Jste zde: Listy > Archiv > 2019 > Číslo 1 > Heda Čepelová, Miroslav Jašurek: Česko, země pro budoucnost
Inovační strategie jsou takový český evergreen. V posledních volebních obdobích snad u nenajdete vládu, která by si zapomněla předsevzít, e česká ekonomika pod jejím kormidlováním bude poháněna inovacemi. Ani vláda Andreje Babiše není výjimkou. Zatímco společensky ani politicky se není těké shodnout, e bychom měli fungovat v modernějším modelu hospodářství, v praxi se ukazuje jako těké podniknout kroky, které by nás takovým směrem skutečně posunuly.
Kdo se v ČR zabývá podporou vědy a výzkumu, musel v nedávné době zaít u několikáté déja-vu. Scénář je toti stále stejný: nová studie odhalí, e česká ekonomika zastarává, bude potřeba investovat do inovací, změnit financování výzkumu a zreformovat vzdělávací systém. Právě takhle obhajovala před devíti lety vláda Petra Nečase stěejní záměry zahrnující větší vliv firem na řízení vysokých škol, hodnocení vědeckých výstupů od kusu, projektové financování výzkumu nebo zavedení školného pro vysokoškolské studenty.
Z tehdejšího reformního mixu nakonec do ivota vstoupily jen změny v hodnocení výsledků výzkumu; ostatně otázka, jak si ochočit takzvaný kafemlejnek, jak se systému bodování výzkumných výsledků přezdívá, zaměstnává vysoké školy i výzkumné instituce dodnes. Jeho provoz má na starosti Rada pro výzkum, vývoj a inovace (známá pod zkratkou RVVI), která se od Nečasovy éry nedokázala zbavit puncu veřejného hlasatele neoliberálních reforem. Kdykoliv jste o ní od té doby slyšeli, bylo to právě v souvislosti s návrhy na změnu podpory výzkumu a vývoje, které favorizovaly individuální výkon a moc se nestaraly o vědecké prostředí jako celek. A právě na půdě RVVI vznikla aktuální česká inovační strategie, která u stihla obletět svět.
Nebývalé popularitě se jí dostalo díky angamá samotného premiéra Andreje Babiše. Ten novou strategii slavnostně odhalil na tiskové konferenci, na svých sociálních sítích pak zdůraznil, jak moc se mu líbí warholovsky barevná aplikace loga pro jednotlivé oblasti inovací. Následně představil dokument Czech Republic: The Country for the Future (v českém překladu, který dosud oficiálně neznáme, nejspíš Česká republika: země pro budoucnost) na ekonomickém fóru v Davosu. S inovačními záměry České republiky se tak díky premiérovi seznámil například brazilský prezident Bolsonaro nebo vysocí představitelé technologických firem IBM, VISA či Apple.
Je třeba říct, e Andrej Babiš zvolil pro prosazení klíčového inovačního dokumentu neobvyklou metodu. Nebývá toti zvykem, aby premiér na diplomatických schůzkách prezentoval záměry, které předtím neprojednala a neschválila vláda. A ještě zajímavější je, e samotný dokument v České republice nebyl ještě týden po davoském expozé veřejný. Počátkem roku ho sice schválila zmíněná Rada pro výzkum, vývoj a inovace jeho plné znění ale zveřejnila a Asociace malých a středních podniků a ivnostníků (sic!). Samotná vláda ho dostala na stůl ještě o pár dní později, počátkem února.
Zatímco technologičtí lídři v Davosu u zřejmě vědí, kudy se Česká republika chce v inovacích ubírat, česká veřejnost si teprve můe začít dělat vlastní názor. Z osudů minulých inovačních strategií můeme vyčíst, e se většinou setkají s velkým zájmem veřejnosti a hlavně zainteresovaných stran – tedy průmyslu, vysokých škol a výzkumných institucí. Málokdy bývají ohlasy na vládní inovační záměry nekriticky pozitivní, take se nejspíš můeme těšit na pořádnou veřejnou debatu.
Komu se ale nechce čekat, můe se v mezičase seznámit s jiným průlomovým dokumentem o podobném tématu. Vláda toti koncem ledna projednala vůbec první oborově průřezovou studii, která se zabývá otázkou rozvoje umělé inteligence v českém prostředí a monými dopady jejího rychlého nástupu. Analýza s názvem Výzkum potenciálu rozvoje umělé inteligence v ČR, na které se podíleli IT experti, ekonomové i právníci, má jednoznačné vyznění: rozvoj technologií na bázi umělé inteligence globálně transformuje výrobní i obchodní modely, na které jsme dosud byli zvyklí. Chytré stroje budou tak vyspělé, e do patnácti let budou mít v Česku kapacitu nahradit lidi a v padesáti procentech profesí, které tu dnes existují. A průmysl, obchod i navázané obory se tomu přizpůsobí.
Jak rychle robotizace v konkrétním odvětví proběhne, záleí ovšem na mnoha faktorech, mimo jiné na ekonomické výhodnosti. Dá se tedy očekávat, e nejdřív budou nahrazeni relativně drazí zaměstnanci, jejich produktivita bude oproti strojům nízká. Jde o profese, které dnes patří mezi průměrně zaplacené, ale zahrnují činnosti, které stroje snadno zvládnou – jsou to tedy například zaměstnanci archivů, zpracovatelé dat nebo úředníci. Lidem tak zůstanou na jedné straně hůře placené manuální profese, u kterých se nahrazení stroji nevyplatí, na druhé straně vysoce kvalifikovaná kreativní a řídící povolání, kde bude člověk ještě nějakou chvíli vyhrávat nad strojem díky svému sloitému procesu vnímání, myšlení a rozhodování.
Sami autoři studie varují, e tento vývoj u nás můe prohloubit u tak problematické společenské nerovnosti. Protoe ale Česká republika nemůe jednostranně bojkotovat globální technologický vývoj, bude podle nich potřeba testovat nové sociální modely, které pomohou udret společenskou soudrnost. Mezi nástroji, které u se jinde po světě zkoušejí, zmiňují zkracování pracovního týdne nebo pilotování základního nepodmíněného příjmu. A nechybí ani obligátní doporučení, e bude třeba zreformovat vzdělávací systém. Zatímco o nasazování technologií na místa dřívějších zaměstnanců budou rozhodovat majitelé a manaeři konkrétních firem spíš ne vládní politici, v udrení fungující společnosti je a bude role státu nezastupitelná, tolik implicitní shrnutí poznatků ze zmíněné vládní studie.
Pro někoho mohou být takové závěry překvapivé nebo znepokojující, vláda je ale schválila prakticky bez nějaké větší debaty. O to zvědavější musí být občan na obsah slavné davoské inovační strategie. Pokud není impulsem ke strategickému řešení poznatek, e do patnácti let prakticky vymizí skupina zaměstnanců s průměrnými příjmy, museli odborníci v RVVI vymyslet něco opravdu průlomového. Ostatně – jak jinak si vysvětlit, e v IBM i v Brazílii u na český skok mezi technologické lídry čekají?
Autor a autorka se v minulosti seriózně zabývali vzdělávací politikou.
Heda Čepelová (1988) je socioloka a příleitostná publicistka, působí v Masarykově demokratické akademii.
Miroslav Jašurek (1983) je politolog, člen Představenstva Masarykovy demokratické akademie.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.