Ochrany přírody a planety mají politici, mediální celebrity a pracovníci různých (ne)ziskovek ji pár let plná ústa. Rád bych upozornil na opomíjenější problém. Stranou pozornosti českých médií toti stojí neustále se zvyšující spotřeba oblečení a textilu. Kadý občan ČR údajně spotřebuje okolo sedmnácti a půl kilogramu textilu ročně, co je zdaleka nejvíce v historii. Inu – udělám si radost, koupím si nové tričko či košili, takhle uvauje stále více lidí. Jde o problém de facto celého světa, jeliko spotřeba oblečení stoupá i v jinak chudých státech. Asi znáte ty záběry z Afriky či Asie, spojené s nějakým humanitárním, ekonomickým či přírodním průšvihem, kde vystupují domorodé osoby v novém (zpravidla značkovém) oblečení. Toť paradox.
Jak upozorňují vědci, pěstování textilních plodin, především bavlníku, je náročné na vodu, hnojiva a pesticidy, z čeho plyne negativní dopad na ivotní prostředí. Textilní průmysl také celosvětově produkuje obrovské mnoství odpadních vod, je vznikají při praní, čištění, barvení a úpravě textilního vlákna a při výrobě páry. A další problémy jsou spojeny se zátěí, které přírodě působí odloený (starý) textil.
Moná bude můj následující apel znít do značné míry bláznivě. Avšak nastal čas, abychom ádali po rozumnějších politicích a dalších veřejně známých osobnostech, aby začali chodit ve starším, sepraném oblečení. Obnošená košile či kalhoty se musí stát spíš předmětem sympatií, nikoliv dryáčnického posměchu. Ostatně kterak má občan věřit různým celebritám zaštiťujícím ekologické nadace, kdy se v médiích objevují ve stále novém oblečení? Uvědomují si naši slavní neekologičnost svého chování? V této souvislosti nutno (bez ironie) ocenit skromnost oblékání prezidenta Zemana, kupříkladu jeho letní sepraná trička určená pro dovolené na Vysočině. Zde nutno té ocenit, e prezident pro své dovolené nevyhledává neekologicky vzdálené lokality, např. v Tichomoří.
Delší čas nošené oblečení by se mělo stát estetickým pravidlem i pro úředníky veřejné správy, a to nejen z ministerstva ivotního prostředí. Jak uvěřit radnímu kraje či města hořekujícímu nad potřebou sniovat mnoství odpadu, kdy se sám neustále vyskytuje ve veřejném prostoru v novém oblečení? Před nedávnem jsme měli komunální volby – jsem zvědav, zda některá z nových stran, která v nich uspěla (např. Piráti), si dovolí do etických kodexů pro pracovníky radnic prosadit, e se jim doporučuje chodit v pracovní době v ekologicky šetrném oblečení a e na úředníky takto oděné bude nadřízenými nahlíeno veskrze kladně. Takté věřím, e různé módní policie přehodnotí své soudy, jimi ovlivňují statisíce lidí, a budou pozitivněji hodnotit celebrity oblékající se skromně do staršího (čti pro planetu přátelštějšího) oděvu. Předestřené názory asi ledaskomu mohou připadat jako výstřední a autora moná bude někdo pokládat za podivína, avšak pokud chceme sniovat ekologickou zátě naší planety, jiné cesty nevidím. Ergo kladívko, chceme čekat v nové naehlené košili konec civilizace?
JUDr. Petr Kolman, Brno
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.