Jste zde: Listy > Archiv > 2018 > Číslo 6 > Antonín Rašek: Demokraticky zvolený politik má dostat šanci
Vyvrcholením oslav padesátého výročí praského jara a vzpomínky na jeho násilné ukončení 21. srpna 1968 měl být pietní akt před budovou Českého rozhlasu. Pietní akt to v ádném případě nebyl. Pro přímé účastníky tehdejších událostí na Vinohradské třídě to muselo být zklamáním. Dovedu si to představit, byl jsem tam tenkrát také. Prezident Miloš Zeman se díky své prognostické profesi angaovat odmítl. Dobře věděl proč. Odnesl to premiér Andrej Babiš a předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček, který byl v tu dobu ještě na houbách.
Přemýšlím, co se za více ne čtvrtstoletí s českou společností stalo, kdy se jedna její část delší dobu nemůe vyrovnat s tím, e většina si demokraticky zvolí někoho jiného, ne si přála menšina. Kdyby šlo o novou politickou garnituru, která chce skončit se svobodnými volbami, bylo by to něco jiného, ale o nic takového přece nejde. Volby jsou pomalu kadý rok, tak je moné měnit politickou scénu kontinuálně. Ale to vyaduje jisté pozitivní úsilí, e? Podobné praktiky se objevují i v médiích. Kdy jsme začali u premiéra, stačí vzpomenout, jak se k němu zachovala v jednom večerním pořadu Události, komentáře na ČT24 moderátorka Daniela Písařovičová. Dávala mu jako lidé před rozhlasem najevo svůj vztah k němu. O to víc je nutné ocenit Babišův klid a trpělivost, jiný politik by za takové situace vypěnil. Zvláště je-li v pětadvacetiminutovém programu přerušován snad třicetkrát. A tak se televizní divák musel spokojit s tím, e se mu premiérovo sdělení dostává po dávkách, pokud vůbec. Po prázdninách se na TV Barrandov v rozhovoru s moderátorem Jaroslavem Soukupem opět objevil Miloš Zeman. Mít v televizi pravidelně prezidenta je jistě terno. Navíc kdy se poté ve studiu objeví právě i premiér. Jako divák jsem ale znovu začal mít pochybnosti o tom, koho tato stanice vlastně prezentuje, není-li jím generální ředitel v dvojroli moderátora. Ten často pro své otázky vyuívá víc času, ne dává k dispozici hostu.
Nic proti tomu, objeví-li se přitom zajímavé informace. Jene v případě Jaroslava Soukupa o tom mluvit nelze. Babiš se k nepřerušovanému slovu v podstatě nedostal. I kdy lidé byli třeba zvědaví, co ta operace Sophia k záchraně uprchlíků vlastně obnáší. A tak jsem raději přeladil na přenos fotbalového zápasu Sevilla FC – Sigma Olomouc. A vzpomínal, jaký je to poitek poslouchat hovory Na plovárně, které vede Marek Eben. Nepatřím k Babišovým voličům, ale ke kritikům jeho korporativního pojetí státu. Byl-li však demokraticky zvolen, musí dostat šanci. Není horším premiérem, ne které jsme u zaili.
Antonín Rašek, Praha
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.