za neduh označuje oslabení vztahu mezi vládou a sněmovnou, autor tohoto komentáře to však nepokládá za tak velký problém. Naopak, v pevnějším oddělení moci zákono-dárné a výkonné je nutno spatřovat pozitivum. Zastávám názor, e není systematicky správné a právně-filozoficky koherentní, jestlie jedna a tatá politická postava je zároveň jednou nohou v sektoru moci výkonné (post člena vlády) a druhou setrvává v hájemství moci zákonodárné (myšlen zde mandát poslance). Důleitým kamínkem do mozaiky té je, e vláda je podle naší ústavy odpovědná právě Poslanecké sněmovně. Tudí není úplně smysluplné, aby někdo byl zodpovědný sám sobě, to je proti principu teorie brzd a rovnovah, na kterém je liberální demokracie postavena. Jiný oříšek plyne z článku 26 Ústavy ČR, v něm je ukotveno, e poslanci a senátoři vykonávají svůj mandát osobně. Co dle některých interpretů značí, e libovolné zastupování poslance je vdy nepřípustné. Osobně se k tomuto článku nestavím tak kategoricky, je sice samozřejmě pravda, e poslanci a senátoři musejí ex lege vykonávat mandát osobně, nicméně pokud se poslanec na čas stane ministrem a mandátu pozbude, po tu dobu vlastně z právního hlediska poslancem není. To je podobné, jako bychom po bývalém poslanci chtěli, aby nadále vykonával osobně (!) svůj mandát s tím, e někdy v budoucnu můe být opět zvolen. To je právně-logický nesmysl. V drobné nadsázce řečeno: při pouití maximalistického algoritmu – e poslanci a senátoři vykonávají svůj mandát osobně – by se de facto ani nemohl nikdo svobodně vzdát poslaneckého či senátorského mandátu, co je samozřejmě takté absurdní myšlenková konstrukce.
Stranou nyní ponechme, e změna ústavy je (nejen procesně) komplikovaná věc a k jejímu uskutečnění vede dlouhá a trnitá cesta. Zavedení klouzavého mandátu lze nicméně doporučit. Po pravdě řečeno, většina ministrů-poslanců výkon svého poslaneckého mandátu fláká a upřednostňuje práci ve vládě, resp. na svém ministerstvu. Není tajemstvím, e poslanecká sedadla ministrů v Poslanecké sněmovně jsou často prázdná, co můe vést k paralyzování dolní komory. Nadto poslanecká práce v regionech (tedy ve volebních okrscích) také stojí u ministrů-poslanců zpravidla za zlámanou grešli. Vím, e tato slova o kvalitě poslanecké práce znějí drsně, ale většinou je to skutečně tak.
(Autor je právník.)
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.