Červencový Fokus Václava Moravce o budoucnosti kapitalismu své zásadní a zajímavé téma vůbec nevytěil. Řada klíčových otázek v dvouhodinové diskusi ani nezazněla. ČT 24 vybrala dobře jen třetinu řečníků. Pořadu uškodil i měkký přístup moderátora k nim.
Tyto a další chyby jsou o to závanější, e Moravec je moderátorskou hvězdou ověnčenou novinářskými cenami. Fokus patří mezi nejsledovanější programy ČT 24 a vytváří jej nejméně sedmičlenný tým. Jeho vedoucí Andrea Majstorovičová na webu uvedla, e má s kolegy naprosto výjimečný čas na přípravu jednotlivých dílů. Tentokrát se to ale na výsledku neodrazilo.
O kvalitě debaty rozhoduje především sloení jejích účastníků. Je základním pravidlem mediálního i akademického provozu, e k nastolenému tématu se mají vyslovovat především odborníci na ně. Nikoli tzv. mluvící hlavy, které ochotně okomentují cokoliv. Ne (intelektuální) celebrity, které moná přilákají -diváky, ale neobohatí je tolik jako zasvěcenější, byť méně známí lidé.
U jen zběný pohled na publikace pozvaných profesorů odhaluje, e ádný se povaze a vývoji kapitalismu (soustavněji) nevěnuje. Nezaměřují se ani na jinou úzce související ekonomickou či sociologickou problematiku. Nepůsobili v byznysu či v antikapitalistickém hnutí. Filozof a biolog Stanislav Komárek, filozof a ekolog Josef Šmajs a právník Jan Kysela neměli proto v debatě vystupovat.
Největší nepatřičností bylo pozvání zpěvačky Tonyi Gravesové. Zároveň šlo o nefér krok vůči ní. Všichni ostatní hosté mluvili z pozice otitulovaných expertů a vyjadřovali se hlavně ke strukturálním záleitostem. Gravesová hovořila jako občan (jakou část společnosti ale zastupovala?) prezentující osobní názory a zkušenosti. Její výroky logicky nedosahovaly hlubokomyslnosti přítomných akademiků. Znevýhodnění čelila i proto, e jako rodilá Američanka neovládá dokonale češtinu. Pokud chtěla ČT někoho, kdo můe porovnat českou a americkou realitu, vhodnější by byl např. Erik Best, Jan Švejnar, Jiří Pehe, Alexander Vondra či Tomáš Klvaňa. Z šesti účastníků diskuse byli dobře vybraní jen dva – ekonomové Miroslav Singer a Soňa Jonášová. Ty měl doplnit někdo, jen prosazuje nahrazení kapitalismu socialismem či jiným alternativním systémem. Tento radikálně opoziční hlas toti ve vysílání nezazněl. Tím veřejnoprávní televize dokázala, e jí na skutečné názorové pluralitě nezáleí. A e nemyslí váně ani první větu, kterou zvolila jako upoutávku k pořadu: Je kapitalismus nejlepší ze špatných moností? Na tuto otázku lze odpovědět ano i ne a oba tábory zaslouily dostat prostor.
Moderátor má mj. diskutující usměrňovat, aby neodbíhali od tématu a mluvili co nejsrozumitelněji (tj. i bez zbytečně akademické hantýrky). Moravcovi se to nepodařilo v případě Šmajse. Jeho téměř nepřerušované vstupy nešly k věci a ještě trpěly rozvleklostí. Z praktické otázky na (slabou) etiku podnikání utekl Šmajs k rozdílu mezi etikou a morálkou. Z úst vypustil i nicneříkající věty: Vyučovat etiku je uitečné, protoe si uvědomíme ontologickou koncepci, v ní lze Zemi pochopit jako součást vesmíru a zároveň jako širší rámec kultury, tedy civilizace, tedy kapitalismu.
Šmajs to vzal takzvaně od Adama, take povyprávěl i o tom, jak lidský druh přeíval v křovinaté savaně. Došlo i na úsměvné výroky: Naším domovem byly koruny stromů tropických pralesů. My dneska musíme ít na zemi, tady jako třeba v Praze. Podivný monolog pokračoval obecným výkladem o predátorském duchovním paradigmatu. Pak Šmajs opět zeširoka hovořil o biofilním paradigmatu.
Moravec to měl utnout (kdyby toté předvedl student u zkoušky, sklidil by právem kritiku za okecávání). V zájmu diváka i Šmajse (aby se nezesměšnil). Na místě byla konkrétní otázka: jak byste kapitalismus (chování výrobců/spotřebitelů) změnil, aby se více řídil biofilním paradigmatem?
Jako další z témat přišly na přetřes (rostoucí) příjmové nerovnosti. Ty kriticky nadnesla reportá o mizerně ohodnocené hospicové zdravotní sestře. To je nahrávka na smeč, máte-li ve studiu přepláceného bankéře a představitelku šoubyznysu, kde jsou často výdělky rovně nadprůměrné. Správný moderátor by tedy hned logicky navázal otázkou: proč má finančník či umělkyně mnohem víc peněz ne paní v reportái? Je to nutný projev kapitalismu? Moravce ale tento dotaz buď nenapadl (nepravděpodobné), nebo se jej neodváil poloit. Ostatně i jeho – utajovaný – plat je nejspíš výrazně vyšší (zasloueně?!) ne plat hospicové sestry. Tohle u není jen odfláknutá moderátorská práce, ale i pokrytectví v přímém přenosu.
Tvůrci Fokusu neudělali poctivě rešerše k tématu, nebo se řadě oblastí záměrně vyhnuli. Namátkou: značná část nejen odborné literatury se zabývá tzv. variacemi kapitalismu. Ten toti vypadá jinak ve Švédsku a jinak v Číně. Moravec se měl proto ptát: Který z modelů kapitalismu převáí v 21. století? Zůstane ten evropský spojen s liberální demokracií a sociálním státem?
Různou podobu má i kapitál, jak naznačují přívlastky ekonomický, sociální a kulturní. Nově se někdy hovoří i o kapitálu erotickém. Ale ne v diskusi ČT, tam se takové věci ani nezmíní. Ač o budoucnosti, pořad se nedotkl ani těchto kardinálních otázek: jak dnešní kapitalismus ovlivní čtvrtá průmyslová revoluce či rozmach kryptoměn? Bude o úspěchu nadále rozhodovat především kapitál ekonomický, nebo se (opět) zvýší význam toho sociálního?
Do vysílání se zato vešel rozhovor Moravce s dětmi. O tom, co je trh, zda dostávají kapesné a jestli budou chudí či bohatí. Zchudnout by ale měl moderátor a jeho spolupracovníci. Za své chyby by zaslouili odebrat odměny. Protoe peníze jsou v kapitalismu hlavní návnadou i bičem. A červencový Fokus byl opravdu promarněnou příleitostí.
Lukáš Kantor, Praha, doktorand FSV UK a bývalý redaktor ČTK
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.