Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     Předplatné



Jste zde: Listy > Archiv > 2019 > Číslo 1 > Patrik Eichler: Zavražděn primátor Gdaňska

Patrik Eichler

Zavražděn primátor Gdaňska

Velký orchestr vánoční pomoci (WOŠP) je v Polsku tradiční charitativní akce. Končívá pravidelně v první polovině ledna večerem, během kterého se napříč zemí konají koncerty. Peníze na WOŠP vybírají do pokladniček dobrovolníci i veřejně známé osobnosti, můžete je posílat i elektronicky. Akce, která peníze vybírá na vybavení nemocnic, je ve veřejném prostoru podporována lidmi, stranami i médii tvořícími nebo blízkými dnešní polské opozici a opomíjena nebo napadána těmi, kdo straní současné vládě. Je to spor kulturní i symbolický a existoval i před nástupem Práva a spravedlnosti k moci před třemi lety. Od té doby však spor o podobu Polska raketově sílí. Nejnebezpečnější je síla, se kterou různé části polské společnosti dostávají k dispozici naprosto odlišná vyprávění o aktuálních událostech i samotném směru, kterým se země ubírá.

Během závěrečného koncertu WOŠP v Gdaňsku byl letos v neděli 13. ledna 2019 smrtelně pobodán primátor města Paweł Adamowicz. Selhala soukromá ochranka, která na pódium mezi osobnosti veřejného života na čele s primátorem půlmilionového města pustila člověka s nožem s téměř patnácticentimetrovou čepelí. Selhala i po útoku, když vraha nechala do mikrofonu křičet, že primátor musel zemřít, protože strana, ke které už dávno nepatřil, útočníka poslala do vězení a jeho ve vězení mučili.

O dalších selháních se mluví a píše v potvrzené i nepotvrzené podobě: Policie prý měla zakázáno akce WOŠP chránit. Ve vězení, ze kterého byl vrah propuštěn jen krátce před útokem, měli vězňům pouštět jen vysílání nepokrytě propagandistické státní televize TVP. Zastánci vlády po útoku říkali, že pachatel byl nemocný a nešlo o politický zločin. Zastánci opozice říkali, že když státní televize obden primátora Gdaňsku obviňovala z různých zločinů a nepravostí, tak to byl právě jazyk nenávisti, který k útoku otevřel cestu.

Lékaři o život smrtelně zraněného primátora bojovali necelý den. Jeho pohřbu se týden po útoku zúčastnilo v Gdaňsku na padesát tisíc lidí. Smuteční shromáždění se konala i v dalších polských městech.

Vražda Pawła Adamowicze je druhým takto výrazným politickým zločinem, který se do paměti Poláků zapsal za posledních sto let. Prvním byla vražda prezidenta Polska Gabriela Narutowicze v prosinci 1922. Útočníkem byl člověk známý ze sympatií k tehdejší národně orientované politice, i tehdy se ale říkalo, že dveře k útoku otevřela radikální, zejména protižidovská kampaň. Zastánci vlády říkají, že vrah Pawła Adamowicze nebyl přívržencem žádného politického uskupení, takže nešlo o politicky motivovaný zločin. Zastánci opozice vraždy Narutowicze a Adamowicze často kladou vedle sebe a upozorňují právě na všudypřítomnost jazyka nenávisti a čistě propagandistický ráz vysílání státních médií na čele s TVP, mezi jejíž nejoblíbenější terče gdaňský primátor patřil.

Tomáš Tichák

Obsah Listů 1/2019
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.



Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.