Ve známém Goethově dramatu Faust o smlouvě člověka s ďáblem neklidný vědec touí po dobrodruství, lásce, moci a objevech. Přichází Mefisto, slíbí mu to, ale pokud doktor Faust bude spokojen, jeho duše propadne peklu.
Jednou z aktuálně nejvýše postavených českých hvězd na politickém nebi je Pavel Telička, místopředseda Evropského parlamentu. Vzhledem k tomu, e EU má přes pět set milionů obyvatel, a jeden je mazanější ne druhý, dosáhnout takové pozice není v silách běného smrtelníka. Nemono vyloučit, e k tomu je zapotřebí ďábelských schopností. To umocňuje fakt, e místopředsedů EP je aktuálně čtrnáct. A čtrnáctka v numerologii znamená hodně velký špatný.
Připomeňme, e Pavel Telička se narodil v roce 1965 v (pro komunisty) ďábelském městě Washington v USA, v rodině komunistického belzebuba, pardon diplomata. Vystudoval Právnickou fakultu UK, dle praských právnických legend na fakultu nastoupil a ještě neměl ani osmnáct roků, údajně byl nejmladší v celém ročníku, který v roce 1982 zahájil na Karlovce svá juristická studia. Následně ještě za minulého socialistického systému začal pracovat na ministerstvu zahraničí. A první úlitba peklu – P. Telička se v osmdesátých letech stal členem belzebubské Komunistické strany.
V letech 1991 a 1995 byl doktor Telička zaměstnán ve Stálé misi ČR při EU. V roce 1998 se stal náměstkem ministra zahraničí a v roce 1999 státním tajemníkem pro evropské záleitosti. V době přístupových rozhovorů o vstupu do Unie pan Telička vedl český vyjednávací tým a poté se stal velvyslancem ČR při EU. V roce 2004 byl krátce eurokomisařem – mj. pro oblast ochranu spotřebitele.
Střih, píše se rok 2013, na politické scéně se stále více usazuje ďábelský miliardář Ing. Andrej Babiš. Hledá známé tváře, aby legitimizoval svůj pekelný projekt. Jednou z nich, ANO, hádáte správně, se stal doktor Telička. Ve volbách do euro-pekla zvaného Evropský parlament v roce 2014 pak P. T. kandidoval jako lídr hnutí ANO. Jak tehdy psal deník Blesk – šéf ANO Andrej Babiš a lídr kandidátky hnutí Pavel Telička navlékli teplákovky a vydali se na ďábelský běh kolem Čapího hnízda. Ne, to není nějaká hipsterská metafora, to se tehdy skutečně stalo. Tak blízcí si byli: s luciferským patronem Babišem i s Čapákem.
Babiš měl jasný cíl eurovolby vyhrát, a to se mu za Teličkovy pomoci podařilo. Telička byl zvolen europoslancem. Nicméně nestal se eurokomisařem, jak mu údajně vedení hnutí, tedy pan Babiš, slibovalo, eurokomisařkou za ČR se stala paní Věra Jourová. Teličkova náklonnost k pekelníku Babišovi pomalu chladla, a v říjnu roku 2017 s ANO zcela ukončil spolupráci, a to zejména kvůli názorové neshodě s jeho předsedou.
Pozici místopředsedy EP a post europoslance, které získal mj. díky hnutí ANO, si ovšem ponechal. Z právního hlediska je sice ponechání si mandátu moné, nicméně z pohledu etického je to sporné. Avšak můeme o tom psát, můeme o tom diskutovat, a to je tak všechno, co s tím můeme dělat, pravil by zde patrně Jára Cimrman. Vkrádá se otázka, jak to, e brilantní analytik nerozpoznal nebezpečí, které od pekelného Babiše hrozí a které poslední rok s gustem tepe v médiích a na sociálních sítích.
Letos máme opět volby do Europarlamentu. Zmíněný místopředseda zvauje, zda v nich bude kandidovat. Jeho sympatie má prý projekt integrovaných proevropských liberálních (pro ledaskoho opět ďábelských) sil, o který usiluje francouzský prezident Emmanuel Macron. Zdá se, e Teličkova fascinace velkými silnými mui a stranami nezná patrně mezí. Obleče opět teplákovku a bude joggovat s dábelským aboroutem Macronem okolo Eiffelovky? Anebo budou běhat u ve lutých vestách?
Nezbývá ne panu doktoru připomenout: S čerty nejsou erty!
Petr Kolman, Brno
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.