Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     Předplatné



Jste zde: Listy > Archiv > 2019 > Číslo 1 > Antonín Rašek: Britské gentlemanství

Antonín Rašek

Britské gentlemanství

Když jsem byl malý, dědeček z matčiny strany vyčítavě říkal, když se mu na mně něco nelíbilo: Buď gentleman! Měl jsem sice jen matnou představu, co ten výraz znamená, ostatně děda jako kamenický mistr asi taky, jen jsem měl pocit, že bych se měl chovat distingovaně, tedy vybraně. Později se mi tenhle pojem spojoval s britským gentlemanstvím, s pány, kteří se na veřejnosti pohybují noblesně, pokud možno ve fraku nebo smokingu s cylindrem. To mi zkomplikoval Neville Chamberlain při jednání v Mnichově. A tak jsem si začal myslet, že být gentlemanem znamená mít smysl pro fair play.

Z podvědomí se mi neodbytně vtírá scéna, v níž dvě stě padesát britských gentlemen and ladies jedenáct tisíc hodin, každý tedy celý pracovní týden, neúnavně prozkoumávají záznamy kamer, aby nám poskytli přesvědčivý obraz o pohybech dvou ruských příslušníků GRU. Nalezené záběry jsou dokonalé. Přesto diskutující na našich sociálních sítích, kteří fotografie srovnávali s mnohdy prakticky nerozeznatelnými záběry pachatelů kriminálních činů z českých kamer, s obdivem k britské snímací technice nijak nespěchali. A jako obvykle se tenhle dokonalý obraz, za který se postavili vedoucí představitelé USA, Kanady, Francie a Německa, snažila znevážit obviněná strana i naši skeptičtí komentátoři a experti dotěrnými dotazy. Jak je možné, že prošli kontrolními místy ve stejné vteřině; proč rozhodující roli ve vyšetřování hrají zpravodajské služby apod.

Proto nepřekvapilo, že Jan Hamáček se jako dočasný ministr omezil na komentář, že ministerstvo zahraničních věcí událost vyhodnocuje a je v kontaktu s britskými orgány. I předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, který dříve v té záležitosti dával najevo solidaritu s Brity, se vyslovoval opatrně. Stejně tak nikdo nespěchal se sankcemi. A tak se za třetí dějství Skripalova příběhu v Salisbury postavil jen Petr Gazdík; Britové by asi měli jako poradce v této věci angažovat Pavla Bělobrádka s lidoveckým Třikrát a dost! Mají-li Britové důkazy o jejich vině, co jim brání povolat je před soud? Jenže co by dělali, kdyby se k němu skutečně dostavili?

Antonín Rašek

Obsah Listů 1/2019
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.



Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.