Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     Předplatné



Jste zde: Listy > Archiv > 2018 > Číslo 5 > Medaile předsedy Senátu našim autorům

Medaile předsedy Senátu našim autorům

Předseda Senátu Parlamentu České republiky Milan Štěch udělil tradičně 27. září 2018 jednadvaceti osobnostem českého společenského a politického života Stříbrnou pamětní medaili. Mezi oceněnými v letošním roce byli i dva lidé z okruhu Listů – náš pravidelný autor sociolog a historik Karel Hrubý a právník Leopold Pospíšil, kterému jsme v nakladatelství Burian a Tichák mohli vydat knihu vzpomínek na studia na olomouckém gymnáziu Horribile visu. Léta bohatýrská (2016). Oběma oceněným gratulujeme, přejeme mnoho dalších let i tvůrčích úspěchů.

Pro paměť pak doplňujeme, že Karel Hrubý je sociolog a historik, politický vězeň padesátých let a dlouholetý pracovník československého demokratického exilu po roce 1968. Vystudoval filozofii, sociologii a češtinu na Karlově univerzitě v Praze, poté vyučoval na středních školách na Plzeňsku a učitelském ústavu v Plzni, kde byl v roce 1955 zatčen a v zinscenovaném procesu odsouzen na deset let vězení. Větší část trestu strávil v pracovním táboře v uhelných dolech, po propuštění pracoval v dělnických profesích až do roku 1968, kdy začal působit jako sociolog. Po srpnu 1968 odešel do exilu do Švýcarska, kde žije dodnes. Byl činovníkem Československé společnosti věd a umění a vydavatelem jejího čtvrtletníku Proměny, který se věnoval československé kultuře, filozofii a pracím autorů československého disentu. Řadu let působil jako předseda exilové Československé sociální demokracie, podílel se také na práci Rady svobodného Československa. Naposledy mu vyšla kniha Cesty komunistickou diktaturou. Kritické studie a eseje (Praha 2018).

Prof. Leopold Pospíšil je právník a právní antropolog, emeritní profesor Yale univerzity, který po druhé světové válce významně utvářel vývoj vědního oboru antropologie a bývá nazýván otcem zakladatelem antropologie práva. Po druhé světové válce se stal aktivním členem národně socialistické strany. V roce 1948 se účastnil pochodu studentů na Hrad, kvůli čemuž musel následně emigrovat. Dostal se do USA, kde studoval sociologii, filozofii a antropologii. Poté přednášel na různých univerzitách, v letech 1956–1983 byl profesorem na univerzitě Yale a kurátorem antropologického oddělení Peabodyho muzea. Po roce 1989 často navštěvoval Československo, přednášel na univerzitách v Olomouci a v Praze.

-red-

Obsah Listů 5/2018
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.



Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.