Básníci a vykladači XII
Petr Borkovec vybírá pro kadé číslo Listů báseň a jejího čtenáře.
Pavel Novotný
kdo bude onou osobou
se naprosto nedá říct
my nevíme kdo bude osloven
my nevíme vůbec nic
a osloven můe být kdokoli
naprosto kdokoli z nás
a paklie bude osloven
on dozví se všechno včas
já nevím kdo bude osloven
o tom já nevím nic
zda budu já onou osobou
opravdu těko
opravdu těko
opravdu těko říct
protoe
kdo bude onou osobou
se naprosto nedá říct
my nevíme kdo bude osloven
my nevíme vůbec nic
Není to báseň, která by ve mně na první přečtení rozehrála nějakou vnitřní strunu. Vlastně se mi nelíbí, je znepokojivá a zneklidňující. A taky redundantní, základní sdělení se opakuje několikrát, a si člověk říká: jasně, u jsme to pochopili, to by stačilo. Triviální. Co je mi po tom, e je těko říct, kdo to bude? Jene – něco mi po tom přece jen je. Ta redundance, ta nedořečenost, ta důsledná nekonkrétnost jsou zdrojem onoho zneklidnění, společně s tím, e se tam mluví o nás. Jako bych v tom měl být taky namočen. Přitom nevíme vůbec nic, asi ani kdo je ten, kdo někoho z nás eventuálně osloví.
Kdy jsem báseň přečetl poprvé, rychle a povrchně, asociovala mi věc, nad kterou u dlouho přemýšlím, toti proč neumíme předvídat budoucnost našeho světa, navzdory tomu, e síla vědy se zakládá na schopnosti dělat predikce. Potí je, e predikce se týkají vdy jen systémů striktně vymezených vůči okolnímu světu. Jene ve skutečnosti je vše propojené, a tak kromě globálních trendů, které jsou velké a mocné (a o nich tak něco víme a dokáeme je jaktak extrapolovat), je kolem nás spousta drobných zárodků příštích moných budoucností, z nich některé se rozvinou, ale nikdo neví, která to bude. V lese jsou miliony semenáčků a jen mizivé procento vyroste ve vzrostlé stromy – budoucí les. Z milionů narozených dětí bude jen pár géniů, proroků nebo velezločinců, kteří určí podobu budoucího světa. Ale kdo bude onou osobou, se naprosto nedá říct. Právě proto, e potenciál je ve všech a ve všem.
Jene tahle báseň naznačuje, e je to ještě horší. To nejsou jen nějaké zárodky trendů kolem nás; my jsme v tom ve skutečnosti namočení, můe v tom být zapleten kdokoli z nás samotných. Ani tak ne tím, e se s nějakou pravděpodobností staneme géniem nebo velezločincem, nýbr něčím úplně jiným, o čem nevíme vůbec nic. Jinými slovy, nejene nevíme, co z toho, co se zrovna děje, bude v budoucnosti důleité, ale netušíme ani, jakými všemi cestami se tyhle věci mohou rozvíjet. U semenáčků v lese to aspoň v principu víme, jene rozmanitost jevů a struktur kolem nás je neporovnatelně větší ne semenáčky v pralese, take ani netušíme, o jaké alternativní cesty budoucích významů se jedná. Víme jen, e něco nějak bude – a bude se to setsakra týkat nás nebo našich bliních.
Jen mi nějak nesedí ta striktní polarita nás neznalých a onoho oslovujícího. Osud si spíš hraje, ne e by někoho oslovoval. Jsme opravdu tak pasivně vydáni napospas někomu, kdo nás osloví?
David Storch (1970) je biolog. Zabývá se makroekologií, biodiverzitou a ekologickou teorií.
Přednáší na Přírodovědecké fakultě UK v Praze a externě na přírodovědeckých fakultách univerzit v Českých Budějovicích a v Olomouci. Je spoluautorem knih Jak se dělá evoluce,
Úvod do současné ekologie, Biologie krajiny – biotopy České republiky aj. Editor knihy Scaling Biodiversity (Cambridge University Press). Je předsedou výboru České společnosti pro ekologii, editorem časopisu Ecology Letters a ředitelem Centra pro teoretická studia, společného pracoviště UK a AV ČR.
Pavel Novotný (1976) je básník, autor radiofonických kompozic, zvukový performer a překladatel německy psané poezie i prózy (Vídeňská skupina, Enzensberger, Kling aj.) Naposledy vydal básnickou sbírku Zevnitř (2017). Je vedoucím katedry germanistiky pedagogické fakulty v Liberci.
David Storch (1970) je biolog. Zabývá se makroekologií, biodiverzitou a ekologickou teorií. Přednáší na Přírodovědecké fakultě UK v Praze a externě na přírodovědeckých fakultách univerzit v Českých Budějovicích a v Olomouci. Je spoluautorem knih Jak se dělá evoluce, Úvod do současné ekologie, Biologie krajiny – biotopy České republiky aj. Editor knihy Scaling Biodiversity (Cambridge University Press). Je předsedou výboru České společnosti pro ekologii, editorem časopisu Ecology Letters a ředitelem Centra pro teoretická studia, společného pracoviště UK a AV ČR.
Pavel Novotný (1976) je básník, autor radiofonických kompozic, zvukový performer a překladatel německy psané poezie i prózy (Vídeňská skupina, Enzensberger, Kling aj.) Naposledy vydal básnickou sbírku Zevnitř (2017). Je vedoucím katedry germanistiky pedagogické fakulty v Liberci.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.