Předseda Senátu Parlamentu České republiky Milan Štěch udělil tradičně 27. září 2018 jednadvaceti osobnostem českého společenského a politického ivota Stříbrnou pamětní medaili. Mezi oceněnými v letošním roce byli i dva lidé z okruhu Listů – náš pravidelný autor sociolog a historik Karel Hrubý a právník Leopold Pospíšil, kterému jsme v nakladatelství Burian a Tichák mohli vydat knihu vzpomínek na studia na olomouckém gymnáziu Horribile visu. Léta bohatýrská (2016). Oběma oceněným gratulujeme, přejeme mnoho dalších let i tvůrčích úspěchů.
Pro paměť pak doplňujeme, e Karel Hrubý je sociolog a historik, politický vězeň padesátých let a dlouholetý pracovník československého demokratického exilu po roce 1968. Vystudoval filozofii, sociologii a češtinu na Karlově univerzitě v Praze, poté vyučoval na středních školách na Plzeňsku a učitelském ústavu v Plzni, kde byl v roce 1955 zatčen a v zinscenovaném procesu odsouzen na deset let vězení. Větší část trestu strávil v pracovním táboře v uhelných dolech, po propuštění pracoval v dělnických profesích a do roku 1968, kdy začal působit jako sociolog. Po srpnu 1968 odešel do exilu do Švýcarska, kde ije dodnes. Byl činovníkem Československé společnosti věd a umění a vydavatelem jejího čtvrtletníku Proměny, který se věnoval československé kultuře, filozofii a pracím autorů československého disentu. Řadu let působil jako předseda exilové Československé sociální demokracie, podílel se také na práci Rady svobodného Československa. Naposledy mu vyšla kniha Cesty komunistickou diktaturou. Kritické studie a eseje (Praha 2018).
Prof. Leopold Pospíšil je právník a právní antropolog, emeritní profesor Yale univerzity, který po druhé světové válce významně utvářel vývoj vědního oboru antropologie a bývá nazýván otcem zakladatelem antropologie práva. Po druhé světové válce se stal aktivním členem národně socialistické strany. V roce 1948 se účastnil pochodu studentů na Hrad, kvůli čemu musel následně emigrovat. Dostal se do USA, kde studoval sociologii, filozofii a antropologii. Poté přednášel na různých univerzitách, v letech 1956–1983 byl profesorem na univerzitě Yale a kurátorem antropologického oddělení Peabodyho muzea. Po roce 1989 často navštěvoval Československo, přednášel na univerzitách v Olomouci a v Praze.
-red-
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.