Jste zde: Listy > Archiv > 2018 > Číslo 6 > Heda Čepelová, Miroslav Jašurek: Lidská práce u nikomu nic nevydělá
Odborné debaty o digitalizaci ani po čtyřech letech nevnesly větší světlo do otázky, jak se vlastně projeví na trhu práce. V mezičase u ale změny začaly. Největší výzvou pro budoucnost bude poradit si s faktem, e prostředky na ivobytí u nebudeme získávat vlastní prací.
Podle nejnovější studie společnosti McKinsey má ČR prostor pro automatizaci poloviny pracovních aktivit, kterými se u nás lidé dnes zabývají. Během nejbliších deseti let by se mělo zautomatizovat dvacet čtyři procent pracovních míst, co představuje víc ne milion pozic. Podobný odhad pro české zaměstnance prezentovala začátkem roku společnost PricewaterhouseCoopers. Ještě dřívější studie ministerstva práce a sociálních věcí byla mnohem optimističtější – za dvacet let zmizí prý jen kolem čtyř set tisíc zaměstnaneckých pozic, podobně ale ubude lidí v ekonomicky aktivním věku, take budeme takříkajíc na svém.
Všichni se ale shodují, e digitalizace také nová místa vytvoří. Mluví hlavně o nových profesích, které budou postavené na komunikaci s roboty-dělníky fyzické dřiny. Tu a tam zaznívá i myšlenka, e práce pro lidi zůstane především v profesích, jejich alfou a omegou je práce s lidmi, jako jsou učitelé, zdravotníci, sociální pracovníci, terapeuti či kreativci nejrůznějšího druhu. Tu podpořil pro změnu tým vědců z Oxfordské univerzity.
Navzdory čtyřletému úsilí o formulaci politiky 4.0, je by komplexně popsala změny, které digitalizace přinese pro trh práce, a vymyslela nástroje, jak se na ně připravit, máme stále dost mlhavou představu, co vlastně do budoucna čeká naše peněenky. Ty se toti v drtivé většině případů plní právě příjmem z práce či podnikání. A kdy se změní to, kolik je kdo ochotný zaplatit za lidskou práci, bude se muset změnit strategie státu i jednotlivců.
Zmíněné studie často vytvářejí dojem, e za pár let přijde nějaký moment, ve kterém kapitáni průmyslu ohlásí masivní nábor robotů a s kadou dodávkou propustí stovky zaměstnanců. Tak to ale není a nebude. Digitalizace u postupně probíhá – tam, kde to při zvyšující se ceně práce začíná být pro průmysl výhodné, tam, kde digitalizované firmy a digitální platformy jako Uber a Airbnb vytlačují z pozic kamennou konkurenci, tam, kde se mezinárodně optimalizuje výroba, přesouvá se za naše hranice a bere zakázky subdodavatelům. Týká se to bez výjimky průmyslu i slueb. Take nejlepším vodítkem pro to, co nás s digitalizací čeká, je to, co můeme v ekonomice a na trhu práce pozorovat u teď.
Jedním z nejvýraznějších rysů téhle změny je boj o cenu lidské práce. Jak těké je vybojovat zaměstnancům doslova kadou korunu, jsme na podzim viděli v přímém přenosu u debaty o zvýšení minimální mzdy. Víc ne čtvrt roku trvalo najít kompromis mezi návrhem, aby mzdové dno rostlo o patnáct set korun, jak chtěla sociální demokracie, a tlakem, aby se přidalo maximálně tisíc korun, jak chtěli zaměstnavatelé a premiér. V poslední fázi se hádali ministři, odboráři a podnikatelé o padesát korun. A nedá se čekat, e to v příštích letech bude lepší.
Zaměstnavatelům se toti práce vyplácí čím dál míň. Digitalizace v průmyslu i ve slubách umoňuje zvládnout větší výkony rychleji a bez nutnosti platit sociální a zdravotní pojištění. Automatizace ale dramaticky mění i pohled na to, co vlastně lidská práce je a k čemu má být dobrá. Mění toti pohled na to, co vlastně vydělává. Zaměstnavatelé občas mluví o tom, e se u nás od devadesátých let stalo velmi populární podnikat ve mzdách. V lidské řeči to znamená dosahovat přijatelné ceny, a tedy odbytu, nízkými náklady na práci. Digitální technologie mohou způsobit, e tento model nízkonákladové výroby najde mnohem větší popularitu po celém světě. Jen nepůjde o lacinou práci lidí, ale robotů.
Otázka, kterou zbývá zodpovědět, zní: kdo bude v takovém systému platit lidem, kolik a za jakou práci? I zde se nabízejí jistá vodítka, která můeme sledovat v současných trendech. Své mají rozhodně jisté lidé, kteří vystudují kombinaci informačních technologií a ekonomie nebo informačních technologií a strojírenství. Ale pozor – jen na nejbliších pár let. Technologický rozvoj bude klást extrémní nároky na znalost konkrétních řešení, která se pouívají v současné praxi. Je to podobné jako u historiků před a po sametové revoluci nebo u výuky soudobé historie. Nikdo si nebude zcela jistý, co je vlastně up-to-date.
Své mají jisté také zmíněné profese, ve kterých jde o práci s člověkem. Ostatně učitelství nebo lékařství bylo historicky vdy chápáno jako bezpečná práce – učit nebo léčit lidi bude vdycky potřeba. U nás si ale učitelé nebo zdravotní sestry mohou být také jistí tím, e jejich platy nebudou výhledově o nic moc lepší ne dnes. Státní pokladna přijde v důsledku digitalizace o část příjmů na daních i odvodech, bude potřeba na důchody a vdycky se najde nějaký důvod, proč nejdřív hledat vnitřní úspory.
Rýsuje se nám tu tedy základní politická otázka: zda a v jakém rozsahu budeme chtít financovat lidskou práci, jejím cílem bude práce s lidmi, a ne zisk. To a nic jiného bude výhledově rozhodovat o tom, kolik budeme domů nosit na výplatní pásce. Stále méně a méně zisků se bude generovat lidskou prací, take nezisková práce bude opodstatněná jen na základě společenské a politické poptávky. Ta se můe vydat cestou hledání nových řešení, jak takovou práci zaplatit. Prvním takovým výkopem jsou úvahy o digitální dani, nebo naopak o zavedení nějakého typu nepodmíněné příjmové dávky. Oba nástroje by znamenaly, e jako společnost budeme mít alespoň nějaký nástroj, jak neziskovou práci financovat.
Druhou variantou je, e se budeme dret pravidla nevyděláváš, neškemrej. Ostatně, nemusíme přece vzdělávat tolik dětí – kraje nakonec u dnes poadují, aby na střední školy chodili jen chytří a talentovaní. Moná tedy dospějeme k tomu, e nemusíme ani léčit tolik lidí, po příštích volbách se můeme třeba shodnout na tom, e nemocnice jsou jen pro zdravé a bohaté.
Představa, e bychom se dobrovolně rozhodli omezit vzdělávání nebo léčení lidí, můe být na první pohled absurdní. Ale opět: náznaky takového trendu u můeme v realitě pozorovat. Nemocnice zápasí s nedostatkem zdravotních sester i lékařů a přetěují ty stávající, ve školách zase učitelský sbor stárne a mladí od profese utíkají za lepším. Pokud nenajdeme cestu, jak lidskou práci pro lidi výrazně víc financovat, omezí se výhledově sama. Zkrátka nebude, kdo by ji za nabízenou cenu práce dělal.
Jistěe stále existují srdcaři, kteří berou svoji práci jako poslání a na peníze si nestěují. O jejich páteře se ale neopírá systém, ve kterém fungují. Naopak, leckdy se takoví lidé snaí svou práci dělat dobře navzdory tomu, co je pro systém ekonomicky efektivní. Lidé, kteří do své práce chodí s láskou, nejsou mimozemšťani, za ně by nájem či hypotéku platila nějaká neznámá vyšší síla. To, e do debaty často vstupují s diskusí, jak dobře učit děti nebo napravit lidské zdraví, neznamená, e peníze neřeší. Naopak, hájí dnes nevídanou a pro budoucnost progresivní pozici: baví se o tom, jak to udělat, aby práce dávala jiný ne ekonomický smysl. Právě k těmhle východiskům budeme muset sáhnout, pokud chceme doopravdy přemýšlet o práci budoucnosti. Kolik budeme chtít platit za kvalitu ivota, vlastní i celé společnosti?
Heda Čepelová (1988) je socioloka a příleitostná publicistka, působí v Masarykově demokratické akademii.
Miroslav Jašurek (1983) je politolog a analytik, člen Představenstva Masarykovy demokratické akademie.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.