Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     Předplatné



Jste zde: Listy > Archiv > 2019 > Číslo 1 > Štěpán Hobza: Británie a Brexitánie

Štěpán Hobza

Británie a Brexitánie

Brexit! Kromě slova „mate“ byste v současné britské angličtině těžko našli používanější slovo. Neuběhne hodina, abyste ho nezaslechli. V metru, v trafice, v kostele. Brexit sem, brexit tam, brexit nahoře, brexit dole. Je všude – jen slovníky ho ještě neznají. Nikdo totiž neví, co přesně znamená. Brexit, to je v současnosti především „jít a nevědět kam“. Je to nakonec velmi poetický výraz.

Ať už jsou naše postoje k Evropské unii jakékoliv, základní „brexitová“ fakta pomíjet nelze. Předpovědi britských euroskeptiků, kdysi tak sebevědomě hlásané, se nesplnily. Eurozóna se nezhroutila. Další země z bloku nevystoupily. Británie vstříc skvělé budoucnosti nevykročila. Naopak. Země, která kdysi vládla světu, není v současnosti schopna vládnout ani sama sobě. Bylo by jistě možné poněkud škodolibě podotknout: „Máte, co jste chtěli.“ Pro každého stoupence liberální demokracie – a doufejme, že jich je mezi námi stále dost – se ale zároveň jedná o pohled velmi smutný. Přeci jen – ten, kdo se tu nyní mezinárodně ztrapňuje, není nikdo jiný než „praotec“ politického systému, jemuž vděčíme za svoji svobodu. A to není tak úplně málo.

Co se bude dít dál, není vůbec jasné. Nikoli pouze autorovi tohoto článku (je vzděláním historik, a tudíž notoricky špatný v předpovídání budoucnosti), nýbrž vůbec nikomu. Zdá se dokonce, že vládě Theresy Mayové je to jasné ze všech nejméně. Plán A nevyšel, plán B neexistuje. Před hlasováním o dohodě s EU znělo z kuloárů jasné poselství: Pokud bude návrh zamítnut, připadá v úvahu pouze no deal nebo no brexit. Návrh zamítnut byl, avšak ani jedna z nabízených možností se nejeví jako reálná.

Odpor proti „bezdohodovému“ scénáři – tzv. tvrdému brexitu – je enormní. Stojí proti němu všechna velká jména britského byznysu. Jeho vyloučením podmínil jednání s premiérkou vůdce opozice Jeremy Corbyn. V uniklé nahrávce ho jednoznačně odmítl ministr financí Philip Hammond, jeden z nejváženějších členů vlády i celé Konzervativní strany. Pravda, premiérka Mayová byla ve svých vyjádřeních o poznání opatrnější. Bojí se právem reakce pravého křídla Konzervativní strany, reprezentovaného halasným Borisem Johnsonem nebo spíše tichým, avšak o to vlivnějším Jacobem Rees-Moggem. Je ale zároveň přesvědčena, že opustit EU bez dohody je z ekonomického hlediska nejhorší možnou volbou. Bude opravdu ochotna poškodit svoji zemi poté, co taktika „uspokojit všechny“ selhala?

Možnost „zastavení brexitu“, hojně skloňovaná v médiích, se zdá ještě nepravděpodobnější. Ano, vyhlášení druhého referenda je podporováno početnými aktivisty a vyslovili se pro něj hned tři bývalí premiéři (John Major, Gordon Brown a Tony Blair). Větší roli ovšem hraje, co si myslí premiérka současná. A ta opakovaně zdůraznila, že brexit zdárně provede, dokonce i v případě, že by se tak skutečně mělo stát „za každou cenu“. Není divu – odchod z EU představuje podstatu jejího mandátu. Mayová je zároveň dosud natolik politicky silná, aby ustála opakovaná hlasování o nedůvěře. Dokonce ani v případě jejího pádu není zcela jasné, jak by se k možnosti druhého referenda postavil nový ministerský předseda. Jeremy Corbyn dosud v této věci vyhýbavě mlčí, zatímco na opačné straně sněmovny chybí výrazná osobnost, která by ji podpořila. Vcelku logicky se argumentuje zdárným provedením referenda prvního, jehož výsledek by měl být v demokratickém státě respektován.

Ať už bude tento delikátně zamotaný gordický uzel rozřešen jakkoli, budoucnost Spojeného království je prozatím ve hvězdách. Jedno je ale jisté. Slova Nigela Farage o „globálních ambicích“ svobodné Británie nám dnes znějí fantastičtěji než kdy dřív.

Štěpán Hobza (1993) je básník, prozaik a publicista. Jako básník se představil také v rubrice Básníci a jejich místa v Listech č. 3/2015.

Obsah Listů 1/2019
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.



Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.