Hlavní rakouské politické téma dnešních dnů je aféra kolem Spolkového úřadu na ochranu ústavy a boj proti terorismu (Bundesamt für Verfassungsschutz und Terroris-musbekämpfung – BVT). Jeliko se úřad zabývá i zpravodajskou činností, jedná se současně o téma mezinárodní. Rakousku hrozí ztráta důvěryhodnosti u zahraničních partnerů, zvláště pak na úseku boje proti terorismu.
Stručně shrnu historii skandálu. V létě minulého roku obdrela justice a některá média anonymní udání, ve kterém se poukazovalo na údajná pochybení BVT. Kritizován byl i šéf úřadu Peter Gridling. Devětatřicetistránkovým elaborátem se justice zabývala a neshledala ho důleitým ani opodstatněným. Redakce seriózních rakouských deníků materiál pro špatnou kvalitu odloily a nepouily. Letos 28. února proběhla v úřadu razie. Bez aktivit současného ministra vnitra ze strany Svobodných Herberta Kickla a vydatné pomoci jeho generálního sekretáře Goldgrubera by k takové akci nedošlo. Nabízí se pravdě-podobná varianta, e nebude-li zbytí a aby byl ministr ušetřen, můe být nakonec obětován právě generální sekretář.
Pravdu se ale moná dozvíme a za dvacet let. Pokud vůbec někdy, poznamenal by skeptik. Jestlie by někdo měl touhu současné události zfilmovat, věčně mladý a pruný Tom Cruise by hlavní roli pravděpodobně nedostal. V takovém filmu – jmenovat by se mohl třeba Kicklgate, jak byla aféra ji vtipně pojmenovaná, nebo Všichni Kicklovi mui – by trapnost situace lépe vystihli spíš herci divadla Sklep. Jaké důsledky budou mít domovní prohlídky v důleité instituci a u některých jejích zaměstnanců, můeme pouze spekulovat. Uvedu některá fakta a oficiální prohlášení. Na důleitou otázku Proč se razie konala? můeme odpovědět několika variantami.
To, e šéf resortu – ústav spadá pod ministerstvo vnitra – chce mít přehled a vliv, je pochopitelné. Způsob provedení je ovšem mírně řečeno neobvyklý a ohrouje státní bezpečnost.
Jiným důvodem uspěchané akce můe být snaha Herberta Kickla opatřit si informace o tom, co se ví o jeho stranických přátelích, a na druhé straně získat poznatky o svém úhlavním nepříteli. Jak známo, úřad má kromě jiného za úkol sledovat extremistické aktivity, ať ji zprava či zleva.
Další moné spekulace o účelu domovních prohlídek můe inspirovat smlouva z roku 2016, kterou Svobodní podepsali s Putinovou stranou Jednotné Rusko. Dohoda o společném působení a kooperaci má mimo jiné za cíl vychovávat mladou generaci v duchu patriotismu a radosti k práci.
Půl roku po vykonané razii prohlásily zemské soudy v Horním Rakousku a ve Vídni, e veškeré domovní prohlídky a na jednu výjimku byly protizákonné. Tou výjimkou je domovní prohlídka u jednoho obalovaného v jeho soukromém bytě. Zkušený zaměstnanec úřadu, kterého razie zastihla na pracovišti, prohlásil, e by si nikdy nepomyslel, e je něco takového moné v právním státě, jakým je Rakousko. Soud poukázal na nepřiměřenost akce. Parlamentní opozice a mnozí zúčastnění kritizují zcela chaotické a lajdácké provedení domovních prohlídek. Pro manipulaci s takto citlivými materiály jsou stanovena přísná pravidla, která nebyla dodrena. Poukazují i na to, e pro onu akci byla vybrána policejní jednotka údajně blízká straně Svobodných. Jejím velitelem je radní z Guntramsdorfu, člen této strany Wolfgang Preiszler. Zcela průkazné a doloitelné je, e tato jednotka se specializuje na pouliční a protidrogovou kriminalitu a se zacházením s citlivými daty podobného charakteru nemá praádné zkušenosti.
Opoziční strany dosáhly toho, e na aktuální a oehavé téma proběhlo ji několik mimořádných zasedání parlamentu. Nasazením tohoto politického nástroje zamezili projednávání případu s vyloučením veřejnosti.
Zajímavé je sledovat, jak se v této situaci chovají Lidovci. Dvaatřicetiletý lidovecký kancléř Sebastian Kurz se k problému nevyjadřuje. Dostal ji stejnou přezdívku jako jeho předchůdce a stranický kolega Wolfgang Schüssel – mlčící kancléř. I on šel do koalice se stranou Svobodných, které tenkrát vůdcoval Jörg Haider. Nekomentovat a mlčet je taktika, kterou současný kancléř úspěšně pouívá. Velmi pikantní navíc je, e úřad byl od svého zaloení takzvaně pod kontrolou Lidovců.
Lidovce celá akce zcela jistě nepotěšila. Úřad vznikl v roce 2002 na popud bývalého ministra vnitra, jejich tehdejšího stranického kolegy Ernsta Strassera, a spadal vdy do resortu této strany. Nicméně při hlasování v parlamentě drí Lidovci takzvaně lajnu a odstoupení Herberta Kickla nevyadují. Otázkou je jak dlouho.
To, e se to mnohým nelíbí, je nasnadě. Patří k nim nepochybně současný prezident parlamentu a bývalý ministr vnitra Wolfgang Sobotka, jeden z mála dlouholetých funkcionářů, kteří se v nových poměrech udreli na viditelném postu. Svého následovníka, současného ministra Kickla, na veřejnosti nekritizuje. Sobotka byl nicméně dlouholetým souputníkem bývalého dolnorakouského hejtmana Erwina Prölla, který vdy odmítal jít do koalice se stranou Svobodných a toté otevřeně doporučoval i stranickým kolegům ve Vídni. Prezident parlamentu Sobotka letos pozval známého spisovatele Michaela Köhlmeiera, aby promluvil na tradičním květnovém setkání k uctění památky obětí nacismu. Tohoto ceremoniálu se účastní i rakouské politické špičky. Svobodní tak byli donuceni vyslechnout si na veřejnosti a za přítomnosti televizních kamer ostrou kritiku svého počínání. Michael Köhlmeier hned v úvodu svého proslovu poděkoval Sobotkovi za to, e mu dodal odvahu s takto otevřeným projevem vyjít na veřejnost.
Wolfgang Sobotka aktuálně poaduje zpřísnění zákona proti neonacismu. Vadí mu, e trestní stíhání jsou příliš často zastavena, případně končí osvobozujícími rozsudky.
Martin Burian (1960) je výtvarník, ilustrátor Listů. ije v Rakousku.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.