Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu UNESCO byla zaloena v roce 1945 a mezi dvaceti zakládajícími státy bylo také Československo. Po jeho rozpadu se Česká republika stala členem v únoru 1993. Dnes má tato světová organizace 195 členů. Její sekretariát sídlí v Paříi. Činnost vyvíjí v pěti hlavních oborech: ve vzdělání, přírodních vědách,v sociálních a humanitních vědách, v kultuře a komunikace a v informacích. Z České republiky je v seznamu hmotného dědictví zapsáno deset měst, jedna obec a jeden historický areál, v seznamu nehmotného dědictví jich figuruje pět, například Jízda králů na Slovácku.
Český Krumlov byl zapsán do seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO v roce 1992. Mnozí občané města si pokládají otázku, jaký přínos to má pro jejich kadodenní ivot, oč tu vlastně běí.
Zápis zvýrazňuje historicky cennou hodnotu města, co se můe stát lákadlem pro turisty. Ročně jich sem zavítá milion tři sta padesát tisíc. Mám ale i zkušenost, e někteří o zápisu nevědí, a přesto Český Krumlov navštěvují. ádná slavobrána s nápisem Vítejte ve městě UNESCO tu není. Finanční dotace ze zápisu neplynou, to je zapotřebí zdůraznit. Zatím také nikdo nespočítal, jak velký by byl rozdíl mezi členstvím a nečlenstvím, co se profitu z turismu týče. Podle mého se to ani spočítat nedá. Dovídáme se, e kvůli mostu byly vyškrtnuty v roce 2009 ze seznamu Dráďany, ale na návštěvnost to údajně nemělo vliv.
Na konferenci, která se konala v Českém Krumlově u příleitosti dvacátého výročí zápisu v roce 2012, prohlásil Jan Jílek, starosta obce Jankov, pod ni patří Holašovice, zapsané rovně v seznamu, e pokud by mu někdo dal dva listy papíru, aby sepsal své praktické zkušenosti na toto téma, na prvním listu by popsal klady a na druhém, stejně velkém, zápory. Je to tedy padesát na padesát. Obdobně lze ohodnotit Český Krumlov. Mono v nadsázce říct, e historické centrum města je, co se týče obyvatel, pusté a zalidněné turisty. V současnosti převáně asijskými, kteří po procházce centrem odjídějí. Utratí tu minimálně. Zůstávají tady po nich hlavně odpadky v koších na náměstí a v ulicích. Z Krumlova se stává jakýsi skanzen, a v nadsázce řečeno se moná bude časem za vstup do města vybírat poplatek, jak bývá u skanzenů zvykem.
Jedním z úkolů, který souvisí se zařazením na seznam UNESCO, je také to, e se s ním občané mají ztotonit, aktivně se zapojit do různých aktivit, váit si tohoto členství. Nejedná se tedy jen o památky, jak se často prezentuje. Úkolem managementu města je diskutovat s občany, vysvětlovat, volit vhodná témata, vyslechnout jejich mínění a názory, získávat od nich zajímavé nápady. I to má -podstatný význam pro udrení členství v elitní společnosti. Bylo by poněkud paradoxní, aby postoj občanů byl k tomu skeptický, i kdy to nelze vyloučit.
V ivotě je vdy něco za něco. Zápis v seznamu UNESCO znamená nejen reklamu a poctu, ale také určité závazky a regule, je se musí plnit. Jde o jakousi formu dohledu, který je nutno strpět. Město je povinno podílet se kadoročně ve spolupráci s dalšími institucemi na zpracování hodnotící zprávy o stavu statku (myšlen Český Krumlov). Je mu rovně uloeno konzultovat s představiteli UNESCO chystané nové stavby či rekonstrukce stávajících objektů v zóně historického centra. V případě českého Krumlova nelze nezmínit ani kauzu otáčivého hlediště v zámeckém parku, o jeho existenci se vedou letité spory. A mezi aktéry je také UNESCO.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.