Jste zde: Listy > Archiv > 2018 > Číslo 5 > Antonín Rašek: K udrení demokracie je nutné řešit problémy
Jan Štern v Salonu Práva 26. 6. v článku Konec kapitalismu?! napsal: Populisté všeho druhu nabízejí ochranný deštník národního státu nejen před ekonomickou nejistotou, kterou přináší globální ekonomika, ale před všemi ,novotami, jako jsou genderová problematika, ochrana menšin, registrované partnerství, politická korektnost, multikulturní koncept, tedy před vším, co rozvrací ,přirozený svět, narušuje stávající kulturní paradigma a tradiční společenské a rodinné uspořádání. A zejména pak ochranu před masovou migrací. Ta se jeví jako tak zásadní politické téma, e je s to změnit, či dokonce destruovat demokratický systém.
Jsou to a osudově důleitá témata. Většinová populace se ale domnívá, e se díky enormnímu zájmu, který jim věnuje podle ní samozvaná elita, ocitá na okraji. Navíc u ní převauje pocit, e se vše děje na její účet.
Podstatnou část ivota jsem se zabýval empirickou sociologií. Samostatně nebo jako vedoucí týmu jsem se podílel na zpracování cca dvou stovek výzkumných prací a násobný počet jsem jich prostudoval. Na přirozený pohled lidí na svět se proto rozhodně nedívám s despektem. Byl jsem zprvu překvapen, jak na jasné otázky odpovídali respondenti odlišně a protikladně, ne mi došlo, e je to tvrdá sociální realita, kterou není lehké změnit. Vyaduje to onu masarykovskou fušku.
Stern v závěru píše: Velká část této populace by byla ochotná obětovat liberální demokracii jistotě hráze před přílivem uprchlíků a ekonomických migrantů. Takhle tomu rozhodně není. Převáná část našich občanů si uvědomuje hodnotu demokracie. Ale zároveň od svých demokraticky zvolených zástupců poaduje, aby spravedlivě řešili společenské problémy, a to nejen pokud jde o migraci. Ne aby se například navršily do tak obludné podoby jako rozhodnutí Nejvyššího soudu, podle kterého se bývalí klienti H-systemu budou muset za nedodrení formálních právních ustanovení vystěhovat. A se tím nakonec musí zabývat nejen představitel místní samosprávy, ale i prezident, předseda vlády a parlament.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.