Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     Předplatné



Jste zde: Listy > Archiv > 2019 > Číslo 1 > Antonín Rašek: Změněná tvář Číny

Antonín Rašek

Změněná tvář Číny

Před čtyřiceti lety probíhala v Číně tzv. kulturní revoluce, vládl tu teror a lidé trpěli bídou. Dnes jsou tu desetimilionové metropole, které si tvářností nezadají se severoamerickými. Nové dopravní stavby lze srovnat s podobnými v bohatých arabských zemích. Na začátku byla Teng Siao-pchingova reforma. Jeho čin byl nejspíš příkladem i pro Michaila Gorbačova. S odstupem času lze říct, že ta čínská je zatím úspěšnější, neměla komplikované období podobné jelcinovskému. Číňané přičítají svůj úspěch tomu, že jejich prvním strategickým cílem bylo dostat lidi z pásma chudoby. Bylo pod ním sedm Číňanům z deseti, dnes už z deseti jeden a brzy má chudoba v zemi skončit. Touto strategií se čínskému vedení podařilo lidi motivovat k vysokému pracovnímu výkonu a po strastiplných desetiletích se dočkat slušnější životní úrovně. Čína se otevřela světu a využila tržní ekonomiku. I když to je jen začátek. Chybí důchodová reforma, je nutné podstatně zlepšit zdravotnictví a zlikvidovat korupci (která existuje, ač je trestána i smrtí). Přesto se čínská společnost pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga chce do poloviny století stát dominantní světovou velmocí. Údajně neusiluje o hegemonii, ale o spolupráci. Jeden z projektů, který má pomoci tohoto cíle dosáhnout a který navazuje na někdejší Hedvábnou stezku, realizují Číňané pod názvem Pás a stezka.

Jako každý velký projekt přesahující hranice země logicky vyvolává diskuse i obavy, není-li jeho záměrem ovládnout asijský, evropský a africký kontinent, přinejmenším ekonomicky. Čína má autokratický politický systém, který stále výrazněji soutěží s liberální politikou západní. Tématem vzájemného střetávání jsou lidská práva a svobody. A jistě také jak dalece je čínský model vzhledem k velikosti země a rozmanité etnické struktuře nutný. Kolbištěm současným je obchodní válka, kterou zahájil s Čínou Donald Trump. Jeho politika vede k hlubší čínsko-ruské spolupráci, jak se projevila i čínskou účastí na největším ruském cvičení od osmdesátých let minulého století. Jak se stále výrazněji ukazuje, budoucnost světa je závislá na triumvirátu Spojené státy – Čína – Rusko. Evropa by v tomto novém dějství neměla hrát vedlejší roli, ale jako součást transatlantického spojenectví přispět ke vzájemnému porozumění.

Antonín Rašek

Obsah Listů 1/2019
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.



Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.