Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     Předplatné



Jste zde: Listy > Archiv > 2019 > Číslo 1 > Petr Kolman: Doktor Telička a doktor Faust

Petr Kolman

Doktor Telička a doktor Faust

Ve známém Goethově dramatu Faust o smlouvě člověka s ďáblem neklidný vědec touží po dobrodružství, lásce, moci a objevech. Přichází Mefisto, slíbí mu to, ale pokud doktor Faust bude spokojen, jeho duše propadne peklu.

Jednou z aktuálně nejvýše postavených českých hvězd na politickém nebi je Pavel Telička, místopředseda Evropského parlamentu. Vzhledem k tomu, že EU má přes pět set milionů obyvatel, a jeden je mazanější než druhý, dosáhnout takové pozice není v silách běžného smrtelníka. Nemožno vyloučit, že k tomu je zapotřebí ďábelských schopností. To umocňuje fakt, že místopředsedů EP je aktuálně čtrnáct. A čtrnáctka v numerologii znamená „hodně velký špatný“.

Připomeňme, že Pavel Telička se narodil v roce 1965 v (pro komunisty) ďábelském městě Washington v USA, v rodině komunistického belzebuba, pardon diplomata. Vystudoval Právnickou fakultu UK, dle pražských právnických legend na fakultu nastoupil a ještě neměl ani osmnáct roků, údajně byl nejmladší v celém ročníku, který v roce 1982 zahájil na Karlovce svá juristická studia. Následně ještě za minulého socialistického systému začal pracovat na ministerstvu zahraničí. A první úlitba peklu – P. Telička se v osmdesátých letech stal členem belzebubské Komunistické strany.

V letech 1991 až 1995 byl doktor Telička zaměstnán ve Stálé misi ČR při EU. V roce 1998 se stal náměstkem ministra zahraničí a v roce 1999 státním tajemníkem pro evropské záležitosti. V době přístupových rozhovorů o vstupu do Unie pan Telička vedl český vyjednávací tým a poté se stal velvyslancem ČR při EU. V roce 2004 byl krátce eurokomisařem – mj. pro oblast ochranu spotřebitele.

Střih, píše se rok 2013, na politické scéně se stále více usazuje ďábelský miliardář Ing. Andrej Babiš. Hledá známé tváře, aby legitimizoval svůj pekelný projekt. Jednou z nich, ANO, hádáte správně, se stal doktor Telička. Ve volbách do euro-pekla zvaného Evropský parlament v roce 2014 pak P. T. kandidoval jako lídr hnutí ANO. Jak tehdy psal deník Blesk – šéf ANO Andrej Babiš a lídr kandidátky hnutí Pavel Telička navlékli „teplákovky“ a vydali se na ďábelský běh kolem Čapího hnízda. Ne, to není nějaká hipsterská metafora, to se tehdy skutečně stalo. Tak blízcí si byli: s luciferským patronem Babišem i s „Čapákem“.

Babiš měl jasný cíl eurovolby vyhrát, a to se mu za Teličkovy pomoci podařilo. Telička byl zvolen europoslancem. Nicméně nestal se eurokomisařem, jak mu údajně vedení hnutí, tedy pan Babiš, slibovalo, eurokomisařkou za ČR se stala paní Věra Jourová. Teličkova náklonnost k pekelníku Babišovi pomalu chladla, až v říjnu roku 2017 s ANO zcela ukončil spolupráci, a to zejména kvůli názorové neshodě s jeho předsedou.

Pozici místopředsedy EP a post europoslance, které získal mj. díky hnutí ANO, si ovšem ponechal. Z právního hlediska je sice ponechání si mandátu možné, nicméně z pohledu etického je to sporné. Avšak můžeme o tom psát, můžeme o tom diskutovat, a to je tak všechno, co s tím můžeme dělat, pravil by zde patrně Jára Cimrman. Vkrádá se otázka, jak to, že brilantní analytik nerozpoznal nebezpečí, které od pekelného Babiše hrozí a které poslední rok s gustem tepe v médiích a na sociálních sítích.

Letos máme opět volby do Europarlamentu. Zmíněný místopředseda zvažuje, zda v nich bude kandidovat. Jeho sympatie má prý projekt integrovaných proevropských liberálních (pro ledaskoho opět ďábelských) sil, o který usiluje francouzský prezident Emmanuel Macron. Zdá se, že Teličkova fascinace velkými silnými muži a stranami nezná patrně mezí. Obleče opět „teplákovku“ a bude joggovat s dábelským žabožroutem Macronem okolo Eiffelovky? Anebo budou běhat už ve žlutých vestách?

Nezbývá než panu doktoru připomenout: S čerty nejsou žerty!

Petr Kolman, Brno

Petr Kolman

Obsah Listů 1/2019
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.



Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.