Loňského roku jsme byli informováni o tom, e si nukleárními zbraněmi opatřená Korejská lidově demokratická republika vyhrouje se Spojenými státy americkými, je jsou v regionu významně bezpečnostně zastoupeny, vzájemným zničením. Přestoe se jednalo o agresivitu v inkriminovaném areálu běnou, opět se dalo vypozorovat jisté mezinárodní napětí.
Na první pohled se jinak mohlo zdát, e vzájemné slovní ataky, ostrá hana mezi Donaldem Trumpem a Kim Čong-unem má tradiční, takříkajíc rituální charakter, umocněný faktem relativně nedávného předání otěí moci v Severní Koreji. Ukázalo se však, jak rozdílný můe být zpravodajsky reflektovaný povrch a politické jádro problému. Diplomatická jednání mezi nepřáteli, z nich zřejmě největší kus práce odvedlo ministerstvo zahraničí Republiky Korea, se proměnila v nevídanou mezinárodní konstelaci. V dějinně první osobní setkání mezi severokorejským a severoamerickým vůdcem v militarizovaném Singapuru, kde bylo světové veřejnosti přislíbeno jednání o míru a jaderném odzbrojení Korejského poloostrova. Ve své aktuálnosti poněkud zamrzlá záleitost se tím dostala do (mediálního) popředí vývoje na Dálném východě.
Poslední léta Korejského poloostrova jsou naplněná překotným vývojem do té míry, a se idealistickým pozorovatelům zdá, e by se mohl rozdělený kout země, tradiční ohnisko mezinárodního napětí, spojit do jediného celku. Kromě ostrova Kypru (a případně Irska) jde toti o poslední region světa, jeho vývoj hluboce poznamenává takto zjevné, formálně posvěcené územní rozdělení. Nadto dědictví studené války.
Technicky vzato znamená od roku 1953 existující příměří na Korejském poloostrově válku, její délka nicméně není bezpříkladná. Vedle středověké války stoleté, kterou uvádím spíše v nadsázce, existuje dokonce přímo v tom samém areálu nikdy nepodepsaná mírová smlouva mezi Japonskem a Ruskem (nástupcem SSSR), jejímu signování brání zejména neochota ve věci několika sporných ostrovů ze strategického souostroví Kurily.
Desetiletí vzájemných vztahů mezi následně bohatým Jihem a chudým Severem poznamenala také izolace KLDR, její tradiční, socialisticky ladění spojenci (včetně Československa) se z velké části politicky (pře)orientovali dle výsledků studené války. Tudí ani neměli zájem o udrování nadstandardních vztahů se státostranickým reimem v Pchjong-jangu. Nastalý Pax Americana tudí přispěl k jisté změně zapouzdřených, despotických poměrů Severu, jen byl – a posud je – stíhán hospodářskými sankcemi vyspělých států.
Vědomí nutných změn stálo koncem roku 1991 u podepsání Základní dohody o usmíření, spolupráci a neútočení. Přesto se v této souvislosti nedá mluvit o ničem jiném ne o nezbytné minimální reakci na objektivní mezinárodně-politické procesy, která měla udret vnitřní poměry KLDR v přijatelných mezích.
Vyslovená politická osobitost Severu ale na druhou stranu poslouila, přesněji, byla opakovaně zneuita jeho nepřáteli k nastolování vlastních globálních témat. Především tak činily Spojené státy pod vedením George W. Bushe, kdy Pchjongjang prohlásily za součást vysloveně imaginární osy zla. -Údajné bezpečnostní hrozby svobodnému světu; ve skutečnosti záminky k zostřování mezinárodního napětí ze strany supervelmoci.
Spojené státy se tímto agresivním přístupem rozhodně nezavděčily kadému. Ba ani některým blízkým spojencům. Ony kroky byly toti rovně v příkrém rozporu s tzv. sluneční politikou, uplatňovanou mezi lety 1998 a 2009. Tedy ambiciózním jihokorejským projektem, jen navazoval na výše dotčené změny po Roce zázraků. Jeho cílem se mělo stát další zlepšení vztahů mezi korejskými zeměmi. Dopad relevantních aktivit byl však nakonec vyhodnocen coby pro Soul – politicky i ekonomicky – nerentabilní. Do značné míry podvracený neochotou KLDR k zásadnějším ústupkům. Případně jeho přímými vojenskými provokacemi.
Následný útlum vzájemných kontaktů vydrel několik let, a do nástupu administrativy (následně sesazené) hlavy státu, prezidentky Pakové. Stávající předák Republiky Korea jménem Mu Če-in si právem zaslouí uznání za maximální úsilí o povýšení vztahů Korejí a USA. Skvěle bylo například vyuito letošních zimních olympijských her, které místem konání i svým étosem navázaly na letní hry roku 1988.
Ledy se skutečně hnuly, nicméně očekávat plnou denuklearizaci oblasti, či dokonce znovusjednocení poloostrova by bylo bláhové. O politicky a hospodářsky jednotné Koreji snad netřeba ani mluvit, a co se týká zbraní hromadného ničení, jejich drení je záleitostí vnitřně-vnější politické prestie, ale také jistého strategického odstrašení nepřátel. Disponovat ZHN (i jejich dalekonosnými nosiči) nadto není výsledkem nijak malých investic, případně zanedbatelného soustředění odborných a výrobních kapacit. Jednoduše lze proto shrnout, e snad s výjimkou jihoafrického reimu apartheidu se dosud ádný reim dobrovolně nezbavil těchto zásadních vojensko-mocenských nástrojů.
V textu jsme předloili základní nástin milníků poválečných korejských dějin, těce poznamenaných násilným oddělením Korejců od Korejců. Vytvořením dvou dnes diametrálně odlišných státností, jejich existence je přeitkem bipolárního soupeření. Leccos ze současného vývoje však naznačuje, e na obou stranách 38. rovnoběky existuje záměr deeskalovat po desetiletí neuralgické prostředí a moná i dosáhnout formálního míru. Mezinárodní veřejnosti byl mimo jiné představen líbivý záměr uspořádat nové letní olympijské hry.
Uvědomme si ale, jak snadno se můe nastolený trend změnit, a pokud třeba ne, na jeho reálné výsledky si budeme muset počkat obrněni trpělivostí. V dálnoasijském prostoru jde o charakteristickou ctnost.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.