Původně jsem o té lapálii ani nechtěl psát, ale dvakrát se mi nedávno sama připomněla. Poprvé po svátcích, kdy byl náš dům zachvácen chřipkou. Potil jsem se pod tlustou peřinou, a jak u to při horečce bývá, bylo mi tam dobře. Ještě příjemnější bylo, kdy jsem si uvědomil, e díky chytrému telefonu nikam nemusím, protoe se z něj mohu dovědět, jaké je počasí v Pavlovičkách i na Tenerife, jak se vyvíjí stav bankovního konta i tenisové finále v Melbourne. A e hledám-li básničku Roberta Gravese, princip Wankelova motoru či venezuelskou hymnu, stačí párkrát kliknout. A ani kvůli zatmění Měsíce e není nutno vstávat k oknu, protoe celý vesmír je na displeji jako na dlani. Pak, kdy uslyším na obloze hučení, ťuknu na Flight radar, a hned vím, e to je Airbus A380-861 ve výšce 12 191 metrů s rychlostí 846 kilometrů v hodině. Míří na jih.
Bylo to tehdy jako v divném snu. Jedno ráno vyjdeme z domu v praské Bubenči, a druhé odpoledne ve foyeru hotelu Fritz s dvěma hochy v uniformách krkolomně sestavujeme policejní protokol. Na opačné polokouli. Mladí policisté mluvili s těkým kojkojským přízvukem, vyznačujícím se takzvanými mlaskavkami. (Kojkojové, holandskými osadníky posměšně zvaní Hotentoti, stejně jako Xhosové a Sanové, čili Křováci, pouívají tónový jazyk, take význam slov určuje i výška tónu, s ním jsou pronesena.) A my jsme se jim snaili naší hotentotskou angličtinou popsat, co se přihodilo.
Ne jsme se vydali na cestu, zhlédli jsme filmový thriller Nepřítel pod ochranou, v něm hrdina prchá kolem Stolové hory před neznámými profesionálními zabijáky, a jak praví anotace, tahle hra se hraje v jednom z nejnebezpečnějších míst na planetě, kde můete koupit kulku stejně snadno jako zmrzlinu. Ukonejšil nás výpravný bedekr, lákající na pohodu a nádherné výhledy na přírodní scenérie i na Kapské Město ze všech jeho strmých vrchů. Hned po příletu jsme tedy zvolili Signal Hill, kopec nejniší, z jeho vrcholu se kadý den výstřelem ohlašuje poledne. Ne jsme ovšem stačili dosáhnout palebného postavení kanónu, zjevili se jako duchové dva mladíci, bez uniforem, zato s noi, a my jsme se vraceli do hotelu ochuzeni o vše, co si lze představit: od dokladů, bankovních karet a peněenek, přístrojů a cenností přes oblečení a batohy a po ten krásný bedekr.
Kojkojští policisté konečně ručně dopsali protokol a odešli; byli to zřejmě začátečníci, o čem svědčí, e si v recepci zapomněli vysílačky. Mezitím jsme se telefonicky spojili s českým velvyslanectvím, které leí v 1500 kilometrů vzdálené Pretorii. Vlídně nám sdělili, e v Kapském Městě byl konzulát z úsporných důvodů zrušen, sídlí zde však honorární konzul slovenský, který by nám mohl náhradní doklady nutné k návratu domů vystavit.
Slovenský konzulát, přízemní dřevěný domek s malým slovenským státním znakem, se nachází ve čtvrti Tokaj v Tokajské ulici. Konzul pan Ashmead slovenštinu neovládá, je ale milý a nemlaská. Doklady nám vlastnoručně vypsal – pod portrétem Andreje Kisky. Odměnil jsem se mu (kromě správního poplatku) nejnovějším číslem Listů s vysvětlením, e jsme časopis česko-slovenský. Byl potěšen.
Přes tu neblahou událost byl dojem z Jiní Afriky pozitivní; o tom u jsem jednou psal, ale teď se mi zdá důleité to připomenout. Pokadé, kdy znovu čtu, i od autorů Listů, e bychom neměli jiným kulturám vnucovat demokracii, humanismus a jiné evropské výmysly, a měli bychom jim nechat jejich dobrotivé tyranie, vidím v duchu ulice Kapského Města plné mladíků v oranových vestách, kteří se očividně učí prospěšným pracím. A stále klidnější politickou situaci, které dosahuje nikoli diktatura, ale zabydlující se demokracie, kterou jim vnucuje pouze a jenom Africký národní kongres, který si zvolili.
Ale ještě vlastně ta druhá věc, proč jsem si vzpomněl na Signal Hill: chytrý mobilní telefon, který tam nedobrovolně změnil majitele, byl značky Huawei.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.