Vznášel jsem se nad Lamanšským průlivem a vzpomněl si na Alberta Einsteina, který vysvětloval, proč právě on vymyslel teorii relativity: Protoe normální mládenec se nezatěuje přemýšlením o problémech prostoru a času. Na takové věci si udělal názor u jako dítě. Můj intelektuální vývoj byl však zpoděný, co způsobilo, e jsem se začal trápit prostorem a časem, a kdy jsem dospíval.
Opoděný jsem nebyl a vůbec u ne geniální v ádném věku, přesto je tu podobnost. Kdy vidím znuděné pasaéry, většinou mladé, moc rád bych jim sdělil zkušenost z časů, kdy výlet i do spřátelené země představoval frontu na přílohu k občanskému průkazu na zamříovaném oddělení VB, sloité vyplňování celního prohlášení, a pak jste přesto mohli skončit na hranicích osobní prohlídkou a očicháváním vlčáky, případně posazením do zpátečního vlaku pro nesprávnou délku vlasů. I to se stávalo. Dostat se za eleznou oponu bylo pro nás, šedou zónu, nadosmrti vyloučené.
Teď si člověk namátkou otevře atlas a vydá se na letiště. Vznášet se jen tak nalehko a za pár peněz deset kilometrů nad oblaky tisícikilometrovou rychlostí! My zaostalí staří máme výhodu, e se můeme dětinsky radovat. Nevyvodíme z ní sice ádnou teorii, ale zaíváme ono Heuréka!
Take třeba... Liverpool. Boeing prudce dosedá a tvrdě poskakuje na ranveji letiště Johna Lennona. A zas vzpomínka. Začátkem listopadu 1989 jsme s kamarády cestovali konspirativní oklikou do Vratislavi. Přes Luické Srbsko. Rozbitá cesta kolem zapáchající elektrárny Schwarze Pumpe. Byla to pro některé z nás první a hned i poslední návštěva NDR. A teď mám já první a poslední příleitost nahlédnout do evropské Anglie, která se má za pár měsíců vzdálit a odcizit.
Ano, vznést se a letět, kam se mi zlíbí, za hodinu a půl se ocitnout v jiném světě, je moc pěkné. Ale co vlastně tam? Bedekry jsou dokonalé a zbytek je na internetu. Pochyboval jsem. Ovšem, Merseyside, aglomerace kolem ústí řeky Mersey, je taková, jakou jsem si představoval. Celé čtvrti řadových domů z červených cihel, kostely pochmurné jako z anglických detektivek – kromě římskokatolické katedrály inspirované jakoby vědecko-fantastickým filmem.
A řeka jak Labe v Hamburku, ne tak široká, ale blí k ústí, take i sem zaoceánské lodě snadno vplují. Dojdeme k pomníku Titanicu, na kterém se ale dočteme, e je pomníkem všech lodních neštěstí a e R. M. S. Titanic sice měl Liverpool na štítu jako domovský přístav, nebyl zde však postaven, na osudovou plavbu se odtud nevydal, ba ani tu nikdy nebyl! Ale i to bych se dověděl, kdybych četl v průvodcích pořádně, tak jako jsem se dočetl o Albertově doku, budovách Tří grácií nebo o fantastických zvířatech Liverbirdovi v městském znaku či tvoru zvaném SuperlambBanana postávajícím v ulicích.
Nejvíc soch, nápisů a pamětních desek mají ovšem Beatles a postavy z jejich písní. Eleanor Rigbyová jako bezdomovkyně na lavičce hned za rohem Mathew Street, centra beatlemánie celého světa. ivá hudba z denních i nočních podniků, počínaje Cavern Clubem, sem doléhá nepřetritě a Eleanor zde znaveně klímá na památku všech osamělých lidí, se skloněnou hlavou, v ruce síťovku s mlékem, na lavici kus chleba v novinách oznamujících rozpad skupiny Beatles.
Proč chodit všední Panny Lane, jí táhne vítr, či k parčíku Strawberry Field, kdy stačí pustit si doma hudbu do sluchátek?
A přece něco. Do všech těch vlastně nezajímavých míst se sjídějí davy všech ras a věkových skupin, obcházejí je, fotografují a přemýšlejí, jak je moné, e tak úasné věci se rodí z všednosti. A zjišťují, e je to sice neřešitelné, ale zcela jistě blízké hlubokému smyslu světa.
Ještě jedno poznání jsem ve vzdalující se části Evropy učinil: obyvatelé jsou milí, vlídní a přátelští. Jistě ne všichni, ale taková atmosféra v Liverpoolu dominuje. Třeba nás bude muset jednou odcizená Británie zase poučit.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.