Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     Předplatné



Jste zde: Listy > Archiv > 2018 > Číslo 6 > Zita Chalupová: Učebny dvou Václavů

Zita Chalupová

Učebny dvou Václavů

U příležitosti výročí 17. listopadu otevřela katedra politologie a evropských studií FF UP v Olomouci v rámci Týdne humanitních věd v polovině listopadu slavnostně posluchárnu někdejšího prezidenta Václava Havla (1936–2011) a seminární učebnu Václava Buriana (1959–2014), olomouckého polonisty, publicisty, nakladatele a spoluvydavatele časopisu Listy.

Asi stovku lidí uvítala Eva Lebedová z katedry politologie, politolog Tomáš Lebeda poté připomněl osobnost Václava Havla. „Havel byl po Masarykovi druhým a bohužel také posledním naším prezidentem, který zdůrazňoval nezbytnost morální dimenze politiky,“ řekl mimo jiné s tím, že učebny jsou pojmenovány po těchto dvou Václavech proto, že si pedagogové katedry velmi cení toho, co udělali pro naši společnost, a chtějí to stále připomínat svým studentům.

Rektor UP Jaroslav Miller přečetl dopis Dagmar Havlové. „O Václavu Havlovi toho bylo napsáno hodně, osobně jsem obdivovala jeho statečný a na první pohled donkichotský boj v době totality. Zastával pravdu. Fascinovala mě jeho láska k pravdě, velmi jsem si cenila jeho intelektu, předvídavosti, jeho tvůrčích schopností i jeho neobyčejné laskavosti. Ať je posluchárna Václava Havla požehnána a zaznívají v ní myšlenky a slova, která studenty povedou k poznání, k moudrosti a k pravdě,“ citoval rektor z dopisu.

Na Václava Buriana zavzpomínal prorektor UP Jiří Lach, který řekl, že Václav byl bystrý pozorovatel, který do komentování nejen politiky vnášel znalosti historické, filologické, obecně kulturní, protože patřil k nejsečtělejším osobám, které jsme tady mohli potkávat.

„Václav Burian velmi často a velmi hluboce debatoval, pokud s ním člověk hovořil a měl nějaký hotový názor, zhruba za deset až patnáct minut si ho opravil. V životě se nám stává, že potkáme člověka, který nás osloví, ovlivní na celý život. To je můj případ s Václavem Burianem. Vzpomínám na něho často, když čtu nějakou knihu nebo komentář a cítím, že mi velmi chybí jako člověk, který by spoustu věcí posunul do ještě jiných souvislostí,“ připomněl našeho někdejšího kolegu a přítele politolog Pavel Šaradín.

Zita Chalupová

Obsah Listů 6/2018
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.



Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.