Jste zde: Listy > Archiv > 2018 > Číslo 6 > Hynek Skořepa: Makedonské potíe s názvem a nedemokratická demokracie
Makedonie je jedinou zemí bývalé Jugoslávie, která získala nezávislost pokojně, nebyla vtaena do občanské války. Jugoslávská armáda ji vyklidila na základě dohody, kterou vyjednal tehdejší makedonský prezident Kiro Gligorov (1917–2012, prezidentem byl 1991 a 1999). Ten se v mládí účastnil národně osvobozeneckého boje Titových partyzánů za druhé světové války.
Makedonie se sice stala v roce 1991 nezávislým státem bez konfliktu, na hraně propasti k občanské válce se však později ocitla ještě několikrát. Souití většinových slovanských Makedonců (64 %) s albánskou menšinou (25 %) není jednoduché. Země s přiblině třetinovou rozlohou oproti České republice a pouhými 2 100 000 obyvatel se navíc potýká s chudobou a s ne zrovna vstřícným postojem některých svých sousedů.
Spory o Makedonii začaly před více ne stoletím v souvislosti se slábnutím Osmanské říše a vznikem národních (respektive v případě Jugoslávie mnohonárodnostních) států na Balkáně. Území historické Makedonie bylo tehdy rozděleno mezi Jugoslávii (přesněji Království Srbů, Chorvatů a Slovinců), Bulharsko a Řecko. Jugoslávii připadla tzv. Vardarská Makedonie (podle řeky Vardar, protékající dnešním hlavním makedonským městem Skopje), Bulharsku Pirinská Makedonie (podle pohoří Pirin) a Řecku pobření Egejská Makedonie. Ani v jedné ze zemí nebyl uznáván makedonský národ a jakékoliv makedonské emancipační snahy byly krutě potlačovány. Makedonští a bulharští vlastenci z VMRO se na druhé straně pokoušeli dosáhnout nezávislosti pomocí teroristických útoků. Makedonský terorista dokonce zastřelil roku 1934 jugoslávského krále Alexandra ve francouzském Marseille, v pozadí však stáli chorvatští fašisté (ustašovci) v čele s Ante Pavelićem (ten řídil atentát z italského exilu).
Vnitřní makedonská revoluční organizace byla zaloena ji roku 1898 v Soluni. K odkazu VMRO se hlásí současná hlavní makedonská opoziční strana Jednotná makedonská revoluční organizace – Demokratická strana za makedonskou národní jednotu (VMRO-DPMNE).
Za druhé světové války dokázal Tito vyuít neřešených národnostních problémů, proklamace rovnosti a samosprávy národů umonila získat komunistickým partyzánům rozhodující vliv v rámci protifašistického odboje. Po osvobození se Makedonie stala jednou ze svazových republik federativní Jugoslávie. V Bulharsku i v Řecku pokračovalo odmítání existence makedonského národa a především v Řecku navíc bezohledná asimilace slovanského obyvatelstva.
Jestlie bulharský postoj se v posledních desetiletích přece jen změnil a Bulhaři uznali makedonštinu za samostatný jihoslovanský jazyk (nikoliv pouhý dialekt bulharštiny), kvůli přetrvávajícím řeckým námitkám musela do OSN Makedonie vstoupit pod krkolomným názvem Bývalá jugoslávská republika Makedonie (FYROM). Řecko poté opakovaně blokovalo vstup Makedonie do EU.
Rozšiřování Evropské unie na Balkán by mělo přispět ke stabilizaci regionu. Setkal jsem se s názorem, e je rozhodně lepší balkánské země přes všechny s tím spojené problémy do Unie přijmout, ne je nechat někde venku za plotem. Nestabilní Balkán toti ohrouje stabilitu zbytku Evropy. Na druhé straně není jasné, kam a by rozšiřování EU mělo jít. Turecko, o jeho přijetí se uvaovalo ji před řadou let, se nyní Evropě spíš vzdaluje. Zatím nejmladším členem EU zůstává Chorvatsko (2013).
V červnu letošního roku podepsali ministři zahraničí Makedonie a Řecka tzv. Prespanskou dohodu (podle Prespanského jezera), která otevřela cestu k urovnání sporu o název Makedonie. Dohodu ratifikovaly parlamenty obou zemí. Ten makedonský o ní však musel jednat opakovaně. Prezident Ďorge Ivanov (z VMRO-DPMNE) toti vyuil svého práva veta a dohodu nepodepsal.
O budoucnosti Makedonie se navíc v září hlasovalo v referendu, účast v něm však byla nízká (pouze 36 % oprávněných voličů). Více ne 90 % hlasujících se vyslovilo pro změnu ústavy spojenou se zavedením nového názvu státu, přesto je výsledek povaován za neúspěch levicového premiéra Zorana Zaeva. Ten vyzval obyvatele k hojné účasti při hlasování o budoucnosti země. Aby bylo referendum platné, mělo se jej zúčastnit minimálně 50 % voličů. Otázka, poloená v referendu, zněla: Jste pro členství v EU a NATO přijetím dohody mezi Makedonskou republikou a Řeckou republikou?
Změna názvu Makedonie na Severní Makedonii je toti nutnou podmínkou k tomu, aby Řecko přestalo blokovat vstup země do euroatlantických struktur. Předčasně zemřelý diplomat a novinář Alexander Tolčinský (1969–2015) před několika lety uvedl o řeckém tvrzení, e by název Makedonie mohl ve svém důsledku přerůst v územní nároky vůči Řecku, e to bylo a je v případě dvoumilionové země, kde třetinu obyvatel představují Albánci, poněkud směšné. Přesto se spor vlekl a do letošního léta, kdy se premiéři Řecka a Makedonie po hodinovém telefonátu dohodli. Někdejší jugoslávská federativní republika se má nově nazývat Republika Severní Makedonie. Její obyvatelé se podle Alexise Tsisprase i Zorana Zaeva budou moci nadále nazývat Makedonci.
Jeliko makedonské referendum bylo pro nízkou účast neplatné, museli o změnách rozhodnout poslanci. Vláda sociálního demokrata Zaeva však nedisponuje dostatečnou parlamentní většinou. Při hlasování bylo potřeba získat osm opozičních poslanců. Oněch několik opozičních poslanců se uvolilo vládu podpořit za slib amnestie v souvislosti s násilnostmi v dubnu loňského roku. Tehdy rozlícení stoupenci expremiéra Nikoly Gruevského vtrhli do parlamentu a zranili např. právě Zaeva, jen v té době ještě byl šéfem opozice (měl se teprve stát novým ministerským předsedou).
Slibem se Zaevovi podařilo dát dohromady nezbytných 80 poslanců z celkového počtu 120. Změna ústavy i jména země byla přijata hned v prvním čtení. Nikdo z přítomných se nezdrel hlasování, nikdo nebyl proti. Zaev opoziční zákonodárce pochválil, ostrou kritiku však sklidili od svých spolustraníků. Šéf VMRO-DPMNE Hristijan Mickoski mluvil o černém pátku makedonské historie a strana vyloučila poslance, hlasující pro změny, ze svých řad.
Zdánlivě si tedy v Makedonii mohou oddechnout. Doufejme, e nepůjde o klid před bouří. Proti změně názvu se toti protestovalo jak v Řecku, tak v Makedonii. Všech osmdesát pozitivistických makedonských poslanců obdrelo policejní ochranu.
V souvislosti s děním v Makedonii můeme dlouhodobě sledovat slovní přestřelky mezi americkou a ruskou diplomacií. Obě země se navzájem osočují ze zasahování do dění v Makedonii. Je zřejmé, e Rusko a jeho tajné sluby mají dlouhé prsty. Na druhé straně i Američané mají na Balkáně své zájmy, které nehájí vdy zrovna v rukavičkách. A jaké jsou zájmy Evropské unie?
Koncem léta navštívila Makedonii osobně německá kancléřka Angela Merkelová, aby vyzvala Makedonce k podpoře změn. Věřme, e tak činila s dobrými úmysly, nikoliv pouze z důvodu získání snadnějšího přístupu německého zboí na makedonský trh. Zdá se, e bění Makedonci mají úplně jiné problémy ne název země. Navíc moná tuší, e případný vstup do EU nemusí přinést jen pozitiva. Především zemědělci v Makedonii, označované za zelinářskou zahradu bývalé Jugoslávie, se mohou oprávněně obávat problémů s odbytem svých produktů a konkurence levného zahraničního ovoce a zeleniny. Při vší úctě ke kancléřce Merkelové i nesporným přínosům Evropské unie je zřejmé, e stále platí Orwelovo všechna zvířata jsou si rovna, některá jsou si však rovnější. Čtenářům Listů asi není třeba vysvětlovat, e například za řecké hospodářské problémy nenesou odpovědnost pouze samotní Řekové, ale velký díl viny má i dlouhodobá hospodářská politika Německa.
Pokud do budoucna nedokáe Evropská unie podobné problémy alespoň částečně řešit, ádné rozšiřování jí nepomůe a dopadne jako bývalý Sovětský svaz. Rozpadne se. Pro malé země, včetně těch středoevropských, by to znamenalo velmi nejistou budoucnost.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.