Rok 2019 má v polské politice klíčový význam. Prodlouí, nebo ukončí vládu takzvané sjednocené pravice pod vedením Jarosława Kaczyńského, předsedy strany Právo a spravedlnost (PiS). Národně-katolický vládní tábor se s demokratickým táborem střetne nejprve ve volbách do Evropského parlamentu, a na podzim pak ve volbách do Sejmu a Senátu. Necelé tři měsíce před evropskými volbami, v polovině března, jsou šance opoziční Evropské koalice a vládnoucí pravice vyrovnané. ádný z bloků nezískává výraznější převahu.
Základem Evropské koalice je liberálně-konzervativní Občanská platforma (PO). Z ní vzešel Donald Tusk, dnes prezident Evropské unie. PO podává kandidátky společně s Polskou lidovou stranou (PSL). Za Evropskou koalici kandidují bývalí premiéři, mj. Ewa Kopaczová, Jerzy Buzek, Włodzimierz Cimoszewicz, Marek Belka. Obě strany patří v Evropském parlamentu do frakce křesťanských demokratů. PiS patří do euroskeptické frakce konzervativců a reformistů.
Kromě kandidátů za PO a PSL najdeme na kandidátkách Evropské koalice i zástupce hospodářsky a kulturně liberální strany Moderní, Svazu demokratické levice (z něho pochází exprezident Aleksander Kwašniewski) a menších liberálně-levicových uskupení.
PO a PSL vládly v Polsku dvě volební období. Za osm let udělaly hodně pro modernizaci země, zvláště infrastruktury, a její ukotvení v Evropské unii. Na vítězství nad Právem a spravedlností, které slibovalo finanční podporu chudším rodinám (500 zlotých na druhé a další dítě kadý měsíc od narození do osmnácti let) a sníení věku odchodu do důchodu na 65 let pro mue a 60 let pro eny, to ale nestačilo. Za vlád PO/PSL byl věk odchodu do důchodu zvýšen na 67 let.
Pravice navíc ve volební kampani opustila společnost silně rozdělující téma smolenské katastrofy, při které v roce 2010 zahynul tehdejší polský prezident Lech Kaczyński, a vsadila na politicky neokoukané kandidáty na premiéra (Beata Szydłová) a prezidenta (Andrzej Duda). Taktika spojující sociální prvek s populistickým národovectvím uspěla. Vládnoucí tábor utrpěl dvojnásobnou poráku. Prohrál parlamentní i prezidentské volby.
Z otřesu se PO i PSL dostávaly pomalu. Donedávna vládnoucí strana, jakou byla Občanská platforma, se obtíně a za vnitřních konfliktů učila být opozicí v parlamentu, ve kterém má takzvaná sjednocená pravice (PiS a dvě menší politická uskupení spojená s Kaczyńského stranou) poprvé od roku 1989 samostatně většinu. Své trauma strana zpracovávala ve chvíli, kdy probíhaly masové protesty proti politice nové vlády.
Lidé v desítkách tisíc vycházeli do ulic měst, i menších, aby protestovali proti překračování pravidla o oddělení tří ústavních mocí, pokusu zpřísnit i tak restriktivní protipotratový zákon, proti odmítnutí solidarity s Evropskou unií v otázce přijímání uprchlíků a migrantů, i proti provládní a anti-opoziční propagandě ve veřejných médiích, která je v rozporu s jejich informačním úkolem.
Politika vlád Beaty Szydłové a Mateusze Morawieckého zpolarizovala společnost do té míry, e je současná situace přirovnávána k polsko-polské válce. Současná opozice obviňuje PiS, e tíhne k orbánizaci Polska a k jeho vyvedení z Evropské unie cestou brexitu. PiS ta obvinění odmítá, ale neskrývá, e společně s katolickou církví chce minimalizovat vliv liberální ideologie ve společnosti, hospodářství, kultuře i politice.
Hraje se tedy vysoká hra: O vizi Polska na následující roky a desetiletí. Ve skutečnosti zde ale jde ještě o něco většího.
Politický konflikt v Polsku se v zásadě neliší od politických konfliktů v celém liberálně-demokratickém světě. Svářejí se síly a proudy pro a proti liberálně-demokratickému statu quo, vládnoucímu v západním světě od konce studené války.
Jedinou významnou výjimkou je role náboenství. Katoličtí biskupové i kněí jsou v Polsku účastníky politické hry. Lídři vládnoucího tábora se účastní náboenských shromádění, biskupové chtějí, aby katolicismus byl základem státu. V této alianci oívá heslo meziválečné radikální pravice o Polsku jako katolickém státu polského národa.
PiS chce vyhrát evropské a potom i národní volby díky opakovaným slibům sociálních benefitů (500 zlotých i na první dítě, jednorázový třináctý důchod, daňové slevy). Ale strategickým cílem je konsolidace vládní moci a změna systému cestou schválení nové ústavy (ta současná byla přijata v referendu v roce 1997). To by znamenalo demontá současného státního zřízení. Nedá se říci, čím by mělo být nahrazeno. V táboře opozice se objevují obavy, e PiS směřuje k autoritářství typu orbánovského Maďarska v domácí politice a v zahraniční politice pak ke spojení Polska se Spojenými státy Donalda Trumpa za cenu rozvolňování vztahů s Evropskou unií.
Ti polští občané, kteří se zajímají o veřejné věci a nejsou ani voliči PiS, ani pravice, zaívají velké obavy. Mají pocit, e Polsko za vlády Jarosława Kaczyńského a současné elity PiS otáčí kormidlem a vrací se k měkkému autoritářství lidově-demokratického státu v národně-katolickém kostýmu. Otázka je, zda takový obrat přijme mladá a nejmladší generace, která je vychovaná u v podmínkách svobody a demokracie.
Jejím symbolem se stává sociálně-levicové hnutí Wiosna (Jaro) Roberta Biedroně, bývalého prezidenta pobaltského města Słupsk, přiznaného gaye a aktivisty za práva sexuálních menšin. V průzkumech dnes má 8 a 10 procent podpory, i kdy jako strana bylo registrováno teprve v březnu. Do evropských voleb jde pod heslem Přineseme vám Jaro národů. Polská politika nemusí být odsouzena k paleo-konzervativismu. Moná přichází i u nás čas liberálních nadějí, lídrů typu slovenské Zuzany Čaputové.
Z polštiny přeloil Patrik Eichler.
Adam Szostkiewicz (1952) je komentátor varšavského týdeníku Polityka.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.